Saeimas komisija precizē dienesta nosacījumus iekšlietu sistēmā

(26.11.2008.)

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija trešdien, 26.novembrī, pirms trešā lasījuma atbalstīja likumprojektu „Grozījumi Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā”. Likumprojekts precizēs amatpersonas pārcelšanas, kārtējās speciālās dienesta pakāpes piešķiršanas kārtību, kā arī pabalstu un kompensāciju izmaksas noteikumus.

„Ar šo likumprojektu tiek īstenota virzība uz dienesta attiecībām, nevis darba attiecībām. Policija jāveido kā dienests, jo policijā vajadzīga kārtība un stingrība. Jāparedz katra policista atbildība, kā arī priekšnieka tiesības lemt par piemērotu sodu,” skaidroja komisijas priekšsēdētājs Juris Dalbiņš.

Šobrīd norit darbs, lai pilnveidotu dienesta disciplīnas prasības, tostarp priekšniekiem dotu iespējas sodīt padotos, informēja Valsts policijas priekšnieks Aldis Lieljuksis.

Deputāti uzsvēra, ka ar izmaiņām likumā netiek samazinātas līdzšinējās sociālās garantijas un norādīja, ka Policijas arodbiedrības izplatītā informācija nav patiesa. „Ne viens nevienā brīdī nevienam neko nav atņēmis. Jūs neesat izlasījuši likumu,” sacīja komisijas deputāte Linda Mūrniece (JL). Arī A.Lieljuksis norādīja, ka nevienā normā nav samazinātas sociālās garantijas un piebilda, ka Latvijas policijas darbinieku sociālās garantijas ir labākas salīdzinot, piemēram, ar Igaunijas policistiem.

Grozījumi paredz, ka lēmuma par amatpersonas atvaļināšanu no dienesta apstrīdēšana un pārsūdzēšana neaptur tā izpildi. Tādējādi netiks kavēta lēmuma izpilde gadījumā, ja tas tiks apstrīdēts un pārsūdzēts.

Lai pretendētu uz Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītāja amatu, būs nepieciešama 15 gadu ilga dienesta pieredze līdzšinējo piecu gadu vietā.

Kārtējo speciālo dienesta pakāpi amatpersonai varēs piešķirt gadījumos, ja pret viņu nebūs ierosināta disciplinārlieta.

Turpmāk amatpersonu amata aprakstā būs jānosaka arī minimālā nepieciešamā izglītība.

Savukārt, atvaļinoties no dienesta, būs jāatmaksā izsniegtā formas tērpa atlikusī vērtība.

Iekšlietu ministrijas izglītības iestāžu vadītājam dienesta laiku varēs pagarināt līdz 70 gadu vecumam, paredz likumprojekts. Līdz šim līdz 70 gadu vecumam varēja strādāt tikai akadēmiskais personāls.


Saeimas Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā