Deputāti aicinās valdību atkārtoti skatīt koncepciju notiesāto resocializācijai

(20.05.2008.)

Saeimas Nodarbinātības apakškomisijas deputāti otrdien, 20.maijā, izjautāja atbildīgos dienestus par situāciju ieslodzīto un no cietuma atbrīvoto personu nodarbinātības jomā.

Pēc Saeimas sekretāra biedra, apakškomisijas deputāta Andreja Klementjeva (SC) ierosinājuma deputāti nolēma aicināt Ministru kabinetu vēlreiz skatīt ieslodzīto resocializācijas koncepciju, kura kārtējo gadu nav guvusi valdības atbalstu un līdz ar to nepieciešamo finansējumu. Koncepcija paredz pasākumus, lai ļautu notiesātajiem iekļauties sabiedrībā noteiktajās normās un neatkārtot noziegumus, bet apgūt arodu un meklēt darbu. Ieslodzītos nevar piespiest strādāt, bet var darīt apstākļus, kuros mācīties un strādāt ir izdevīgāk, norādīja Ieslodzījumu vietu pārvaldes pārstāvji. Tie, kuriem resocializācijas rezultāti būs veiksmīgi, saskaņā ar koncepciju varēs pretendēt uz pirmstermiņa atbrīvošanu, un tā ieslodzītajiem ir laba motivācija.

Patlaban komersanti cietumos radījuši apmēram 700 darba vietas, daudzas no tām šūšanas jomā. Kopš ieslodzītajiem vairs nav jāšuj formas policistiem un prokuroriem, bet gan mūsu armijas kareivjiem, daudzi no darba vairs neatsakās, uzzināja deputāti. No ieslodzīto nopelnītā vairs neveic ieturējumus un uzņēmējiem ir skaidri noteikumi darba vietu veidošanai cietumos, tādēļ ieslodzīto nodarbinātības rādītāji varētu uzlaboties, secināja komisija.

Deputāti atzinīgi vērtēja piespiedu darba piemērošanu likumpārkāpējiem. Šis audzinošais soda veids liek pārkāpējiem pārdomāt savu rīcību, bet, tā kā par šo darbu atlīdzība nepienākas, pašvaldībām šo cilvēku nodarbināšana ļauj ietaupīt būtiskus līdzekļus - gadā apmēram 200 tūkstošus latu.

Savukārt Valsts probācijas dienesta (VPD) vadītājs Aleksandrs Demenjevs informēja, ka lielākā dienesta klientu problēma ir zema izglītība un kvalifikācijas trūkums, kas neļauj atrast piemērotu darbu. Ļoti daudzi strādā bez darba līguma un ir sociāli neaizsargāti - starp tiem ir gan tie, kas saņēmuši nosacītu sodu, gan piespiedu darba veicēji, gan pēcieslodzījuma palīdzības saņēmēji. 

A.Dementjevs pozitīvi vērtēja sadarbību ar Nodarbinātības valsta aģentūru (NVA), kas labprāt strādā arī ar šo iedzīvotāju grupu. Pērn NVA nodarbinātības problēmas palīdzējusi kārtot 200 VPD klientiem, darbu atrada 82 klienti, gandrīz tikpat ieguva bezdarbnieka statusu, bet 34 apmeklēja kursus vai mācījās. Deputāti rosināja meklēt risinājumus, kā NVA kursus notiesātājiem varētu piedāvāt jau ieslodzījuma vietās. 

Preses dienests

Piektdien, 19.jūlijā
09:00  Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par “Rail Baltica” projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
09:00  Eiropas Savienības Austrumu partnerības parlamentāro administrāciju dialogs par pārmaiņu vadību, sarunu vešanu un komunikāciju
09:30  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde