Konferencē Saeimā diskutēs par lasīšanas nozīmību un bibliotēku lomu izglītotas sabiedrības attīstībā

(27.03.2025.)

Lai aktualizētu lasītprasmes nozīmi un bibliotēku lomu vietējo kopienu un visas sabiedrības attīstībā un diskutētu par to, kā digitālajā laikmetā mainās lasīšanas paradumi, piektdien, 28.martā, Saeimā norisināsies konference “Lasīšana digitālajā laikmetā, rakstītā vārda spēks un bibliotēkas”.

Konferenci atklās Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre. Pasākuma dalībniekus uzrunās arī izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde un kultūras ministre Agnese Lāce.

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa pirms konferences uzsver, ka valoda ir mūsu tautas pamatvērtība un identitātes pamats. Grāmata ir vērtība pāri laikiem, un tā veido tautas identitāti, kultūru un vēsturi.

Šogad aprit 500 gadi, kopš iespiesta pirmā grāmata latviešu valodā, un, sagaidot lasīšanai veltīto konferenci, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre atzīmē, ka šis notikums ir kā pagrieziena punkts Latvijas vēsturē gan saistībā ar latviešu valodas un identitātes, grāmatniecības, rakstītā un drukātā vārda attīstību, gan zināšanu, ideju un inovāciju apritē un izplatībā Latvijas teritorijā, un akcentē, ka arī parlaments aktīvi iesaistās ciklā “Latviešu grāmatai 500”, ko pirms četriem gadiem uzsākusi Latvijas Nacionālā bibliotēka.

“Būtiski, lai mūsu sabiedrība ir izglītota un domājoša, tādēļ konferenci rīkojam par šodien mums tik aktuālo tēmu – lasīšanas nozīmi izglītotas sabiedrības attīstībā. Konferences diskusijas ļaus ieskatīties šī brīža situācijā un secināt, vai un kā digitālajā laikmetā mainās mūsu lasīšanas paradumi, kāda loma un vieta sabiedrības izglītošanā ir bibliotēkām, kāda loma un atbildība jāuzņemas pašvaldībām un valsts institūcijām, un katram individuāli”, pirms konferences pauž Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja A.Zariņa-Stūre.

Konferencei plānotas trīs daļas, un pirmā no tām “Nākotnes sabiedrība – lasu, tātad esmu” būs veltīta lasīšanai kā fenomenam. Dalībnieki runās par to, kā mūsdienu digitālajā laikmetā mainās lasīšanas paradumi, kāpēc jālasa grāmatas, kā veicināt lasīšanu, attīstīt lasītprasmi un kritisko domāšanu un ko labāk lasīt – audiogrāmatas, digitālās grāmatas vai tomēr drukāto tekstu.

Otrās daļas tēma ir “Skolu bibliotēkas – ko gaidām un sagaidām?”. Tajā dalībnieki apspriedīs situāciju skolu bibliotēkās – vai tā ir vieta skolā, kur tikai izsniedz grāmatas, kā skolas var veicināt bērnu un jauniešu rakstpratības un kritiskās domāšanas attīstību un kāda ir skolu bibliotēku funkcija un loma kopējā bibliotēku tīklā un vienotajā profesionālās komunikācijas telpā.  

Konferences trešo tematisko daļu “Bibliotēka kā sabiedrības attīstības veiksmes garants digitālajā laikmetā” plānots veltīt bibliotēkām. Te būtiska ir bibliotēku pieejamība iedzīvotājiem, kāda būs nākotnes bibliotēka un kāda ir bibliotēku loma tautsaimniecības attīstībā.

Konferenci rīko Saeima, Latvijas Nacionālā bibliotēka un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar akciju sabiedrības “Swedbank” izglītības fondu “AUGT”. Tajā aicināti piedalīties nozares politikas eksperti un īstenotāji, izglītības un bibliotēku jomas eksperti, kā arī uzņēmēju un pašvaldību pārstāvji.

Konference piektdien, 28.martā, notiks parlamenta Baltiešu zālē, Jēkaba ielā 6/8, un tā sāksies pulksten 10.00. Ikviens interesents tās norisei varēs sekot līdzi arī Saeimas tīmekļvietnē www.saeima.lv, kā arī parlamenta un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Facebook kontos.

Konferences programma

Mediju ievērībai:
Mediju pārstāvjus, kuriem nav pastāvīgās akreditācijas darbam Saeimā, lūdzam savlaicīgi pieteikties, rakstot e-pastu uz prese@saeima.lv vai zvanot 67087244.

 

Saeimas Preses dienests

Previous MonthAprīlis 2025Next Month
POTCPSSv
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
Trešdien, 2.aprīlī
08:30  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:45  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas un Nacionālās drošības komisijas kopsēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde