Saeimas komisija vienojas, cik daudz naudas partijas varēs tērēt vēlēšanām

(03.07.2008.)
Priekšvēlēšanu periods būs 120 dienas pirms vēlēšanām tagadējo 270 dienu vietā, un partiju tēriņu griesti šajā laikā būs piesaistīti aizpagājušā gada vidējai darba samaksai, paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas galīgajam lasījumam sagatavotie grozījumi partiju finansēšanas likumā.

Pieļaujamos tēriņus Saeimas un pašvaldību vēlēšanās noteiks, vidējai algai piemērojot koeficientu 0,0008, bet Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās - 0,0003 uz katru vēlētāju iepriekšējās vēlēšanās.

Savukārt EP vēlēšanām, kas nākamgad plānotas vienā dienā ar pašvaldību vēlēšanām, tiks piemērots koeficents 0,00015, paredz komisijas galīgajam lasījumam sagatavotais likumprojekts. Tas nepieciešams, lai novērstu iespēju partijām, kuras startēs abās vēlēšanās, iegūt vairāk līdzekļu pašvaldību velēšanu kampaņai, piemēram, cīņā par pārstāvniecību Rīgas domē.

Patlaban katra partija priekšvēlēšanu izdevumiem drīkst tērēt ne vairāk kā 20 santīmus uz katru vēlētāju, kas piedalījies iepriekšējās vēlēšanās.

Grozījumi likumā paredz priekšvēlēšanu tēriņos iekļaut maksu par reklāmas izvietošanu televīzijā, radio, preses izdevumos, internetā, publiskās vietās, kā arī par pasta pakalpojumiem un labdarības pasākumu finansēšanu. Izdevumi, kas partijām radušies, maksājot juridiskajām personām par reklāmu sagatavošanu un vēlēšanu kampaņu rīkošanu, būs jānorāda vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijā. Priekšvēlēšanu izdevumos neiekļaus līdzekļus, ko partijas tērējušas vēlēšanu kampaņā iesaistīto personu algām, īrējot kampaņas vajadzībām kustamu vai nekustamu mantu un izdodot savus preses izdevumus.

Grozījumi paredz, ka fizisku personu ziedojumi un partijas biedru kopējās iemaksas (iestāšanās nauda, biedra nauda un dāvinājums) partijām gadā nedrīkstēs pārsniegt 100 minimālās mēnešalgas. Patlaban limits ziedojumiem partijām ir 10 tūkstoši latu gadā. 

Partijām par savu finansiālo darbību Korupcijas novēršanas apkarošanas birojā būs jāiesniedz tikai gada pārskats, bet pēc vēlēšanām - ieņēmumu un izdevumu deklarācija. Patlaban partijām ir jāsagatavo četri dažādi finanšu pārskati.

Tāpat Saeima atbalstījusi priekšlikumu, ar kuru Ministru kabinetam līdz nākamā gada maijam uzdots izstrādāt likuma grozījumus par partiju daļēju finansēšanu no valsts budžeta.

Par likumprojektu „Grozījumi Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā” galīgajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.



Preses dienests
Otrdien, 8.oktobrī
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:15  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Izraēlas Valsts ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Sandra Simovich
12:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Izraēlas parlamentu tikšanās ar Izraēlas Valsts ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Sandra Simovich
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijas un Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas kopsēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas un Sociālo un darba lietu komisijas Nevienlīdzības mazināšanas apakškomisijas kopsēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde
15:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas un Saeimas sekretāra Edvarda Smiltēna tikšanās ar Japānas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Yasushi Takase
15:00  Nacionālās drošības komisijas sēde