Saeimas komisija: jāturpina izglītības sistēmas reorganizācija

(11.03.2009.)

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija trešdien, 11.martā, aicināja atbildīgo ministriju arī finanšu krīzes apstākļos turpināt uz kvalitāti vērstu izglītības sistēmas reorganizāciju.

Izvērtējot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sniegto informāciju, Valsts kontrole secinājusi, ka IZM joprojām neskata izglītību kā vienotu sistēmu. Komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (ZZS) piekrita Valsts kontrolieres Ingunas Sudrabas atzinumam, ka ministrijai būtu jādefinē sasniedzamie politikas un darbības rezultāti, kvalitatīvie un kvantitatīvie rezultatīvie rādītāji, kā arī jārada to sasniegšanas un uzraudzības mehānismi.

Savukārt izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe komisijas deputātiem un ekspertiem skaidroja, ka pašreizējos finansiālajos apstākļos jaunu uzstādījumu izglītības sistēmas reorganizācijā nebūs, tiks turpināti iesāktie darbi. Viena no pašreizējām prioritātēm ir izglītības sistēmas struktūras reorganizācija. „Kvalitāti nevar uzlabot, nesakārtojot struktūru,” uzsvēra T.Koķe.

Viena no plānotajām reformām ir principa „nauda seko skolēnam” ieviešana, kas paredz, ka finansējumu skolām piešķirs atkarībā no skolēnu skaita, un vienīgi pašvaldību kompetencē būs lemt par savā teritorijā esošā skolu tīkla attīstību. Eksperti ir norādījuši, ka šis princips veicinās efektīvāka un lētāka skolu tīkla veidošanu. Patlaban pašvaldības ir norādījušas, ka, ieviešot šo principu, septiņas skolas varētu slēgt, savukārt 22 - reorganizēt. Komisijas deputāte Dagnija Staķe (ZZS) pauda uzskatu, ka modelis „nauda seko skolēnam” viennozīmīgi veicinās kvalitatīvas izglītības sistēmas attīstību un aicināja drosmīgāk īstenot šīs ieceres.

IZM speciālisti deputātiem un ekspertiem norādīja, ka 2008.gada kopējais budžets izglītībai un zinātnei bija 353 miljoni latu, bet šobrīd tas ir samazināts līdz 221 miljonam latu. Īpaši plašas reformas skars profesionālās izglītības sistēmu, kas jau patlaban ir piedzīvojusi krasu finanšu līdzekļu samazinājumu.
Komisija aicināja Ministru kabinetu līdz 24.aprīlim ziņot komisijai par veicamajiem darbiem profesionālās izglītības uzlabošanai, tostarp iesniegt profesionālās izglītības iestāžu reorganizācijas plāna projektu.

Nākamā komisijas sēde starptautiskā finanšu aizdevuma izlietojuma un Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas procesa uzraudzībai notiks 25.martā, kad tiks vērtēts valdības paveiktais un turpmākā rīcība ES fondu administrēšanas procedūru vienkāršošanā, kā arī skatīta informācija par 2009.gada janvārī un februārī apgūtajiem ES fondu līdzekļiem.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 9.oktobrī
09:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
15:30  Parlamentārā izmeklēšanas komisija par "Rail Baltica" projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde