Latvijas Republikas 13. Saeimas
ziemas sesijas ceturtā (attālinātā ārkārtas) sēde
2022. gada 13. janvārī

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētājas biedre
Dagmāra Beitnere-Le Galla.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)

Sēdes vadītāja. Labdien, godātie kolēģi! Sākam Saeimas 2022. gada 13. janvāra otro attālināto ārkārtas sēdi.

Darba kārtībā – Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā” (Nr. 1287/Lp13) nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”” nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumu nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Darba kārtībā – sadaļa “Likumprojektu izskatīšana”.

Likumprojekts “Grozījums likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu””, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Sociālo un darba lietu komisijas vārdā – deputāts Andris Skride. Lūdzu!

A. Skride (AP!).

Labrīt vēlreiz! Tātad Sociālo un darba lietu komisija izskatīja otrajā, galīgajā, lasījumā grozījumu likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”.

Uz otro lasījumu priekšlikumi netika saņemti.

Šis likumprojekts komisijā vienbalsīgi tika atbalstīts, un lūdzam to atbalstīt arī Saeimā.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījums likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”” otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 70, pret un atturas - nav. Likums pieņemts.

Likumprojekts “Grozījums likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā””, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā – deputāte Regīna Ločmele. Lūdzu!

R. Ločmele (SASKAŅA).

Labdien! Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija izskatīja otrajā, galīgajā, lasījumā likumprojektu “Grozījums likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā””.

Kopumā uz otro, galīgo, lasījumu tika saņemti seši priekšlikumi, kuri ir atbalstīti vai daļēji atbalstīti, izstrādājot komisijas priekšlikumus.

1. – deputāta Ulda Budriķa priekšlikums, kurš paredz papildināt 3. panta 9. punktu pēc vārda “telpas” ar vārdu “īrei”. Šis priekšlikums ir saistīts ar deputāta Ulda Budriķa pamatpriekšlikumu, kurš paredz pašvaldībai ar saviem saistošajiem noteikumiem palīdzēt konkrētiem speciālistiem tikt galā ar komunālajiem maksājumiem, īrējot telpas konkrētajā pašvaldībā. Šis priekšlikums precizē citas likuma normas, kas palīdz ieviest šo jauninājumu palīdzības likumā. Komisijā tika atbalstīts.

Lūdzu Saeimu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Sākam debates.

Vārds deputātam Uldim Budriķim. Lūdzu!

U. Budriķis (JK).

Cienītā sēdes vadītāja! Godātie kolēģi! Paldies referentei par atspoguļojumu. 1., 2. un 3. ir mani priekšlikumi, un es varbūt mazliet papildināšu. Runājot un konsultējoties ar vairākām pašvaldībām, tika nonākts līdz tādam secinājumam, ka resursi cilvēku un speciālistu piesaistei ir izsmelti. Dažās pašvaldībās tie ir pedagogi, citās – mediķi. Ir pašvaldības, kurās ilgstoši tiek meklēti profesionāļi ar kādām tehniskām zināšanām. Vairākās pašvaldībās šī nav tik kliedzoša problēma, tomēr ir pašvaldības, kurām šāds vai līdzīgs instruments ir nepieciešams jau kādu ilgāku laiku.

Daudzas pašvaldības gaida, kad varēs pieteikties tā saucamajai Altum garai... naudai īres namu būvniecībai, tomēr tur ir arī cita problēma. Tie būs vairāki gadi – vismaz trīs, ja ātri ies projektēšana, plānošana, līdzekļu piesaiste, pati būvniecība... Tātad problēma tomēr netiktu risināta vismaz līdz 2025. gadam.

Tāpēc ir šis priekšlikums. Priekšlikumā ietvertā norma ir plaša, neizslēdzoša un dod diezgan lielu rīcības brīvību katrai no pašvaldībām. Tātad priekšlikums ir šāds – pašvaldības varēs sniegt palīdzību, daļēji sedzot telpu īres maksu un ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītos maksājumus, ja ir konstatēts nepietiekams speciālistu nodrošinājums.

Atšķirība ir tā, ka pašvaldība varēja speciālistiem izīrēt no sava dzīvojamā fonda, kurš arī citviet ir izsmelts... Tātad šobrīd pašvaldība varēs izmantot arī privāto fondu.

Tāpēc es aicinu atbalstīt 1., 2. priekšlikumu un komisijas izstrādāto 4. priekšlikumu.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.

Lūdzu, vai ko komentēsiet komisijas vārdā, Ločmeles kundze?

R. Ločmele. Paldies. Kā es jau teicu, komisijā šis – 1. – deputāta Budriķa priekšlikums tika atbalstīts.

Ceru, ka Saeima arī atbalstīs.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

R. Ločmele. Paldies.

2. – arī deputāta Ulda Budriķa priekšlikums, kurš, kā mēs jau izstāstījām, precizē iespēju pašvaldībām sniegt palīdzību – ne tikai iegādāties un būvēt telpas jaunajiem speciālistiem, bet arī atbalstīt konkrētu telpu īri. Komisijā tika atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

R. Ločmele. 3. – arī deputāta Ulda Budriķa priekšlikums, kurš, kā jau viņš pats teica, veido veselu kompleksu šajā likumā. Šis priekšlikums tika daļēji atbalstīts un iekļauts 4. – pašas komisijas izstrādātajā priekšlikumā. Un tieši šis – 3. – priekšlikums paredz iespēju ne tikai pašvaldībai palīdzēt ar konkrētu telpu īri, bet segt arī ar dzīvojamo telpu lietošanu saistītos maksājumus, kā arī kompensēt telpu īres maksu. Komisijā tika daļēji atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

R. Ločmele. Un tas viss tiek precizēts komisijas izstrādātajā un atbalstītajā 4. priekšlikumā.

Lūdzu deputātus atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

R. Ločmele. 5. – pašas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas izstrādātais priekšlikums. Tas tika izstrādāts kopā ar Ekonomikas ministriju, un šis priekšlikums ievieš likumā normas, kas precizē, pirmkārt, ka ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē likums “Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām dzīvojamām mājām”, jo šajā likumā ietvertās normas pašlaik ir ietvertas tieši palīdzības likumā.

Un, otrkārt, precizē, ka personas, kuras līdz likuma “Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām dzīvojamām mājām” spēka zaudēšanas brīdim pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktajā kārtībā ir atzītas par tiesīgām īrēt sociālo dzīvokli saskaņā ar likumu “Par sociālajiem dzīvokļiem un sociālajām dzīvojamām mājām”, saglabā piešķirto statusu. Precizēšu – ir runa par III grupas invalīdiem, kuriem iepriekš bija iespēja reģistrēties speciālajā reģistrā un pretendēt uz pašvaldības dzīvokļiem. Mēs šādā veidā saglabājam šiem cilvēkiem tādu iespēju.

Komisijā 5. priekšlikums tika atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

R. Ločmele. Un pēdējais – 6. – Juridiskā biroja priekšlikums. Precizē šī likuma spēkā stāšanās termiņu un noteic, ka tas stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas. Komisijā tika atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

R. Ločmele. Lūdzu Saeimu atbalstīt palīdzības likumā šo... visus priekšlikumus un pašu likumu otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies par ziņojumu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījums likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”” otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 85, pret un atturas - nav. Likums pieņemts.

Godātie kolēģi! Esam izskatījuši šā gada 13. janvāra otrās attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību.

Prezidija vārdā jums atgādinu, ka ir plānota vēl viena Saeimas sēde. Lūdzu, sekojiet līdzi informācijai jūsu mobilajos telefonos.

Deputātu klātbūtnes reģistrācija ir noslēgusies.

2022. gada 13. janvāra otro attālināto ārkārtas sēdi slēdzu.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas ziemas sesijas 4. (attālinātā ārkārtas) sēde
2022. gada 13. janvārī

Par likumprojektu “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā” (Nr. 1287/Lp13)
(Dok. Nr. 5263, 5263A)
   
Par likumprojektu “Grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”” (Nr. 1288/Lp13)
(Dok. Nr. 5264, 5264A)
   
Likumprojekts “Grozījums likumā “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu”” (Nr. 1286/Lp13) (2. lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 5268)
   
- Ziņo - dep. A. Skride
   
Likumprojekts “Grozījums likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā”” (Nr. 1247/Lp13) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 5271)
   
- Ziņo - dep. R. Ločmele
   
- Debates - dep. U. Budriķis
   
Informācija par ārkārtas sēdi
   
Informācija par reģistrācijas rezultātiem

Balsojumi

Datums: 13.01.2022 10:04:35 bal001
Par - 70, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījums likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu" (1286/Lp13), 2.lasījums

Datums: 13.01.2022 10:12:57 bal002
Par - 85, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījums likumā "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" (1247/Lp13), 2.lasījums

Datums: 13.01.2022 10:13:25 bal003
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Sēdes videotranslācija

13.01.2022. 9.00
10.00
11.30

 Sestdien, 25.maijā