Saeimas komisija: būs vienota kārtība augu karantīnas izraisīto zaudējumu kompensācijai

(17.09.2008.)

Saeimas Agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 17.septembrī, 1.lasījumā atbalstīja Zemkopības ministrijas izstrādāto likumprojektu, kura mērķis ir deleģēt Ministru kabinetam (MK) izdot normatīvos aktus augu aizsardzības jomā.

MK noteikumi paredzēs kompensāciju apmēru un izmaksas kārtību par augu kaitēkļu un slimību karantīnas un izplatības ierobežošanu, kā arī kaitīgo organismu diagnosticēšanas un invazīvo augu aprites ierobežošanas kārtību.

Komisijas deputāti ierosināja precizēt, kurš būs tiesīgs saņemt minēto kompensāciju. Tāpat likumprojektā nepieciešams iestrādāt galvenos kritērijus, kuri būtu jāievēro izstrādājot MK noteikumus, norādīja deputāti.

„Izmaiņas likumdošanā sakārtos kompensāciju izmaksu jautājumu un sniegs drošību augkopjiem. Viņi zinās, kādā veidā par iznīcinātajiem augiem var saņemt kompensāciju. Valstī jābūt mehānismiem, kas sekmētu augkopjus sadarboties cīņā pret infekcijām un viņi nebaidītos ziņot par iespējamiem inficētiem augiem,” uzsver komisijas priekšsēdētāja Anna Seile.

Lai novērstu kaitīgo organismu izplatīšanos, svarīgi laicīgi atklāt to perēkļus un iznīcināt inficētos augus. Jautājums par kompensāciju izmaksu aktualizējās pēc bakteriālās iedegas atklāšanas pagājušā gada jūlijā Jelgavas rajonā Staļģenē. Latvijā pirmo reizi konstatēja bīstamo augu slimību - bakteriālo iedegu, un, lai to apkarotu, nācās iznīcināt slimos augus.

Šobrīd valstī nav noteikta vienota kārtība, kā persona var lūgt kompensāciju, kas šo pieprasījumu izskata un kā šo kompensāciju var saņemt.

Kompensācijas par sevišķu bīstamu augu karantīnas organismu izplatības ierobežošanu izmaksā arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Augu karantīnas organismi ir kaitīgi organismi ar iespējamu ekonomisko ietekmi noteiktā teritorijā, kas patlaban attiecīgajā teritorijā nav sastopami vai ir ierobežoti izplatīti un tiek aktīvi apkaroti.

Tāpat valdībai būs tiesības izdot noteikumu par augļu koku un ogulāju pavairošanas materiāla atbilstības kritērijiem un tā aprites kārtību.

Komisija nolēma lūgt Saeimu atzīt likumprojektu par steidzamu.


Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā