Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija: jābūt gataviem palīdzēt nelaimē nokļuvušiem ārzemniekiem

(14.02.2008.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti, gatavojoties likumprojekta „Patvēruma likums” izskatīšanai, šodien sprieda par aktuālo situāciju patvēruma meklētāju jomā.

„Mēs redzam, ka Latvijā patvēruma meklētāju pagaidām nav daudz. Taču neviena valsts nav pasargāta no negaidīta patvēruma meklētāju pieplūduma, piemēram, karadarbības vai dabas stihiju rezultātā. Mūsu valstij jābūt gatavai nodrošināt nelaimē nokļuvušiem cilvēkiem nepieciešamo palīdzību un cilvēciskus sadzīves apstākļus,”- uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Jānis Šmits. 

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Bēgļu lietu departamenta direktore Līga Vijupe informēja, ka pēdējo desmit gadu laikā Latvijā patvērumu meklējuši nedaudz vairāk kā 200 cilvēku, pērn tie bijuši 34 ārvalstnieki. Lielākoties tie ir cilvēki no bijušās Padomju Savienības valstīm, taču nereti patvērumu lūdz arī cilvēki no Āfrikas un Āzijas reģiona.

Bēgļa statuss kopš 1998.gada Latvijā piešķirts 15 patvēruma meklētājiem, bet alternatīvais statuss - 20 personām. Cilvēki, kuri šo statusu neiegūst, no valsts tiek izraidīti.  

Deputāti interesējās par bēgļa vai alternatīvā statusu ieguvušo ārvalstnieku integrācijas iespējām. Kā pozitīvs piemērs tika minēts gadījums, kad kāds palestīnietis pēc bēgļa statusa iegūšanas ir iemācījies latviešu valodu, naturalizējies un 2004.gadā kļuvis par Latvijas pilsoni. 

Bēgļu statusu ieguvušajiem valsts apmaksā latviešu valodas apguvi, bet tas neattiecas uz alternatīvo statusu ieguvušajiem.

Diskusijā kā problēma izkristalizējās dzīvesvietas trūkums cilvēkiem, kas ieguvuši bēgļa vai alternatīvo statusu. PMLP pārstāve skaidroja, ka pagaidām problēmu var risināt, piedāvājot šiem cilvēkiem pajumti patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā „Mucenieki”. Taču, ja šo cilvēku skaits pieaugs, visiem vietas vairs nepietiks. Pašvaldības šiem cilvēkiem pagaidām nav spējušas piedāvāt piemērotus mitekļus. Īpaša problēmgrupa ir sievietes ar bērniem, invalīdi un citi cilvēki, kas nespēj strādāt un nopelnīt naudu mājokļa īrei. 

Deputāti uzsvēra, ka šī problēma jo īpaši ir aktuāla apstākļos, kad valstī un īpaši galvaspilsētā ir izteikts lētu mājokļu trūkums. Bēgļu iekļaušana vispārējā dzīvokļu rindā būtu formāls risinājums un nerisinātu problēmu pēc būtības. Šis jautājums būtu jāaktualizē arī citās par sociālajiem un mājokļu jautājumiem atbildīgajās komisijās, vienojās deputāti.

Komisija nolēma organizēt izbraukumā sēdi, kurā apmeklētu centru „Mucenieki”, lai klātienē iepazītos ar patvēruma meklētāju problēmām un viņu sadzīves apstākļiem.


Preses dienests

Piektdien, 19.jūlijā
09:00  Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par “Rail Baltica” projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
09:00  Eiropas Savienības Austrumu partnerības parlamentāro administrāciju dialogs par pārmaiņu vadību, sarunu vešanu un komunikāciju
09:30  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde