Latvijas Republikas 13. Saeimas
ārkārtas sesijas sēde
2022. gada 24. augustā

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)

 

Sēdes vadītāja. Labrīt, godātie deputāti! Aicinu ieņemt vietas Saeimas Sēžu zālē. Sāksim Latvijas Republikas Saeimas 2022. gada 24. augusta ārkārtas sesijas sēdi.

Darba kārtībā – Prezidija ziņojums par iesniegto patstāvīgo priekšlikumu.

Godātie kolēģi! Deputāti Viktors Valainis, Jānis Vucāns, Uldis Augulis, Janīna Jalinska, Gundars Daudze, Romāns Naudiņš, Māris Kučinskis, Raimonds Bergmanis, Jānis Dūklavs, Edgars Tavars, Ramona Petraviča, Māris Možvillo, Armands Krauze, Jūlija Stepaņenko, Ļubova Švecova, Ralfs Nemiro, Karina Sprūde, Ieva Krapāne, Kaspars Ģirģens, Didzis Šmits, Jānis Urbanovičs, Valērijs Agešins, Edgars Kucins, Igors Pimenovs, Ivans Klementjevs, Artūrs Rubiks, Ivans Ribakovs, Zenta Tretjaka, Jānis Krišāns, Jānis Tutins, Boriss Cilevičs, Inga Goldberga, Nikolajs Kabanovs un Regīna Ločmele ir iesnieguši patstāvīgo priekšlikumu – lēmuma projektu “Par mērķtiecīgu un Latvijas valsts interesēm atbilstošu valdības rīcību energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai”.

Vai deputātiem ir iebildumi pret šī patstāvīgā priekšlikuma izskatīšanu šajā Saeimas sēdē? (Starpsaucieni.) Tātad ir iebildumi. Līdz ar to... Šeit pēc procedūras vēl nav debates, vēl nav runas laiks “par” vai “pret”.

Tātad deputātiem ir iebildumi. Līdz ar to mums ir jālemj par šī patstāvīgā priekšlikuma iekļaušanu nākamās sēdes darba kārtībā.

Par patstāvīgā priekšlikuma iekļaušanu nākamās sēdes darba kārtībā viens deputāts var runāt “par”, viens – “pret”.

“Par” pieteicies runāt deputāts Viktors Valainis.

V. Valainis (ZZS).

Ļoti cienītā Saeimas priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Nākamajā ziemā Ministru prezidentam alga palielināsies par 42 procentiem, ekonomikas ministram – par 33 procentiem. (Starpsauciens.) Ja mēs skatāmies uz Latvijas sabiedrību, tad šobrīd 60 procentiem Latvijas sabiedrības nav nekāda algas pieauguma.

Mūsu valdībai nav izdevies visas vasaras garumā novērst skolotāju piketu un protestu. Mēs redzam to, ka arī mediķi gatavojas protesta akcijām. Un tas viss notiek uz fona, kad Latvijā energoresursu cenas nesamērīgi aug.

Mēs redzam to, ka 60 procentiem Latvijas iedzīvotāju dzīve paliks sliktāka. Šobrīd energoresursu cenu pieaugums ir mērāms divu miljardu eiro apmērā. Tāds ir faktiskais cenu pieaugums elektrībai un citiem energoresursiem. Valdība saka – dalīsim šo pieaugumu uz pusēm, bet pēc būtības piedāvā tikai ceturto daļu no atbalsta. Pie šāda valdības piedāvātā atbalsta šobrīd Rīgā par enerģētiskajiem jautājumiem... būs jāmaksā divkārt lielāki rēķini, nekā tas bija līdz šim, bet lielākā daļa Rīgas iedzīvotāju nav saņēmusi nekādus papildu ienākumus. Viņu ienākumi palikuši tajā pašā līmenī, kāds tas ir bijis iepriekš, bet rēķini pieaugs dubultā, ieskaitot valsts piedāvāto atbalstu. Tas pats attiecas gan uz mediķiem, gan uz skolotājiem.

Kolēģi, šobrīd piedzīvotais elektrības cenu šoks Latvijas sabiedrībai nozīmē uzkrājumu dzēšanu vēl pirms apkures sezonas. Valsts vadītāji, valsts uzņēmumu vadītāji vasaras laikā aicināja cilvēkus krāt naudu - krāt naudu, lai ietaupītu, lai varētu ziemā samaksāt siltuma rēķinus. Šī iekrātā nauda šobrīd tiek samaksāta par elektrības rēķiniem. Tā vietā valdība pilina, pilina dažādus atbalsta veidus, bet tie nav pietiekami, un tie nav kompleksi. Arī šobrīd, ne tikai runājot par atbalsta veidiem... esmu pilnīgi pārliecināts, ka Saeimā nav deputātu, kuri būtu pārliecināti par to, ka mums vispār pietiek energoresursu gaidāmajai ziemai.

Ar šo lēmuma projektu mēs prasām valdībai skaidrot esošo situāciju, dot izvērtējumu deputātiem par to, kāda ir faktiskā situācija. Valdības locekļi, koalīcijas partijas publiskajā telpā uzdod jautājumus par to, ka viņiem nepieciešama informācija par faktisko situāciju enerģētikas jomā. Ja to saka valdības locekļi, tad es varu iedomāties, kāda tā izpratne ir šajā Saeimas Sēžu zālē.

Kolēģi, ir jābūt pilnvērtīgam risinājumam, kompleksam, ar izvērtējumu, un tas jāiesniedz Saeimā. Tik vienkāršs pēc būtības ir šis lēmuma projekts. Mēs prasām pilnu piedāvājumu ar izvērtējumu, lai ir skaidrs, kāda ir faktiskā situācija un kāds ir valdības kompleksais piedāvājums. Šobrīd tas ir nepietiekams. Nav izvērtēts ekstrēmais elektroenerģijas cenu kāpums un arī siltuma rēķini cilvēkiem. Jūs piekritīsiet, kolēģi, ka viss šis atbalsts, kas ir pieņemts, ir nepietiekams.

Mēs esam dzirdējuši Rīgas domes amatpersonas, kuras skaidri pasaka: būs divreiz lielāki rēķini, ieskaitot visu šo atbalstu. Arī reģionos situācija nav savādāka, 60 procenti Latvijas iedzīvotāju nesaņems tādu algas pieaugumu, kādu saņems Ministru prezidents un ekonomikas ministrs. Ministru prezidentam algas pieaugums būs 42 procenti. Tas varbūt ir iemesls, kāpēc viņš tik ļoti neuztraucas par gaidāmo ziemu. Varbūt arī loģiski, jo ar šādu pieaugumu, kas ir mērāms tūkstošos, visticamāk, visus rēķinus izdosies samaksāt.

Es aicinu Saeimu izdarīt spiedienu uz valdību un pieprasīt valdībai izvērtējumu un skaidru rīcības plānu, kāds līdz šim brīdim Saeimai nav sniegts.

Sēdes vadītāja. Paldies, paldies.

V. Valainis. Aicinu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Paldies. “Pret” pieteicies runāt deputāts Aldis Gobzems.

A. Gobzems (Neatkarīgie).

Labdien! Enerģētika jeb elektrība ir katras valsts ekonomikas pamats. Šodien valsts ir nonākusi situācijā, kurā šis pamats neeksistē, tas ir izjucis. Valdošā koalīcija, kuras kodolu jau kopš 2002. gada veido vieni un tie paši politiķi, kuri radās līdz ar partijas “Jaunais laiks” izveidi, ir izgāzusies valsts enerģētikas politikas realizācijā. Atcerēsimies, ka Pavļuts, Ašeradens, Kariņš, Gerhards, Vitenbergs ir bijuši atbildīgi par šo nozari, un rezultāts ir tāds, ka ieslēgt veļasmašīnu maksā vismaz trīs eiro - vidēji -, ja tas nav dinamiskais tarifs.

Ekonomikas ministrija, premjerministrs, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas un Konkurences padomes vadītāji ir tie, kuri ir par to atbildīgi. Miķelsons un Gaiķis ir atlaižami uzreiz, šodien!

Atsaukties uz karu un sankcijām būtu ērti, bet tā nav taisnība. Energoresursu cenu kāpums sākās pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā un tam sekojošām sankcijām.

Neviens no minētajiem “kungiem” (vārdu “kungi” es izrunāju ironiski) nepaveica absolūti neko. Nulle! Vitenbergs pončikus stumdīja pa veikala plauktiem, lai vīruss neizplatās. Kariņš - tur vispār nav ko... ne ko pielikt, ne atņemt. Nu, un par Miķelsonu un Gaiķi es savu viedokli jau pateicu šajā runā.

Ja jūs tagad mēģināsiet atrast elektrības cenu statistiku, jums tas neizdosies, mīļie cilvēki. Tas vien liecina, ka tirgus nefunkcionē. Brīvais elektrības tirgus ir tikai un vienīgi acu apmāns. Abiem šiem “kungiem” - Miķelsonam un Gaiķim (un es otrreiz uzsveru - es vārdu “kungi” izrunāju ironiski) - bija jārūpējas par tarifu pārskatāmību un tirgus caurskatāmību. Tur nekā nav, tukša skaņa. Kurš no tā iegūst Latvijā? Neviens!

Tomēr ir daži izņēmumi.

Pirmkārt, ieguvēji ir šeit esošie Jaunās VIENOTĪBAS deputāti - tie iegūst... un viņu koalīcijas “piesūcekņi”.

Iekšpolitiski pirms vēlēšanām ir paziņots, ka koalīcija esot likvidējusi OIK. Tas ir dancis uz patērētāju saliektajām mugurām, jo nekāda OIK pēc būtības likvidēta nav.

Otrkārt, ieguvēji atkal ir tie paši koalīcijas partneri.

2020. gadā viena mājsaimniecība par 175 kilovatstundām - patēriņu mēnesī - un trīs fāžu pieslēgumu nomaksāja PVN, kas bija 8 eiro mēnesī, turpretim pašreiz tā summa ir 18 eiro mēnesī.

Kā jums šķiet - kurš ir ieguvējs? Ieguvēja ir pašreizējā koalīcija, kura var sist sev roku pie krūts, apgalvojot, ka pārpilda valsts budžetu, lai naudu turpinātu kaisīt tāpat kā iepriekš - vīrusa apkarošanas tradīcijas ietvaros... Tā, lūk! Krīze saistībā ar elektrību ir izdevīga tikai Jaunajai VIENOTĪBAI un tās koalīcijai. Krīze, kuras ietvaros jums, mīļie cilvēki, ir jāmaksā nenormālas cenas par elektrību, ir tādēļ, lai Jaunā VIENOTĪBA un koalīcija varētu lepoties, ka viņi iekasē PVN. Viņi iekasē PVN, padarot nabagus jūs, mīļie cilvēki, mīļie pensionāri, mīļie bērnu vecāki.

Krīze elektroenerģijas jautājumos ir saistīta ar konkrētiem vārdiem un uzvārdiem, un tie ir gan ekonomikas ministru, gan premjeru vārdi. Kariņš ir bijis ekonomikas ministrs, Ašeradens ir bijis ekonomikas ministrs (VIENOTĪBA un “Jaunais laiks”).

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies, paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projekta “Par mērķtiecīgu un Latvijas valsts interesēm atbilstošu valdības rīcību energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai” iekļaušanu nākamās sēdes darba kārtībā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 32, pret - 42, atturas - nav. Tātad lēmuma projekts netiek iekļauts nākamās sēdes darba kārtībā.

Vai ir priekšlikumi par tā nodošanu kādai no komisijām?

Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu deputātam Viktoram Valainim.

V. Valainis (ZZS).

Ierosinu nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai.

Sēdes vadītāja. Lūdzu, ieslēdziet mikrofonu deputātam Krišjānim Feldmanam. (Pauze.) Ieslēdziet mikrofonu deputātam Feldmanam!

K. Feldmans (Konservatīvie).

Labrīt! Ņemot vērā, ka šis ir ļoti svarīgs jautājums, ierosinu nodot Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies. Tātad ir priekšlikumi par nodošanu divām no komisijām. Par tiem arī balsosim.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projekta “Par mērķtiecīgu un Latvijas valsts interesēm atbilstošu valdības rīcību energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai” nodošanu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 32, pret - 42, atturas - nav. Tātad lēmuma projekts netiek nodots Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai.

Balsosim par lēmuma projekta nodošanu Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projekta “Par mērķtiecīgu un Latvijas valsts interesēm atbilstošu valdības rīcību energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai” nodošanu Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 72, pret un atturas - nav. Lēmuma projekts nodots Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai.

Godātie kolēģi! Sēdes darba kārtība ir izskatīta.

Apaļu jubileju 12. augustā svinēja mūsu kolēģis Edgars Tavars, un mēs viņu sveicam. (Aplausi.)

Paldies.

Lūdzu zvanu! Lūdzu deputātu reģistrācijas režīmu!

Vārds Inesei Voikai reģistrācijas rezultātu nolasīšanai.

I. Voika (13. Saeimas sekretāra biedre).

Kolēģi! Nav reģistrējušies: Krista Baumane, Jānis Cielēns, Gundars Daudze, Raivis Dzintars, Marija Golubeva, Janīna Jalinska, Artuss Kaimiņš, Andrejs Klementjevs, Rihards Kols, Ieva Krapāne, Līva Kreituse, Māris Kučinskis, Atis Lejiņš, Viesturs Liepkalns, Eva Mārtuža, Ralfs Nemiro, Vladimirs Nikonovs, Evija Papule, Ēriks Pucens, Ivars Puga, Dace Rukšāne‑Ščipčinska, Karina Sprūde, Edvīns Šnore, Ilga Šuplinska un Jānis Vucāns.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Līdz ar to šā gada 24. augusta ārkārtas sesijas sēdi slēdzu.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas ārkārtas sesijas sēde
2022. gada 24. augustā

Par lēmuma projektu “Par mērķtiecīgu un Latvijas valsts interesēm atbilstošu valdības rīcību energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai” (Nr. 986/Lm13)
(Dok. Nr. 6266)
- Priekšlikumi - dep. V. Valainis (par)
  - dep. A. Gobzems (pret)
  - dep. V. Valainis
  - dep. K. Feldmans
Reģistrācijas rezultāti
- Nolasa - Saeimas sekretāra biedre I. Voika

Balsojumi

Datums: 24.08.2022 09:14:54 bal001
Par - 32, pret - 42, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par iekļaušanu nākamās sēdes darba kārtībā

Datums: 24.08.2022 09:16:05 bal002
Par - 32, pret - 42, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par nodošanu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai. Par mērķtiecīgu un Latvijas valsts interesēm atbilstošu valdības rīcību energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai (986/Lm13)

Datums: 24.08.2022 09:16:42 bal003
Par - 72, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par nodošanu Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai. Par mērķtiecīgu un Latvijas valsts interesēm atbilstošu valdības rīcību energoresursu cenu kāpuma radītās krīzes pārvarēšanai (986/Lm13)

Datums: 24.08.2022 09:17:35 bal004
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Sēdes videotranslācija

24.08.2022. 9.00Ceturtdien, 8.jūnijā
09:00  Saeimas 2023.gada 8.jūnija kārtējā sēde
10:35  Saeimas priekšsēdētāja V.E. Edvarda Smiltēna tikšanās ar Saeimas kapelā kalpojošajiem mācītājiem
12:40  Saeimas priekšsēdētāja V.E. Edvarda Smiltēna tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas Bundestāga prezidenti V.E. Bärbel Bas
13:25  Saeimas priekšsēdētāja V.E. Edvarda Smiltēna un Bundestāga prezidentes V.E. Bärbel Bas preses brīfings
13:55  Ziedu nolikšanas ceremonija par godu Vācijas Federatīvās Republikas Bundestāga prezidentes V.E. Bärbel Bas vizītei Latvijas Republikā
14:00  Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira tikšanās ar Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) misijas vadītāju Bernardin Akitoby
14:15  Saeimas priekšsēdētāja V.E Edvarda Smiltēna rīkotās pusdienas par godu Vācijas Federatīvās Republikas Bundestāga prezidentes V.E. Bärbel Bas vizītei Latvijas Republikā
15:00  Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa tikšanās ar Zviedrijas Karalistes parlamenta Aizsardzības komisijas priekšsēdētāju Peter Hultqvist
17:00  2023.gada 8.jūnija atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem