Sociālo un darba lietu komisija skata Latvijas un Krievijas sociālās drošības līgumu

(05.02.2008.)

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien konceptuāli atbalstīja Latvijas un Krievijas sociālās drošības līgumu izskatīšanai pirmajā lasījumā.

Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča uzsvēra, ka līgums ir svarīgs abām pusēm, jo daudzi cilvēki dodas strādāt uz kaimiņvalsti, un ir būtiski nodrošināt viņiem adekvātas sociālās garantijas.

Deputāti vienojās, ka pēc līguma apstiprināšanas Saeimā komisija aicinās Krievijas Valsts Domi nekavēties ar līguma ratifikāciju, lai cilvēkiem pēc iespējas ātrāk varētu pārrēķināt pensijas atbilstoši līguma noteikumiem.  

Starp abām valstīm ir ievērojama iedzīvotāju migrācija. Tā, piemēram, 2006.gadā no Latvijas uz Krieviju emigrēja 1653 cilvēki, bet no Krievijas uz Latviju pārcēlās 753 cilvēki.

Līgums novērsīs dubultu sociālās apdrošināšanas iemaksu iekasēšanu un paredz summēt abās valstīs nostrādāto darba stāžu, lai noteiktu cilvēku tiesības uz pensiju. Patlaban, lai saņemtu pensiju Latvijā, darba stāžam jābūt vismaz desmit gadiem. Ja Latvija nostrādāti septiņi gadi, bet Krievijā - četri, pēc līguma spēkā stāšanās abus periodus varēs summēt, un cilvēkam būs tiesības uz pensiju. Latvija maksās pensiju par septiņiem gadiem, bet Krievija - par četriem.

Līgums galvenokārt vērsts uz nākotni, taču tā pārejas noteikumi nosaka pensijas piešķiršanas kārtību arī par darba stāžu līdz 1991.gadam. Pensiju par šo laiku piešķirs tā valsts, kurā cilvēks dzīvo pensijas piešķiršanas brīdī. Tas ir būtiski, piemēram, Latvijas nepilsoņiem, kuriem padomju laikā Krievijā nostrādātais darba stāžs patlaban netiek ieskaitīts.

Līgumi sociālās drošības jomā Latvijai ir noslēgti ar Ukrainu, Kanādu un ASV, kā arī pagaidu līgums ar Norvēģiju attiecībā uz Latvijas jūrniekiem. Līgumu sociālās drošības jomā plānots noslēgt arī ar Baltkrieviju un Austrāliju.


 Preses dienests
 

Piektdien, 19.jūlijā
09:00  Parlamentārās izmeklēšanas komisijas par “Rail Baltica” projekta parlamentārās kontroles nodrošināšanu, lai apzinātu projekta īstenošanā pieļautās kļūdas un panāktu, ka tas kļūst par prioritāru valdības jautājumu un lēmumi tiek pieņemti pārskatāmi, laikus un ievērojot Latvijas valsts un visas sabiedrības intereses, ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un valsts budžetu sēde
09:00  Eiropas Savienības Austrumu partnerības parlamentāro administrāciju dialogs par pārmaiņu vadību, sarunu vešanu un komunikāciju
09:30  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde