Jauno elektronisko mediju likumu Saeimā iesniegs nākamnedēļ

(28.05.2008.)

Jaunais likumprojekts par elektroniskajiem saziņas līdzekļiem Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai tiks iesniegts nākamnedēļ. Par to komisijas deputātus trešdien, 28.maijā, informēja Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) priekšsēdētājs Ābrams Kleckins. Projektā vēl jāveic pēdējie saskaņojumi, un nākamnedēļ ar to varēs iepazīties atbildīgās komisijas deputāti un plašāka sabiedrība.

Komisijas deputāti sprieda, kā paātrināt likuma pieņemšanu un vienojās, ka pirms projekta virzīšanas Saeimā tas jāskata valdībā, jāsaskaņo ar nozaru ministrijām un jāiegūst Finanšu ministrijas slēdziens. „Apiet valdību sākotnēji šķiet ātrākais ceļš, taču, skatot likumu uzreiz Saeimā, otrajā lasījumā riskējam saņemt vairākus simtus priekšlikumu, kā tas ar iepriekšējo likumprojektu notika pirms vairākiem gadiem. Tas var nozīmēt, ka process atkal apstāsies. Taču komisija ir pārliecināta, ka raidorganizācijām pēc iespējas ātrāk nepieciešams jauns, 21.gadsimtam atbilstošs likums. Komisija politiski ir gatava atbalstīt kvalitatīvi izstrādāta likumprojekta tālāku virzību Saeimā,” norāda komisijas priekšsēdētājs Jānis Šmits.

Jaunais likumprojekts paredz mainīt principus, kā tiek veidota padome, kas uzrauga elektronisko mediju darbu, informēja Ā.Kleckins. Padomes locekļus joprojām apstiprinātu Saeima, taču kandidātus izvirzītu gan politiķi, gan organizācijas, kas pārstāv plašu sabiedrības spektru - gan mediju patērētājus, gan komunikācijas jomas ekspertus, gan pašu raidorganizāciju pārstāvjus. 
 
Ņemot vērā mediju attīstības tendences, jaunais likums regulēs arī interneta vidi.

Turklāt, ja vēlamies uzlabot sabiedriskā radio un televīzijas konkurētspēju, ir jāpalielina šo mediju finansējums, kas patlaban, salīdzinot ar finansējumu Eiropas Savienībā (ES), ir ļoti mazs, norādīja NRTP priekšsēdētājs. Rēķinot uz vienu mājsaimniecību, finansējums sabiedriskajām raidorganizācijām, piemēram, Itālijā, ir 100 eiro, kas ir viens no zemākajiem rādītājiem starp ES vecajām dalībvalstīm. Bet Latvijā šī summa ir tikai ap 10 eiro, un tā pašreizējos apstākļos būtu vismaz jādubulto, uzskata Ā.Kleckins.


Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā