Latvijas Republikas 8.Saeimas

ārkārtas sesijas pirmā sēde

2006.gada 6.jūlijā

Sēdi vada Latvijas Republikas 8.Saeimas priekšsēdētāja

Ingrīda Ūdre.

 

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs

Sēdes vadītāja. Cienījamie kolēģi! Sākam Saeimas ārkārtas sesiju.

Šodien mēs izskatām divus jautājumus ārkārtas sesijā.

Pirmais darba kārtības jautājums ir lēmuma projekts “Par Gaida Andreja Zeibota atbrīvošanu no Nacionālo bruņoto spēku komandiera amata”.

Atklājam debates.

Deputāts Guntis Bērziņš ziņos komisijas vārdā. Lūdzu!

G.Bērziņš (frakcija “Jaunais laiks”).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Godājamie kolēģi! Aizsardzības un iekšlietu komisija, pamatojoties uz Saeimas kārtības ruļļa 31.pantu, savā 5.jūlija sēdē izskatīja Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas ierosinājumu atbrīvot viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu no Nacionālo bruņoto spēku komandiera amata.

Minētais ierosinājums saistīts ar Valsts prezidentei iesniegto viceadmirāļa Gaida Andreja Zeibota lūgumu par viņa atbrīvošanu no amata saistībā ar traģiskajiem notikumiem 15.maijā, kad Nacionālo bruņoto spēku speciālo uzdevumu vienības izpletņlēkšanas nodarbības laikā bojā gāja divi karavīri.

Speciālā izmeklēšanas komisija, kas šo incidentu izmeklēja, konstatēja dažādus reglamenta neievērošanas gadījumus: karavīru nepietiekamu apmācību, ekipējuma un tehnisko līdzekļu trūkumu un citas nepilnības.

Respektējot gan viceadmirāļa Gaida Andreja Zeibota lūgumu, gan Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas ierosinājumu, Aizsardzības un iekšlietu komisija nolēma aicināt Saeimu atbrīvot viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu no Nacionālo bruņoto spēku komandiera amata.

Tomēr nenoliedzams ir viceadmirāļa Gaida Andreja Zeibota devums mūsu valsts bruņoto spēku veidošanā, attīstībā un integrācijā NATO. Pēc mūsu valsts neatkarības atjaunošanas viņš bija pirmais Jūras spēku komandieris, kā arī bija NATO integrācijas izpildsekretārs, bet kopš 2002.gada pildīja Nacionālo bruņoto spēku komandiera vietnieka un vēlāk – komandiera amata pienākumus.

Godātie kolēģi! Komisijas vārdā aicinu jūs atbalstīt Valsts prezidentes ierosinājumu atbrīvot viceadmirāli Gaidi Andreju Zeibotu no Nacionālo bruņoto spēku komandiera amata.

Sēdes vadītāja. Cienījamie kolēģi! Lūdzu, balsosim par lēmuma projektu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 77, pret – 1, atturas – 1. Lēmums pieņemts.

Nākamais darba kārtības jautājums – lēmuma projekts “Par Jura Maklakova apstiprināšanu par Nacionālo bruņoto spēku komandieri”.

Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā – deputāts Guntis Bērziņš.

G.Bērziņš (frakcija “Jaunais laiks”).

Godājamie kolēģi! Aizsardzības un iekšlietu komisija, pamatojoties uz Saeimas kārtības ruļļa 31.pantu, savā 5.jūlija sēdē izskatīja Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas ierosinājumu apstiprināt Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku komandieri brigādes ģenerāli Juri Maklakovu par Nacionālo bruņoto spēku komandieri.

Komisija uzklausīja aizsardzības ministru Ati Slakteri, kā arī šā amata pretendentu brigādes ģenerāli Juri Maklakovu, kurš iepazīstināja deputātus ar Nacionālo bruņoto spēku attīstības savu vīziju un galvenajiem virzieniem; proti, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir jāattīstās sabalansēti vairākos virzienos. Un tie ir: rūpes par cilvēkiem, militārās kultūras nostiprināšana, vadītāju spēju attīstīšana, apmācību miera laikā optimizēšana, dažādo spēka veidu kopīga sadarbība, normatīvo aktu pārskatīšana un pilnveidošana un moderna ekipējuma un tehniskā aprīkojuma nodrošināšana.

Uzklausījusi brigādes ģenerāli Juri Maklakovu un aizsardzības ministru Ati Slakteri, kā arī izvērtējusi Valsts prezidentes ierosinājumu, Aizsardzības un iekšlietu komisija nolēma aicināt Saeimu apstiprināt Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku komandieri brigādes ģenerāli Juri Maklakovu par Nacionālo bruņoto spēku komandieri.

Noslēgumā vēlos atzīmēt, ka Aizsardzības un iekšlietu komisijas balsojums šodien apspriežamajos jautājumos bija vienbalsīgs. Tas, manuprāt, ir ļoti nozīmīgi – panākt politisku vienotību, lemjot par mūsu valsts augstāko militāro amatpersonu un faktiski netieši esot vienisprātis par šīs amatpersonas atbildības pakāpi.

Godātie kolēģi! Komisijas vārdā aicinu jūs atbalstīt Valsts prezidentes ierosinājumu apstiprināt Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku komandieri brigādes ģenerāli Juri Maklakovu par Nacionālo bruņoto spēku komandieri.

Sēdes vadītāja. Cienījamie kolēģi! Lūdzu, balsosim par lēmuma projektu! Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par – 80, pret – nav, atturas – 1. Lēmums pieņemts.

Paldies. Līdz ar to visi darba kārtības jautājumi ir izskatīti un ārkārtas sēde tiek uzskatīta par slēgtu.

Lūdzu deputātus reģistrēties ar reģistrācijas kartēm. Lūdzu zvanu! Reģistrācijas režīmu!

Vārds paziņojumam deputātam Borisam Cilevičam.

B.Cilevičs (politisko organizāciju (partiju) apvienības “Saskaņas Centrs” frakcija).

Cienījamie kolēģi! Šodien visi Latvijas un Izraēlas sadarbības grupas biedri saņēma ielūgumu uz jaunas organizācijas dibināšanas sanāksmi. Tā sauksies “Izraēlas draugi Eiropā”. Šis pasākums notiks 13.septembrī Briselē. Pasākuma organizatori sedz visus izdevumus, un iespēju robežās tiks nodrošināta arī tulkošana. Vienīgais organizatoru lūgums ir pēc iespējas ātrāk informēt par savu līdzdalību šajā pasākumā. Ja ir kādi papildjautājumi, lūdzu vērsties pie manis. Es ceru, ka Latvijas parlamentārieši šajā sanāksmē piedalīsies kuplā skaitā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātam Oskaram Kastēnam.

O.Kastēns (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Cienījamie deputāti! Atgādinu Eiropas lietu komisijas locekļiem, ka rīt pulksten 10.00 Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas zālē notiks Eiropas lietu komisijas sēde.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātei Jevgenijai Stalidzānei.

J.Stalidzāne (Latvijas Pirmās partijas frakcija).

Cienījamie kolēģi! Pulksten 10.00 Sociālo un darba lietu komisijas sēde komisijas telpās.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātam Staņislavam Šķesteram.

S.Šķesters (Zaļo un zemnieku savienības frakcija).

Cienījamie Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāti! Lūdzu uz sēdi pulksten 9.45.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātam Indulim Emsim.

I.Emsis (Zaļo un zemnieku savienības frakcija).

Godātie kolēģi! Es aicinu uz Nacionālās drošības komisijas sēdi tūlīt pēc šīs sēdes beigām komisijas telpās.

Sēdes vadītāja. Vārds paziņojumam deputātam Leopoldam Ozoliņam.

L.Ozoliņš (Zaļo un zemnieku savienības frakcija).

Sirsnīgi pateicos ziedotājiem, kas veltījuši lielāku vai mazāku artavu Cesvaines pils atjaunošanai. Pašreiz turpinās ziedojumu vākšana šeit pat blakuszālē. Lūdzu, pie izejas vērsties... Saņemsiet pretī ziedotāja nozīmīti! Tas ir cēls, lietderīgs un svēts darbs Latvijas kultūras pieminekļa glābšanā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds reģistrācijas rezultātu nolasīšanai Saeimas sekretāra biedrei Ingunai Rībenai.

I.Rībena (8.Saeimas sekretāra biedre).

Cienījamie kolēģi! Nav reģistrējušies: Dzintars Ābiķis... ir, Aleksandrs Bartaševičs, Juris Dalbiņš, Sergejs Fjodorovs, Uldis Mārtiņš Klauss, Andrejs Klementjevs, Liene Liepiņa, Aigars Pētersons, Mihails Pietkevičs, Ivans Ribakovs, Māris Krastiņš, Jevgenija Stalidzāne... ir, Vaira Paegle, Inese Šlesere, Inta Feldmane, Andris Tolmačovs, Jānis Urbanovičs un Aleksejs Vidavskis. Es atvainojos, un Urbanoviča kungs? Nav.

Paldies.

SATURA RĀDĪTĀJS

8.Saeimas ārkārtas sesijas 1.sēde

2006.gada 6.jūlijā

Lēmuma projekts “Par Gaida Andreja Zeibota atbrīvošanu no Nacionālo bruņoto spēku komandiera amata”
(6196. un 6196.a dok. reģ. nr.992)

Ziņo

- dep. G.Bērziņš
Lēmuma projekts “Par Jura Maklakova apstiprināšanu par Nacionālo bruņoto spēku komandieri”
(6196. un 6196.b dok., reģ. nr.993)

Ziņo

- dep. G.Bērziņš
Paziņojumi
- dep B.Cilevičs
- dep. O.Kastēns
- dep. J.Stalidzāne
- dep. S.Šķesters
- dep. I.Emsis
- dep. L.Ozoliņš
Reģistrācijas rezultāti

Nolasa

- Saeimas sekretāra biedre I.Rībena
Trešdien, 28.februārī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Čehijas parlamentu tikšanās ar Čehijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Martin Vítek
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
13:00  Saeimas Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Kazahstānas parlamentu tikšanās ar Kazahstānas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Dauren Karipov
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
16:30  Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja tikšanās ar Izraēlas Valsts ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā Sharon Rappaport-Palgi