Saeimas komisijas diskutē par vardarbības ierobežošanu medijos

(29.04.2008.)

Bērnu no vardarbības masu medijos ietekmes var pasargāt, ģimenei vairāk pavadot laiku kopā un kritiski pārrunājot televīzijā redzēto. Tāpat ir jādomā par alternatīvām televizoram un datoram brīvā laika pavadīšanai. To otrdien, 29.aprīlī, secināja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas un Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas deputāti.

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Jānis Šmits minēja, ka līdz šim nav noticis tiešs dialogs starp sabiedriskajām organizācijām un Saeimu un norādīja, ka šis problēmas risināšanā likumdevējiem, valdībai, nevalstiskajām organizācijām, inteliģencei un ģimenei jābūt atbildīgiem, un kopīgi jāmeklē risinājumi.

„Uz ekrāna redzētais un dzirdētais nogulsnējas skatītāju zemapziņā, saplūst tur, lielākoties neapzināti, ar viņa paša personīgo pieredzi un kļūst par viņa dzīves organisku sastāvdaļu,” sacīja biedrības „Ētikas tilts Latvijā” pārstāve Leonija Vuss-Mundeciema. Viņa uzsvēra, ka visu veidu vardarbības attēlojums uz ekrāna ir bezmaksas skola nākamajam potenciālajam noziegumam.

Diskutējot par vardarbību ierobežojošiem priekšlikumiem, Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijas deputāts Dzintars Rasnačs (TB/LNNK) ierosināja palielināt par vardarbību brīdinošā simbola izmēru televizora ekrānā, lai tas būtu pamanāmāks. Savukārt profesore Maija Kūle ierosināja vietās, kur pieejams bezmaksas internets uzstādīt filtrus, kas neļautu piekļūt noteiktai informācijai.

Kopīgajā komisiju sēdē deputāti iepazinās ar biedrības „Ētikas tilts Latvijā” ziņojumu „Vardarbība ekrānmedijos - iedarbības sekas sabiedrībā”.

Deputāti atzina, ka notikusī diskusija radīs priekšlikumus arī jaunajam radio un televīzijas likumam. Komisijas nolēma turpināt šo jautājumu skatīt nākamajās komisijas sēdē šī gada 20.maijā, lai kopā ar atbildīgo ministriju ekspertiem un mediju pārstāvjiem apspriestu konkrētus priekšlikumus šī jautājuma risināšanai.

 

Preses dienests

Piektdien, 5.jūlijā