Saeimas komisija: lemjot par pastāvīgās uzturēšanās atļaujas piešķiršanu, būtu jāvērtē arī vecums

(31.03.2009.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien, 31.martā, tikās ar Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietnieci Mairu Rozi, lai pārrunātu aktualitātes imigrācijas jomā.

Deputāti sasauca komisijas sēdi, lai apspriestu radušos situāciju ar kādu 88 gadīgu Ukrainas pilsoni, kura nevar saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju Latvijā, jo nespēj nokārtot valsts valodas prasmes eksāmenu. Kā skaidroja M.Roze, valodas prasme joprojām ir viens no būtiskākajiem kritērijiem pastāvīgās uzturēšanās atļaujas iegūšanai.

Lai gan plānots pārskatīt to iedzīvotāju loku, kas atbrīvojami no šīm pārbaudēm, tomēr deputātu diskusija komisijas sēdē apliecināja, ka šis jautājums nav tik viennozīmīgi vērtējams.
Komisijas deputāts Oskars Kastēns (LPP/LC) norādīja, ka valsts valodas prasmes pārbaudes Latvijā ir neadekvāti stingras. Citās valstīs, piemēram, Lietuvā ir noteikts, ka, sasniedzot noteiktu vecumu, iedzīvotājs tiek atbrīvots no šādas pārbaudes, teica O.Kastēns. 

Deputāts Visvaldis Lācis savukārt uzsvēra, ka „mēs gribam būt lielāki katoļi nekā pāvests,” norādot, ka noteikumi pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai ir jau pietiekami liberāli.

Šobrīd Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka valsts valodas prasmes pārbaudes atvieglojumi attiecas uz atsevišķām invalīdu grupām atkarībā no funkcionālo traucējumu rakstura.

Atbildīgā ministrija ir izstrādājusi jaunu Ministru kabineta noteikumu projektu, kas paredz noteikt to personu loku, kurām valsts valodas pārbaude pastāvīgās uzturēšanās atļaujas iegūšanai nebūs jākārto, tomēr vecuma kritērijs tajā nav noteikts.

M.Roze ierosināja, ka, nākotnē, veicot grozījumus Imigrācijas likumā, tajā varētu tikt iekļauta arī norma par atbrīvošanu no pārbaudes vecuma dēļ.

Tāpat M.Roze deputātus informēja, ka joprojām palielinās ieceļojošo ārzemnieku skaits. 2008.gadā Latvijā ieceļoja 14,7 tūkstoši cilvēku. Galvenais ieceļošanas iemesls ir darba meklējumi, laulības un studijas Latvijā. 2008.gadā vislielākais ieceļotāju skaits bija no Krievijas (3351), Ukrainas (1676) un Lietuvas (1518).

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā