Latvijas Republikas 13. Saeimas
ziemas sesijas divdesmitā (attālinātā ārkārtas) sēde
2022. gada 28. februārī

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)

Sēdes vadītāja. Labrīt, godātie kolēģi! Sāksim Latvijas Republikas Saeimas 2022. gada 28. februāra attālināto ārkārtas sēdi.

Godātie kolēģi! Godātie Latvijas pilsoņi! Rit Ukrainas aizstāvēšanas kara piektā diena. Ukrainas karavīri un Ukrainas tauta aizstāv savu dzimteni.

Ar klusuma brīdi godināsim to kritušo Ukrainas karavīru un patriotu piemiņu, kuri gājuši bojā, aizstāvot Ukrainu, aizstāvot vērtības, kas svarīgas Ukrainas tautai, aizstāvot savu dzimteni. Slava Ukrainai! Slava varoņiem! (Klusuma brīdis.)

Paldies.

Šodienas sēdes darba kārtībā - likumprojektu nodošana komisijām un izskatīšana pirmajā lasījumā.

Saeimas Prezidijs ierosina Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas iesniegto likumprojektu “Grozījumi Nacionālās drošības likumā” nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Deputāti nav pieteikušies. Iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Un sākam to izskatīt pirmajā lasījumā.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Juris Rancāns.

J. Rancāns (JK).

Godātie kolēģi! Ņemot vērā izveidojušos situāciju un to, ka šobrīd no svara ir katra stunda, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija sanāca vakar, svētdien, vakarā un steidzami izstrādāja šo likumprojektu kopā ar iestādēm - Aizsardzības ministriju, Tieslietu ministriju, Iekšlietu ministriju -, konsultējoties, protams, arī ar Saeimas Juridisko biroju.

Likumprojekta mērķis ir veikt grozījumus Nacionālās drošības likuma 3.1 panta pirmās daļas 1. punktā, nosakot Latvijas Republikas pilsoņiem izņēmumu aizliegumam dienēt ārvalstu bruņotajos spēkos, attiecinot šo izņēmumu arī uz Ukrainu.

Tātad likumprojekts izstrādāts saistībā ar Krievijas Federācijas izraisīto militāro konfliktu Ukrainā un paredz dot iespēju mūsu cilvēkiem, kuri vēlas brīvprātīgi doties palīgā Ukrainai... lai viņi varētu to darīt bez juridiskajām sekām.

Kā mēs zinām, saskaņā ar Ukrainas prezidenta 2022. gada 27. februāra parakstīto dekrētu ir izveidota Ukrainas starptautiskās teritoriālās aizsardzības struktūrvienība, kuru veidos no ārzemniekiem, kuri vēlas piedalīties Krievijas militārpersonu uzbrukuma atvairīšanā Ukrainai. Atbilstoši šim dekrētam, lai reģistrētos starptautiskās teritoriālās aizsardzības struktūrvienībā, paredzēts, ka personas var vērsties savas valsts Ukrainas vēstniecībā pie aizsardzības jautājumu atašeja.

Vienlaikus šajā likumprojektā paredzētais izņēmums neattiecas uz Latvijas Republikas pilsoņiem, kuri iesaistītos karadarbībā Ukrainas teritorijā Krievijas Federācijas bruņoto spēku vai separātiskās struktūrās vai iesaistītos darbībās ar mērķi graut Ukrainas valstisko neatkarību un suverenitāti. Attiecībā uz šādām personām atbilstoši līdzšinējai kārtībai tiek paredzēts Nacionālās drošības likuma 3.pantā noteiktais aizliegums un Krimināllikumā noteiktā atbildība.

Vienlaikus, lai nodrošinātu informāciju par Latvijas Republikas pilsoņu dienestu ārvalstīs, likumprojekts paredz papildināt Nacionālās drošības likuma pārejas noteikumus ar 20. punktu. Šis punkts paredz, ka personas, kuras vēlēsies uzsākt dienestu Ukrainā, par to paziņo Nacionālo bruņoto spēku Mobilizācijas un rekrutēšanas pārvaldei, nosūtot ierakstītu vēstuli vai elektronisko vēstuli, parakstītu ar drošu elektronisko parakstu, kurā tiek norādīts konkrētās personas vārds, uzvārds, personas kods un dienesta veids.

Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba Mobilizācijas un rekrutēšanas pārvaldes adrese būs atrodama Aizsardzības ministrijas mājaslapā internetā; turpat būs arī sīkāka informācija, kā brīvprātīgās personas konkrēti varētu doties palīgā Ukrainai.

Likumprojektā ir noteikts arī tas, ka likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

Likumprojekts komisijā ir atbalstīts.

Ņemot vērā ļoti straujās situācijas izmaiņas - situācija attīstās pa stundām! -, komisija lūdz noteikt steidzamību šim likumprojektam.

Sēdes vadītāja. Deputāti nav pieteikušies runāt par steidzamību.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Nacionālās drošības likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu, balsosim! Par - 87, pret un atturas - nav. Likumprojekts ir atzīts par steidzamu.

J. Rancāns. Kolēģi, aicinu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti nav pieteikušies debatēm.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījumi Nacionālās drošības likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 88, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumiem un izskatīšanas laiku Saeimas sēdē.

J. Rancāns. Saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 92. panta trešo daļu komisija nav noteikusi priekšlikumu iesniegšanas termiņu likumprojekta otrajam lasījumam un lūdz izskatīt šo steidzamo likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Ir ieslēgta sadaļa par procedūru.

Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta izskatīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā? Deputātiem iebildumu nav.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījumi Nacionālās drošības likumā” otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 87, pret un atturas - nav. Likums pieņemts.

Saeimas Prezidijs ierosina Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas iesniegto likumprojektu “Grozījumi Pilsonības likumā” nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Sākam to izskatīt pirmajā lasījumā.

Atbildīgās komisijas vārdā - deputāts Juris Rancāns.

J. Rancāns (JK).

Labdien vēlreiz, kolēģi! Tātad arī šis likumprojekts ir cieši saistīts ar situāciju Ukrainā un cieši saistīts arī ar iepriekšējo likumprojektu. Tā mērķis ir veikt grozījumus Pilsonības likuma 12. un 24. pantā, paredzot, ka dienests Ukrainas valsts bruņotajos spēkos nebūtu uzskatāms par apstākli, kas ierobežotu personas tiesības iegūt Latvijas pilsonību naturalizācijas kārtībā vai būtu uzskatāms par iemeslu Latvijas pilsonības atņemšanai, jo, kā mēs zinām, prettiesiska piedalīšanās bruņotā konfliktā šobrīd pēc Nacionālās drošības likuma normām un arī Pilsonības likuma normām rada juridiskās sekas - gan var tikt veikta pilsonības atņemšana, gan var tikt paredzēta kriminālatbildība. Veicot šos grozījumus, mēs novēršam juridiskās sekas attiecībā uz to, ka varētu tikt atņemta pilsonība personām, kuras vēlas brīvprātīgi piedalīties Ukrainas aizstāvēšanā.

Tā ka, kolēģi... bez tam likumprojekts paredz, ka tas stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Un, ņemot vērā situācijas izmaiņas ik pa stundām, komisija lūdz noteikt šim likumprojektam steidzamību.

Sēdes vadītāja. Paldies. Deputāti par steidzamību nav pieteikušies runāt.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Pilsonības likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu, balsosim! Par - 87, pret un atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu ir atzīts.

Sākam to izskatīt pirmajā lasījumā.

Atbildīgās komisijas vārdā - deputāts Juris Rancāns.

J. Rancāns (JK).

Kolēģi, komisija lūdz atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti nav pieteikušies debatēt.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījumi Pilsonības likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 87, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumiem un izskatīšanas laiku Saeimas sēdē.

J. Rancāns. Līdzīgi kā iepriekšējam likumprojektam, komisija saskaņā ar Saeimas kārtības ruļļa 92. panta trešo daļu nav noteikusi termiņu priekšlikumu iesniegšanai un lūdz izskatīt šo steidzamo likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā šobrīd.

Sēdes vadītāja. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta izskatīšanu otrajā, galīgajā, lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā? Deputāti nav pieteikušies. Iebildumu nav.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījumi Pilsonības likumā” otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 88, pret un atturas - nav. Likums pieņemts.

Godātie kolēģi, sēdes darba kārtību esam izskatījuši.

Deputātu reģistrācija noslēgusies.

Līdz ar to šā gada 28. februāra attālināto ārkārtas sēdi slēdzu.

Paldies par darbu.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas ziemas sesijas 20. (attālinātā ārkārtas) sēde
2022. gada 28. februārī

Par likumprojektu “Grozījumi Nacionālās drošības likumā” (Nr. 1362/Lp13)
(Dok. Nr. 5536)
   
Likumprojekts “Grozījumi Nacionālās drošības likumā” (Nr. 1362/Lp13) (1.lasījums) (Steidzams)
   
- Ziņo - dep. J. Rancāns
   
Likumprojekts “Grozījumi Nacionālās drošības likumā” (Nr. 1362/Lp13) (2.lasījums) (Steidzams)
   
- Ziņo - dep. J. Rancāns
   
Par likumprojektu “Grozījumi Pilsonības likumā” (Nr. 1363/Lp13)
(Dok. Nr. 5537)
   
Likumprojekts “Grozījumi Pilsonības likumā” (Nr. 1363/Lp13) (1.lasījums) (Steidzams)
   
- Ziņo - dep. J. Rancāns
   
Likumprojekts “Grozījumi Pilsonības likumā” (Nr. 1363/Lp13) (2.lasījums) (Steidzams)
   
- Ziņo - dep. J. Rancāns
   
Informācija par reģistrācijas rezultātiem

Balsojumi

Datums: 28.02.2022 09:08:06 bal001
Par - 87, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta "Grozījumi Nacionālās drošības likumā (1362/Lp13) " atzīšanu par steidzamu

Datums: 28.02.2022 09:08:56 bal002
Par - 88, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Nacionālās drošības likumā (1362/Lp13), 1.lasījums

Datums: 28.02.2022 09:10:16 bal003
Par - 87, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Nacionālās drošības likumā (1362/Lp13), 2.lasījums

Datums: 28.02.2022 09:12:48 bal004
Par - 87, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta "Grozījumi Pilsonības likumā (1363/Lp13) " atzīšanu par steidzamu

Datums: 28.02.2022 09:13:40 bal005
Par - 87, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Pilsonības likumā (1363/Lp13), 1.lasījums

Datums: 28.02.2022 09:14:55 bal006
Par - 88, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Pilsonības likumā (1363/Lp13), 2.lasījums

Datums: 28.02.2022 09:15:07 bal007
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Sēdes videotranslācija

28.02.2022. 9.00Ceturtdien, 5.oktobrī
08:30  Saeimas Prezidija sēde
08:55  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Turcijas parlamentu darba sanāksme- grupas vadītāja vietnieka vēlēšanas
09:00  Saeimas 2023. gada 5. oktobra kārtējā sēde
10:30   Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Moldovas parlamentu darba sanāksme – grupas vadītāja vēlēšanas
10:30  Nacionālās drošības komisijas sēde
10:35  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Kazahstānas parlamentu darba sanāksme – grupas vadītāja vēlēšanas
12:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola un komisijas deputātu tikšanās ar Palestīnas Valsts ārlietu minisitra vietnieci Amal Jadou