Saeimas komisija: jāattīsta gan bērnudārzi, gan alternatīvas aprūpes formas

(07.05.2008.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 7.maijā, uzklausīja atbildīgo ministriju ziņojumus par iespējām, kā risināt valstī samilzušo bērnudārzu problēmu.

Deputāti lūdza darba grupā iesaistītās institūcijas apkopot informāciju par veicamajiem pasākumiem un tiem nepieciešamo finansējumu, lai tuvākajā laikā uzlabotu pieejamību bērnudārziem un alternatīviem aprūpes pakalpojumiem pirmsskolas vecuma bērniem. Patlaban ministrijas nevar precīzi atbildēt, cik pirmsskolas iestādē izmaksā viena bērna uzturēšana un cik jauni bērnudārzi pērn izveidoti un cik nākamgad plānoti Rīgā, kur ar rindām ir vislielākās problēmas, norādīja komisijas deputāts Andrejs Klementjevs (SC). Tad arī komisija varēs pieņemt tālākus lēmumus.

Kā vienu no iespējamiem risinājumiem Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāve Inita Juhņēviča minēja no valsts budžeta maksāt algas tiem bērnudārzu darbiniekiem, kas strādā ar bērniem vecumā no diviem līdz četriem gadiem. Tas gadā papildus prasīs 36 miljonus latu, taču pašvaldībās veicinās jaunu bērnudārzu veidošanu. Algas no valsts budžeta vajadzētu maksāt arī pedagogiem privātajās pirmsskolas iestādēs, taču tam nepieciešamo summu IZM nav aprēķinājusi. Lai īstenotu šādas reformas, nepieciešami grozījumi Izglītības likumā. Patlaban darbojas tikai 16 privātas izglītības iestādes pirmsskolas vecuma bērniem.

Tāpat valstī jāattīsta bērnudārziem alternatīvi risinājumi, kas pakalpojumus piedāvātu nepilnu dienu vai dažas stundas. Latvijā jau strādā 46 rotaļu un attīstības centri, un šogad durvis vērs vēl divi, deputātus informēja Bērnu un ģimenes lietu ministrijas pārstāve Līga Āboliņa. Liepājā pilotprojekta ietvaros izveidots aukļu dienests, kura pakalpojumu vecākiem izmaksā 95 santīmus stundā. Projektā sākotnēji iesaistījušās 60 aukles, bet pakalpojumus ir pieprasīts, un patlaban tiek sagatavotas vēl 30 aukles. Šis pakalpojums esot drošāks nekā ņemt aukli „no ielas”, jo cilvēki ar apmācīti un par pakalpojumu vecāki slēdz līgumu ar aukli un pašvaldību, kas sedz daļu no izmaksām.

Aukļu pakalpojumus veicinātu nodokļu likmes samazināšana, piemēram, kā tas ir viesnīcu pakalpojumu sniedzējiem, jo patlaban, noformējot darbu oficiāli, auklēm  nodokļi jāmaksā tādā pat apmērā kā jebkuram pakalpojumu sniedzējam. 

Sociālo un darba lietu komisijas sēdē šodien piedalījās pārstāvji no Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Bērnu un ģimenes lietu ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības.

Preses dienests


Piektdien, 5.jūlijā