Saeimas komisija pieprasīs valdībai informāciju par jomām, kurās nepieciešams paplašināt valdības pilnvaras

(15.07.2008.)

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti otrdien, 15.jūlijā, uzklausot Ministru prezidentu Ivaru Godmani un tieslietu ekspertu viedokļus, nolēma pieprasīt no valdības informāciju par jomām, kurās valdībai trūkst deleģējuma izdot normatīvos aktus. Komisija nolēma kopā ar ekspertiem turpināt darbu pie likumprojekta rudens sesijā.

Iepazīstinot komisijas deputātus ar likumprojektu, Ministru prezidents norādīja, ka valdībai ir jāpieņem daudz tehnisku lēmumu, kas ir tikai attiecīgās ministrijas kompetencē. Kopš 1.jūlija spēkā esošais Ministru kabineta iekārtas likums neparedz tiesības Ministru kabinetam izdot normatīvos aktus, ja attiecīgais jautājums ar likumu nav noregulēts. I.Godmanis uzsvēra, ka nepieciešams pārejas periods, lai valdība apzinātu tās sfēras, kurās šis deleģējums nav noteikts.

Komisijas deputāts Jānis Lagzdiņš (TP) norādīja, ka, gatavojot jauno Ministru kabineta iekārtas likumu, deputāti debatēja un interesējās par šīs normas saglabāšanas lietderību, taču Valsts kancelejas pārstāvji, kas pastāvīgi piedalījās komisijas sēdēs, atbildēja, ka norma tiek izmantota reti. Atbildot uz deputātu jautājumiem, kāpēc tieši šobrīd ir iesniegti minētie grozījumi, Ministru prezidents atzina, ka šī norma pastāvēja 15 gadus un nestimulēja valdību veikt izmaiņas likumdošanā.

Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš uzsvēra, ka pieņemt likumus ir parlamenta pienākums. „Saeimā iesniegtie grozījumi ir apskaužami savā vienkāršībā, bet ļoti plaši un var radīt nevēlamas blaknes,” sacīja G.Kusiņš. Juridiskā biroja vadītājs norādīja, ka pastāv risks pazaudēt parlamenta kontroli par normatīvo aktu izdošanu un Saeima pat netiktu informēta par jautājumiem, kas ar likumu nav noregulēti. Turklāt šī sistēma būtu sarežģītāka iedzīvotājiem un neprognozējama un ierobežotu personu pamattiesības.

Arī Tiesībsarga biroja pārstāvis Arvīds Dravnieks norādīja uz tiesiskuma kontroles iespējamu izzušanu un nebūs pēckontroles valdībai.

Uzklausot deputātu viedokli, Ministru prezidents piekrita, ka likumprojekts nebūtu virzāms steidzamības kārtā.

Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā