Saeima lems par amatu savienošanas ierobežojumu valsts pārvaldē

(25.03.2009.)

Valsts amatpersonas, ierēdņi un valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki papildus savam amatam varēs ieņemt ne vairāk kā divus atalgotus vai citādi atlīdzinātus amatus valsts darbā. To paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas atbalstītie grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” un Valsts pārvaldes iekārtas likumā, par kuriem ceturtdien, 26.martā, galīgajā lasījumā lems Saeima.

Tāpat kā līdz šim minētie ierobežojumi neattieksies uz pedagoga, zinātnieka, ārsta, profesionāla sportista un radošo darbu. 

Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” nosaka, ka jau esošie komercdarbības ierobežojumi turpmāk attieksies arī un valsts iestāžu vadītājiem, viņu vietniekiem un šo amatpersonu radiniekiem, kā arī uz pašvaldību izpilddirektoru vietniekiem. Tāpat ierobežoti komercdarbībā būs jaunizveidoto novadu pašvaldību pagastu vai pilsētu pārvalžu vadītāji, jo no šī gada 1.jūlija viņiem būs valsts amatpersonas statuss.

Izmaiņas paredz, ka vispārējā un specializētā valsts civildienesta ierēdņi, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas ar speciālo dienesta pakāpi, kā arī pašvaldības policijas amatpersonas papildus saviem tiešajiem darba pienākumiem drīkstēs nodarboties ar amatniecību, no tās gūstot ienākumus. Tāpat valsts amatpersona savu amatu varēs savienot ar saimniecisko darbību, kas saistīta ar sava nekustamā īpašuma pārvaldīšanu.

Valsts amatpersonām turpmāk būs atļauts savu amatu savienot arī ar dienestu Zemessardzē.

Savukārt grozījumi Valsts pārvaldes iekārtas likumā paredz, ka ministra biroja darbinieku un padomnieku mēnešalga nevarēs pārsniegt 60 procentus no ministra mēnešalgas. Šāds atalgojums būs līdz brīdim, kad spēkā stāsies likums, kas noteiks vienotu valsts un pašvaldību amatpersonu (darbinieku) atlīdzības sistēmu. Savukārt izbeidzoties darba attiecībām, ministra padomnieki varēs saņemt kompensāciju vienas mēnešalgas apmērā, līdzšinējo trīs vietā. 

Minētie grozījumi likumos nepieciešami, lai ierobežotu izdevumus un nodrošinātu racionālu un sabalansētu cilvēkresursu izmantošanu, norāda likumprojektu autori.

Paredzēts, ka izmaiņas likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” un grozījumi Valsts pārvaldes iekārtas likumā un stāsies spēkā šī gada 1.maijā.



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde