Saeimas apakškomisija: situācija internātskolās ir jārisina kompleksi

(17.03.2009.)

Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisija otrdien, 17.martā, pēc tikšanās ar atbildīgajām iestādēm secināja, ka, lai uzlabotu situāciju internātskolās un sociālās korekcijas izglītības iestādēs, jāsekmē profesionālu speciālistu un pedagogu piesaiste, jāoptimizē audzināšanas darbs, kā arī jāuzlabo esošo izglītības programmu realizācija.

Deputāti konstatēja, ka viena no galvenajām problēmām internātos ir bērnu uzticības personu trūkums, kā arī pasniedzēju nepietiekami profesionālā sagatavotība. „Strādājot šāda veida iestādēs, ir jābūt milzīgai atbildībai. Citviet Eiropā internātskolās strādā speciālisti ar vairākām augstākajām izglītībām, taču Latvijā bieži vien trūkst kompetenta personāla,” sacīja apakškomisijas priekšsēdētājs Jānis Dukšinksis.

„Ar katru bērnu individuāli ir jāstrādā speciālistam, un tas prasa lielus naudas resursus. Ja mēs neatradīsim naudu, tad nevar gaidīt pozitīvu rezultātu nākotnē,” uzsvēra komisijas deputāte Ausma Ziedone - Kantāne (JL).

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) priekšniece Laila Rieksta - Riekstiņa deputātiem skaidroja, ka ir ļoti grūti konstatēt vardarbības gadījumus šajās iestādēs, jo daudzi šāda veida iestāžu vadītāji neatzīst, ka tiem ir problēmas ar bērnu audzināšanu un ka viņu vadītajās iestādēs valda vardarbība, turklāt arī bērniem tiek aizliegts izpaust skolā notiekošo.

Arī seksuālo uzmākšanos skolniecēm Rīgas Lastādijas internātvidusskolā atklāt esot bijis ļoti grūti, jo skola jau vairāku gadu garumā nevēlējās sadarboties. Jau iepriekš pārbaudēs tika konstatēti pārkāpumi, taču mācībspēki šo laiku izmantoja, lai problēmas noliegtu, nevis risinātu, deputātiem apliecināja L.Rieksta ? Riekstiņa.

VBTAI aizvadītajā gadā veica 542 bērnu tiesību ievērošanas pārbaudes, 104 no tām internātskolās un speciālajās internātskolās. Visvairāk vardarbības gadījumu tika konstatēti tieši internātskolās.

Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas priekšsēdētājs J.Dukšiniskis pauda viedokli, ka ir jāveicina šo bērnu sabiedriskās aktivitātes, jo bieži vien bērni uzskata, ka valsts viņiem ir kaut ko parādā un aizmirst par to, ka arī viņi var sniegt ieguldījumu sabiedrībā.

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā