Latvijas Republikas 13. Saeimas
pavasara sesijas divdesmit trešā (attālinātā ārkārtas) sēde
2021. gada 20. maijā

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)

Sēdes vadītāja. Labdien, godātie deputāti! Sāksim šā gada 20. maija trešo attālināto ārkārtas sēdi.

Darba kārtībā - likumprojekta izskatīšana.

Likumprojekts “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (Nr. 1066/Lp13), pirmais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Edvīns Šnore.

E. Šnore (NA).

Labdien, cienījamie kolēģi! Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija vakar, 19. maijā, izskatīšanai pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā”, kas paredz Ministru kabinetam deleģējumu - noteikt intensīvās terapijas resursu izmantošanas principus Covid-19 pandēmijas laikā.

Aicinu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Godātie kolēģi! Divpadsmit deputāti - Znotiņš, Feldmans, Muižniece, Riekstiņš, Budriķis, Jurašs, Cielēns, Žunna, Medne, Zālīte-Grosa un citi - lūdz šo likumprojektu atzīt par steidzamu. Tātad mums būs jābalso par likumprojekta atzīšanu par steidzamu.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu, balsosim! Par - 28, pret - 40, atturas - 8. Likumprojekts nav atzīts par steidzamu.

Debatēt deputāti nav pieteikušies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 69, pret - 2, atturas - 3. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt termiņu priekšlikumiem.

E. Šnore. Termiņš priekšlikumiem - šā gada 25. maijs.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Tātad termiņš priekšlikumu iesniegšanai - šā gada 25. maijs.

Tālāk. Saeimas Prezidija ziņojums par iesniegto likumprojektu.

Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Tavara, Kučinska, Dūklava, Bergmaņa, Auguļa, Krauzes, Daudzes, Vucāna un Valaiņa iesniegto likumprojektu “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (Nr. 1077/Lp13) nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija.

“Par” pieteicies runāt deputāts Edgars Tavars.

E. Tavars (ZZS).

Labdien, godātie kolēģi! Saeimas priekšsēdētāja! Sazinoties arī ar Latvijas Hokeja federāciju un šī pasākuma organizatoriem, mēs esam iesnieguši šo likumprojektu, lai šo vienreizējo pasākumu, kas ir pasaules mēroga pasākums (šāds pasākums Latvijā notika pirms 15 gadiem), būtu iespējams apmeklēt skatītājiem klātienē, ievērojot visas visaugstākās drošības prasības. Ne tādas pašas kā Eirovīzijā (mēs redzam, kas notiek Roterdamā, kur ir cilvēku pūļi bez maskām, plecu pie pleca), bet drošas epidemioloģiskās prasības, kādas... bija sagatavojuši un iesnieguši priekšlikumu šī čempionāta rīkotāji.

Ir paredzēts, ka ir tiesības apmeklēt šo sporta pasākumu klātienē, ja: persona ir vakcinējusies un var to pierādīt; persona var pierādīt, ka ir izslimojusi; ka ir bijusi inficējusies, bet šobrīd vairs nav; persona var uzrādīt pēdējo 48 stundu laikā veiktu drošu testu.

Kolēģi, atbalstīsim šo likumprojektu, lai šis pasākums Latvijā notiktu ar skatītājiem, ievērojot visus drošības... visaugstākos drošības standartus, lai Latvija starptautiskā un pasaules līmenī saglabātu savu seju; lai būtu iespējams droši vērot klātienē šo pasākumu!

Vēlreiz vēlos pateikt paldies arī citu frakciju deputātiem - kolēģiem no Jauno konservatīvo frakcijas, no frakcijas KPV LV un no frakcijas SASKAŅA -, kā arī neatkarīgajiem deputātiem, kuri atbalstīja šo iniciatīvu, lai šāds likumprojekts pēc iespējas ātrāk nonāktu atbildīgajā komisijā un komisija šo jautājumu ar steidzamību virzītu tālāk, lai nebūtu vilcināšanās, lai pasākuma organizatori varētu operatīvi sagatavot personalizētās biļetes tiem cilvēkiem, kuriem būs iespējams droši apmeklēt šo pasākumu.

Lūdzu, balsosim “par”!

Paldies.

Sēdes vadītāja. “Pret” pieteicies runāt deputāts Ilmārs Dūrītis.

I. Dūrītis (AP!).

Labvakar, ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Augsti godātie deputāti! Ļoti cienījamās deputātes! Es aicinu neatbalstīt šo likumprojektu. Manuprāt, tas ir pārsteidzīgi iesniegts. Mēs pašreiz neesam tādā situācijā, lai varētu nodrošināt... un faktiski... lai varētu apmeklēt klātienē šīs sporta spēles. Pastāstīšu - kāpēc.

Pirmkārt. Ideja par testēšanu - jā, tāda ideja varētu būt, bet... ātri... nu, aptaujājot... arī to, vai laboratorijas... un faktiski, zinot mūsu laboratoriju kapacitāti, ir stipri lielas šaubas, vai laboratorijām būs kapacitāte papildus... jau ik dienu... 18... un teju 20... dažas dienas... testējot šos aizdomīgos gadījumus, vēl papildus ļoti lielā apjomā testus veikt. Tātad, pirmkārt, ir liels risks, ka pat tad, ja mēs pieņemtu šādu lēmumu, laboratoriju kapacitāte neļaus visiem, kas vēlas, veikt šo testu.

Otrkārt. Par vakcināciju un par vakcinācijas fakta pierādīšanu. Process tiek tikai sagatavots, un šajā stadijā ir ļoti daudz neskaidrību, kādā veidā cilvēki, teiksim, jau tuvākajās dienās varēs ticami un skaidri pierādīt vakcinācijas faktu. Tātad, ja mēs gatavojamies uz 1. jūniju... un tālāk - arī uz 15. jūniju (ir runa par zaļo starptautisko sertifikātu)... bet arī tam ir nepieciešams... norit sagatavošanas darbi, tam ir nepieciešams laiks.

Manuprāt, šis likumprojekts ir ļoti pārsteidzīgs, tas faktiski var destabilizēt mūsu pašreizējo epidemioloģisko situāciju.

Es gribu atgādināt, kolēģi, ka mums šodien stacionāros ir 630 kovidpacientu un stacionāros šo pacientu skaits būtiski nesamazinās, turklāt pieaug tieši jauno, gados jauno, cilvēku smagu saslimšanu... fons. Mums ir 76 cilvēki ar smagu slimības gaitu, ar ļoti smagu būtībā slimības gaitu. Un šie 630 - ar smagu slimības gaitu... kas būtībā atrodas stacionāros. Mums šodien ir 11 mirušie.

Es saprotu, ka mēs gribam baudīt sporta spēles, bet mēs tās varam baudīt arī attālināti, skatoties televīzijā. Man liekas, ka mūsu televīzijas kanāli un mediji ir ļoti pastrādājuši, lai šo čempionātu varētu ļoti labi parādīt iedzīvotājiem attālināti. Viņi ir gatavojušies tam.

Es aicinu, kolēģi, nepakļauties tādam mirkļa vājumam, un es gribētu teikt, tādu samērā... vienkāršu vai pat lētu, it kā īslaicīgu... tādu popularitātes ziedu plūkšanu, lai uzlabotu vai spodrinātu savu politisko tēlu īstermiņā... Es aicinu nepakļauties šim vilinājumam.

Tas, protams, ir saprotams no opozīcijas deputātu puses, bet es domāju, ka... un es aicinu koalīcijas deputātus būt vienotiem, respektēt mūsu pašu ievēlēto valdību, Ministru kabinetu, tā locekļus un uzticēties viņiem, uzticēties ekspertiem un šādus pārsteidzīgus priekšlikumus par likuma izmaiņām neatbalstīt.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Viens deputāts ir runājis “par”, viens deputāts ir runājis “pret”.

