Saeimas komisija diskutē par aktieru darba laika uzskaiti

(18.03.2009.)

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija trešdien, 18.martā, pēc tikšanās ar atbildīgajām iestādēm un nozares ekspertiem secināja, ka, lai gan atalgojumu sistēma teātros ir jāsakārto, tomēr nedrīkst aizmirst, ka radošo profesiju pārstāvju atalgojumu jāaprēķina, ņemot vērā viņu darba specifiku.

Valsts kontrole (VK) deputātus informēja, ka laikā no 2007.gada līdz 2008.gada jūnijam ir veikta revīzija Jaunajā Rīgas teātrī, Latvijas Nacionālajā teātrī, Daugavpils teātrī un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī un ir konstatēts, ka teātru izveidotā atalgojuma sistēma netiek organizēta atbilstoši tiesību aktiem un nav caurskatāma. VK atklājusi, ka, lai gan aktieriem tiek noteikts summētais darba laiks, kas ir atkarīgs no nodarbinātības mēģinājumos un izrādēs, viņiem maksā arī noteiktu mēnešalgu.

VK pēc veiktās revīzijas ir aicinājusi Kultūras ministriju sadarbībā ar teātriem izstrādāt vienotu kārtību aktieru darba uzskaites organizēšanai un aktieru darba samaksas noteikšanai.

Komisijas deputāte Dagnija Staķe (ZZS) norādīja, ka, lai gan ir maksimāli pietuvoties jāmēģina Valsts kontroles revīzijas ziņojumā noteiktajām prasībām, ir ārkārtīgi grūti pakļaut mākslinieku atlīdzību Ministru kabineta noteikumiem. „Mākslinieki nevar nospēlēt pusi lugas vai operā dziedāt tikai pusbalsī,” teica D.Staķe.

Latvijas Nacionālā teātra valdes loceklis Ojārs Rubenis deputātiem skaidroja, ka šobrīd viņš neredz iespēju, kā šo sistēmu varētu efektīvi mainīt. Vienīgais variants būtu likt aktieriem strādāt bez pastāvīga līguma, taču tas neveicinātu naudas resursu ekonomiju, informēja O.Rubenis.

Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Radzevičs apliecināja, ka ne vienmēr aktieru kvalifikāciju var noteikt atbilstoši normatīvajiem aktiem, tomēr Kultūras ministrija ir apņēmusies izstrādāt vienotu sistēmu. „Mēs strādājam pie Valsts kontroles ieteikumu izpildes, tomēr situācija līdz ar budžeta apciršanu strauji mainās, un daudzi no ieteikumiem jau šobrīd vairs nav aktuāli, tai skaitā vadības līgumi. Patlaban vairāk jārunā par teātru izdzīvošanu. Pie vienotas kārtības izstrādes mēs atgriezīsimies, kad situācija uzlabosies”, skaidroja A.Radzevičs.

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija nolēma lūgt līdz 2010.gada 1.feburārim Kultūras ministrijai iesniegt komisijai informāciju par Valsts kontroles ieteikumu ieviešanas gaitu.

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā