Juridiskā komisija: APK grozījumi mazinās būvniecības pārkāpumus kultūras pieminekļos

(24.03.2009.)

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 24.martā, pirms trešā lasījuma atbalstīja grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK), kas pastiprina administratīvo atbildību par kultūras pieminekļu aizsardzības normu pārkāpumiem.

Likumprojekta autori norāda, ka maksimālais sods par šādiem pārkāpumiem nav mainīts kopš 1995.gada un joprojām ir 250 lati, kas vairs neatbilst reālajai situācijai. Patlaban kodeksā atsevišķi nav noteikta atbildība juridiskajām personām, lai gan būvniecības darbus ēkās ar kultūrvēsturisku nozīmi pārsvarā veic tieši komersanti.

Līdz šim nereta ir bijusi prakse, ka būvniecības laikā tiek pieļautas būtiskas atkāpes no iepriekš apstiprināta projekta, ko persona pēc tam lūdz saskaņot jeb legalizēt, rēķinoties, ka iespējamais sods ir salīdzinoši niecīgs. Patlaban samaksāt sodu nereti ir lētāk nekā ievērot kultūras pieminekļu saglabāšanas un aizsardzības noteikumus.

Likumprojekts paredz diferencēt soda apmēru, lai varētu piemērot to atkarībā no pārkāpuma veikšanas vietas, rakstura, sekām un atkārtotības.

Sods par kultūras pieminekļu aizsardzības noteikumu pārkāpšanu fiziskām personām plānots no 100 līdz 250 latiem, bet juridiskām personām - no 750 līdz 1000 latiem. Ja, pārkāpjot noteikumus, kultūras piemineklis tiek bojāts, sods plānots attiecīgi no 250 līdz 400 latiem un no 1750 līdz 2000 latiem. Savukārt sods gadījumā, ja pārkāpumi izdarīti atkārtoti gada laikā, būs 350 - 500 latu fiziskām personām un 2750 līdz 3000 latu juridiskām personām.

Tāpat tiks palielināts sods par pārkāpumiem saistībā ar kultūras pieminekļu restaurāciju, konservāciju un remontu, kā arī izpētes un arheoloģisko izrakumu veikšanu; kultūras pieminekļu teritoriju un aizsardzības zonu bojāšanu, pārveidošanu vai neatļautas saimnieciskas darbības veikšanu tajās; remontdarbu savlaicīgu neveikšanu. Likumprojektā paredzētas sankcijas arī par normatīvajos aktos noteiktās informācijas nesniegšanu pirms kultūras pieminekļa atsavināšanas.

Likums paredz arī atbildību par neatļautu mākslas un antikvāro priekšmetu izvešanu no Latvijas. Sods fiziskām personām paredzēts no 100 līdz 250 latiem, bet juridiskām personām - no 750 līdz 1000 latiem. Par atkārtotiem pārkāpumiem paredzēts lielāks sods. Patlaban sankcijas par mākslas un antikvāro priekšmetu izvešanu APK nav noteiktas.

Par grozījumiem APK galīgajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.



Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 18.jūlijā
09:00  Eiropas Savienības Austrumu partnerības parlamentāro administrāciju dialogs par pārmaiņu vadību, sarunu vešanu un komunikāciju
15:30  Saeimas sekretāra Edvarda Smiltēna tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Christian Heldt