Balsosim par likumprojekta nodošanu atbildīgajai komisijai.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (Nr. 1077/Lp13) nodošanu Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu, balsosim! Par - 51, pret - 36, atturas - 1. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Saeimas Prezidija ziņojums par iesniegto patstāvīgo priekšlikumu.

Godātie kolēģi! Deputāti Gatis Eglītis, Krišjānis Feldmans, Reinis Znotiņš, Sandis Riekstiņš, Evita Zālīte‑Grosa, Uldis Budriķis, Anita Muižniece, Juris Jurašs, Jānis Cielēns un Normunds Žunna ir iesnieguši patstāvīgo priekšlikumu - lēmuma projektu “Par 2021. gada pasaules čempionāta hokejā vīriešiem norisi ar skatītājiem klātienē”.

Vai deputātiem ir iebildumi pret šī patstāvīgā priekšlikuma izskatīšanu šajā sēdē? Deputātiem ir iebildumi. Tātad mums ir jābalso par šī patstāvīgā priekšlikuma iekļaušanu nākamās sēdes darba kārtībā.

Par šī lēmuma projekta iekļaušanu nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā viens deputāts var runāt “par”, viens - “pret”.

Tātad deputāti nevēlas runāt “par” vai “pret”...

Gobzema kungs vēlas runāt. Gobzema kungs, runāsiet “par” vai “pret”?

A. Gobzems (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Labdien visiem! Es runāšu...

Sēdes vadītāja. Gobzema kungs, runāsiet “par” vai “pret”?

A. Gobzems. Es runāšu “par”.

Sēdes vadītāja. Tātad “par” pieteicies runāt deputāts Aldis Gobzems.

A. Gobzems. Es runāšu “par”, jo, ja jautājums ir dienaskārtībā, tad tas jāizskata. Es runāšu “par”, tāpēc ka skaidrs, ka vajag, lai ne tikai hokeja čempionāts, bet ikviens cits pasākums notiktu ar cilvēkiem - klātienē.

Pēc tam es gan aicināšu balsot “pret” šo lēmuma projektu, jo lēmuma projekts, manuprāt, ir nekvalitatīvi sagatavots.

Es gribu pateikt, ka mums ir jābeidz ākstīties ar visu šo ierobežošanu. Nu tas ir kaut kāds vājprāts!

Latvijas hokeja izlases galvenais treneris Bobs Hārtlijs pavisam nesen uzvarēja - izcīnīja Gagarina kausu KHL hokeja līgā; tur visas spēles apmeklēja tūkstošiem cilvēku. Es tā skatos uz Hārtlija kungu: viņš tīri labi pie veselības turas - joprojām.

Es pieļauju, ka mums šī afēra, kur tas bīstamais beidzas pie robežas - mūsu austrumu robežas... ka tur tas beidzas... būtu jābeidz. Mums vajadzētu paskatīties arī statistikas datus un salīdzināt ar citiem gadiem. Man liekas, ka 2018. gadā... tas, man liekas, mums bija vēl bīstamāks gads, bet mēs tad visu vasaru... tur gan hokejs, gan dzeršanas krastmalā - viss bija.

Jābeidz ākstīties, jāļauj cilvēkiem dzīvot! Un segregāciju arī nevajag pieļaut. Tāpēc es balsošu “pret”.

Kādus ielaist? Kādus vakcinētos? Vai - kādus testu taisītājus? Zviedrija tikko atteicās no PCR testiem, varat palasīt. Tāpēc ka tur tie rezultāti... mēnesi tur var kaut kas būt vai nebūt. Palasiet jūs visi arī.

Bet par vakcinētajiem. Jūs lasījāt, ko Perevoščikovs teica (vakardien laikam)? Ka tevi var vakcinēt, bet tu tāpat vari saslimt. Tātad: nu tu esi vakcinēts, un tad tu esi saslimis, un tad tu ej apmeklēt kaut ko, un tad tu kādu aplaid.

Man liekas, ka nevajag segregāciju taisīt. Man liekas, ka cilvēki, kas nav vakcinēti... nav viņiem jāstaigā ar dzelteno Dāvida zvaigzni! Man liekas, ka tas, kas notiek šobrīd ne tikai Latvijā, bet... nu, principā visu to globālistu ietekmē, - tas ir milzīgs noziegums. Tas ir noziegums pret cilvēci. Tas ir jau salīdzināms ar gestapo laikiem. Tas ir salīdzināms ar to, ko darīja ar ebrejiem. Lēnā garā jau iet uz to pusi: veikt absolūtu segregāciju sabiedrībā, sadalīt sabiedrību divās daļās, uzspiest... galu galā - uzspiest medicīnisku manipulāciju cilvēkiem, kuriem to nevajag. Es esmu vesels. Piemēram, es esmu vesels. Kāpēc man ir jāšpricējas? Kāpēc?!

Es pēdējā gada laikā esmu saticis tūkstošiem cilvēku klātienē, staigājis bez maskas, nemazgāju rokas, un viss ar manu veselību ir bijis kārtībā, tāpēc ka mana veselība nav atkarīga no farmācijas; mana veselība atkarīga no tā, kā es domāju, kā es jūtos, cik es daudz nodarbojos ar sportu un visām citām aktivitātēm. Ļaujiet bērniem sportot, ļaujiet viņiem iet uz skolu! Tas, kas notiek šobrīd Latvijā, - tas ir noziegums pret Latvijas tautu. Un jāatļauj - visiem jāatļauj - iet uz hokeju, baudīt hokeju, ja jau pasaules čempionāts notiek Latvijā.

Bobs Hārtlijs atbrauca no Krievijas sveiks un vesels - bez maskas, bez ierobežojumiem, pie pilnām tribīnēm... Es domāju, ka viņam labāk izdosies trenēt arī šeit, Latvijā, Latvijas izlasi. Beidziet šo dalīšanu vakcinētajos un nevakcinētajos! Tas ir noziedzīgi. Juridiski noziedzīgi.

Pret gripu tagad visi būs jāvakcinē... Šitas bīstamais ir tāda bišķiņ citādāka gripa. Un mums, veselajiem, jāatbild par to, ka kāds ir, es atvainojos, pārāk slinks un pārāk aptaukojies?! Nu tad ir jāsāk nodarboties ar sportu visiem, jāļauj un jāliek nodarboties ar sportu. Jākļūst veselīgākiem, mazāk jādzer. Arī es atmetu pīpēšanu, lai nesaslimtu. Un aicinu visus pārējos.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Kolēģi, mums jālemj par šī patstāvīgā priekšlikuma iekļaušanu Saeimas nākamās sēdes darba kārtībā.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projekta “Par 2021. gada pasaules čempionāta hokejā vīriešiem norisi ar skatītājiem klātienē” iekļaušanu nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā! Lūdzu, balsosim! Par - 47, pret - 39, atturas - nav. Tātad pieņemts lēmums par lēmuma projekta iekļaušanu Saeimas nākamās sēdes darba kārtībā.

Godātie kolēģi! Šīs sēdes darba kārtība ir izskatīta.

Vēl iesniegtie deputātu jautājumi.

Deputāti Zariņš, Agešins, Tutins, Krišāns un Rubiks ir iesnieguši jautājumu “Par situāciju veselības aprūpes sistēmā un sabiedrības veselību Latvijā”, ko nododam veselības ministram atbildes sniegšanai

Deputāti Zariņš, Agešins, Tutins, Krišāns un Rubiks ir iesnieguši jautājumu “Par Jūsu nespēju pamatot priekšlikumu par piedāvātajām priekšrocībām ar Covid-19 vakcīnu vakcinētajiem cilvēkiem un pasākumiem Covid-19 infekcijas ierobežošanai”, ko nododam veselības ministram atbildes sniegšanai.

Un deputāti Zariņš, Agešins, Rubiks, Orlovs un Klementjevs ir iesnieguši jautājumu “Par vakcinācijas kampaņas vides reklāmu”.  Arī to nododam veselības ministram atbildes sniegšanai.

Vēl deputātu reģistrācija. Reģistrācija noslēgusies.

Godātie kolēģi! Šodienas ceturtās attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību sāksim izskatīt pulksten 17.35.

Tātad darbu turpinām pulksten 17.35.

Šā gada 20. maija trešo attālināto ārkārtas sēdi slēdzu.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas pavasara sesijas 23. (attālinātā ārkārtas) sēde
2021. gada 20. maijā

Likumprojekts “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (Nr. 1066/Lp13) (1.lasījums)
(Dok. Nr. 4086, 4158, 4158A)
   
- Ziņo - dep. E. Šnore
   
Par likumprojektu “Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (Nr. 1077/Lp13)
(Dok. Nr. 4165, 4165A)
   
- Priekšlikumi - dep. E. Tavars (par)
  - dep. I. Dūrītis (pret)
   
Par lēmuma projektu “Par 2021. gada pasaules čempionāta hokejā vīriešiem norisi ar skatītājiem klātienē” (Nr. 645/Lm13)
(Dok. Nr. 4171)
   
- Priekšlikums - dep. A. Gobzems (par)
   
Informācija par deputātu I. Zariņa, V. Agešina, J. Tutina, J. Krišāna un A. Rubika jautājumu veselības ministram Danielam Pavļutam “Par situāciju veselības aprūpes sistēmā un sabiedrības veselību Latvijā (Nr. 222/J13)
   
Informācija par deputātu I. Zariņa, V. Agešina, J. Tutina, J. Krišāna un A. Rubika jautājumu veselības ministram Danielam Pavļutam “Par Jūsu nespēju pamatot priekšlikumu par piedāvātajām priekšrocībām ar Covid-19 vakcīnu vakcinētajiem cilvēkiem un pasākumiem Covid-19 infekcijas ierobežošanai” (Nr. 223/J13)
   
Informācija par deputātu I. Zariņa, V. Agešina, A. Rubika, V. Orlova un I. Klementjeva jautājumu veselības ministram Danielam Pavļutam “Par vakcinācijas kampaņas vides reklāmu(Nr. 224/J13)
   
Informācija par reģistrācijas rezultātiem

Balsojumi

Datums: 20.05.2021 17:03:04 bal001
Par - 28, pret - 40, atturas - 8.
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā (1066/Lp13) atzīšanu par steidzamu

Datums: 20.05.2021 17:03:55 bal002
Par - 69, pret - 2, atturas - 3.
Balsošanas motīvs: Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā (1066/Lp13), 1.lasījums

Datums: 20.05.2021 17:12:39 bal003
Par - 51, pret - 36, atturas - 1.
Balsošanas motīvs: Grozījums Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā (1077/Lp13), nodošana komisijām

Datums: 20.05.2021 17:20:00 bal004
Par - 47, pret - 39, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par lēmumprojekta Nr.645 Lm/13 iekļaušanu nākamās sēdes darba kārtībā

Datums: 20.05.2021 17:21:36 bal005
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Sēdes videotranslācija

20.05.2021. 9.00
9.17
11.00
17.00
17.35
19.15Ceturtdien, 5.oktobrī
08:30  Saeimas Prezidija sēde
08:55  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Turcijas parlamentu darba sanāksme- grupas vadītāja vietnieka vēlēšanas
09:00  Saeimas 2023. gada 5. oktobra kārtējā sēde
10:30   Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Moldovas parlamentu darba sanāksme – grupas vadītāja vēlēšanas
10:30  Nacionālās drošības komisijas sēde
10:35  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Kazahstānas parlamentu darba sanāksme – grupas vadītāja vēlēšanas
12:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola un komisijas deputātu tikšanās ar Palestīnas Valsts ārlietu minisitra vietnieci Amal Jadou