Latvijas Republikas 13. Saeimas
pavasara sesijas pirmā (attālinātā ārkārtas) sēde
2021. gada 7. aprīlī

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Sēdes videotranslācija
Sēžu videotranslācijas (arhīvs)

Sēdes vadītāja. Godātie deputāti! Sāksim izskatīt šā gada 7. aprīļa attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību.

Darba kārtībā – Saeimas Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi pret likumprojekta nodošanu komisijai? Deputātiem iebildumu nav. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Darba kārtībā – deputātu pieprasījumu izskatīšana. Par saņemtajiem deputātu pieprasījumiem.

Darba kārtībā – deputātu Ivara Zariņa, Ivana Ribakova, Valērija Agešina, Artūra Rubika, Jāņa Tutina, Borisa Cileviča, Vitālija Orlova, Regīnas Ločmeles, Ivana Klementjeva un Jāņa Krišāna pieprasījums veselības ministram Danielam Pavļutam “Par veselības ministra izvairīšanos sniegt atbildes uz deputātu jautājumu “Par “Moderna” vakcīnu devas pasūtījumu””.

Vārds deputātam Ivaram Zariņam – motivācijai.

Zariņa kungs, jums ir jāpiesakās, ja vēlaties motivēt pieprasījumu.

Tātad vēlreiz – vārds deputātam Ivaram Zariņam.

I. Zariņš (SASKAŅA).

Labdien visiem! Mēs esam sagatavojuši kārtējo pieprasījumu par kārtējo vakcīnu iepirkumu, pareizāk sakot, par to, kā tās netika iepirktas.

Iemesls, kāpēc mums nācās sagatavot pieprasījumu, ir tas, ka mēs vēl šī gada martā vērsāmies pie veselības ministra Pavļuta ar lūgumu izskaidrot konkrētas detaļas saistībā ar... nu jau ar “Moderna” vakcīnu iepirkumu, jo saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju izrādās, ka mēs ne tikai neesam iepirkuši mums piedāvātās “Pfizer” vakcīnas, par ko daudzi zina, bet tieši tāds pats... līdzīgs stāsts ir bijis ar “Moderna” vakcīnām.

Mēs uzdevām konkrētus jautājumus, uz kuriem mēs vēlamies saņemt atbildes. Diemžēl veselības ministrs izvairījās sniegt atbildes uz šiem jautājumiem, atrunājoties ar to, ka tiek veikta dienesta pārbaude un tikai pēc tam viņš sniegs atbildes uz šiem jautājumiem. Tas mūs ļoti izbrīnīja – un, es domāju, izbrīnīs arī visu Latvijas sabiedrību! –, jo principā tie jautājumi, ko mēs uzdevām ministram... tur nav vajadzīga dienesta pārbaude, mēs vienkārši uzdevām... konkrētas lietas, par kurām Veselības ministrijai vajadzēja būt skaidrībai – kad konkrēti tika iesniegti pieprasījumi par “Moderna” vakcīnām, lai Latvija sniegtu savas atbildes. Kas tos izskatīja? Kā izskatīja? Priekš tā vispār nebūtu vajadzīga dienesta pārbaude. Tas, ka notiek šīs atrunas par to, ka, ziniet, mēs vispirms uztaisīsim dienesta pārbaudi... Izskatās, ka tā būs tāda pati dienesta pārbaude, kāda tika uztaisīta par “Pfizer” vakcīnām, ka šī dienesta pārbaude tika taisīta nevis, lai noskaidrotu patiesību, bet visi fakti liecina par to, ka šī dienesta pārbaude tika taisīta, lai piesegtu patiesībā notikušo un patiesos atbildīgos vai patiesībā – bezatbildību, ar kādu tika īstenots šis vakcīnu iepirkums. Tāpēc ar analoģiskiem jautājumiem mēs vērsāmies pie ministra jau 18. martā.

Es vēlētos norādīt, ka šis ir rupjš Saeimas kārtības ruļļa pārkāpums, ka šis pieprasījums, kas tika iesniegts jau 18. martā, tiek izskatīts tikai tagad. Šodien mums jau vajadzēja šeit debatēt par ministrijas sniegtajām atbildēm. Mēs ļoti ceram, ka šis pieprasījums tiks savlaicīgi nodots veselības ministram un atbilstoši Saeimas kārtības rullim tiks organizēta pieprasījuma izskatīšana, arī pieprasītās informācijas saņemšana.

Aicinu visu sabiedrību sekot līdzi, jo, iespējams, šeit atklāsies ne mazāk skandalozi fakti, kādus mēs jau sākām atklāt par “Pfizer” vakcīnu iepirkumu, piemēram, ka dienesta pārbaude, kuru it kā taisīja Veselības ministrija, lai atklātu notiekošo, nemaz nekonstatēja faktu, ka patiesībā informācija par šo vakcīnu iepirkumu tika Latvijai iesniegta 11. novembrī. Tas nez kāpēc tika noklusēts. Nevis 17., bet 11.! Tā ir principiāla starpība.

Aicinu visus sekot līdzi.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Tātad pieprasījumu nododam Pieprasījumu komisijai.

Deputāti Ivars Zariņš, Valērijs Agešins, Boriss Cilevičs, Ivans Klementjevs, Jānis Krišāns, Vladimirs Nikonovs, Artūrs Rubiks, Edgars Kucins, Ivans Ribakovs un Igors Pimenovs iesnieguši pieprasījumu Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam “Par Jūsu izvairīšanos un nespēju pamatot SIA TITLED respiratoru iepirkuma īstenošanas atbilstību Latvijas sabiedrības interesēm un tā pamatotību”.

Vārds motivācijai deputātam Ivaram Zariņam.

I. Zariņš (SASKAŅA).

Labdien vēlreiz visiem! Šī ir vēl viena lieta, ko mēs turpinām šķetināt un kas aizvien vairāk izskatās pēc kovida piesegā īstenotas afēras saistībā ar šo TITLED iepirkumu. Proti, izanalizējot pieejamo informāciju un Aizsardzības ministrijas sniegtās atbildes uz iepriekš iesniegto pieprasījumu par gandrīz miljona nederīgu respiratoru iepirkumu no SIA TITLED, mēs esam sagatavojuši šo jauno pieprasījumu Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam.

Kā jūs zināt, šis nav pirmais pieprasījums par šo skandalozo iepirkumu. Iepriekšējo pieprasījumu par šo iepirkumu mēs Saeimā skatījām gadumijā. Un, lai gan šis pieprasījums Saeimā tika skatīts vairākas nedēļas, sasaucot tam atkārtotas Pieprasījumu komisijas sēdes, lai dotu iespēju Krišjāņa Kariņa nozīmētajam atbildētājam iesniegt pieprasīto informāciju, kas reāli pamatotu tos... to paustos apgalvojumus un noskaidrotu lietas patiesos apstākļus par šo iepirkumu, atbildētāji nez kāpēc tā arī nebija spējīgi vai izvairījās šo informāciju iesniegt. Tādējādi sabiedrībai joprojām nav bijis iespējams pārliecināties ne par piegādātāju izvēles pamatotību, ne par izvēlētajiem piegādes apjomiem un arī citiem nosacījumiem, ne arī par iepirkuma cenas pamatotību, kā arī par izvēlētās iepirkuma procedūras nepieciešamību. Kā jūs zināt, tie tika iepirkti, apejot likuma prasības.

Minētā pieprasījuma izskatīšanas process un plašsaziņas līdzekļos nonākusī informācija rada pamatotas bažas, ka šis TITLED iepirkums nav ticis veikts, rūpējoties par sabiedrības interesēm, bet gan, izmantojot situāciju, manipulējot ar lietas apstākļiem, lai panāktu izdevīgu darījumu šaurai cilvēku grupai... izmantojot valdības bezdarbību, bezatbildību un nekompetenci. Piemēram, Aizsardzības ministrija... un konkrēti fakti... tā arī nav spējusi paskaidrot, kādēļ bija nepieciešams steidzami iepirkt gandrīz miljonu respiratoru, ja pēc vairāk nekā pusgada gandrīz puse no tiem joprojām nebija izmantoti.

Kādēļ bija jāizvēlas iepirkt respiratorus tieši no reklāmas aģentūras SIA TITLED, ja bija citi, acīmredzami izdevīgāki piedāvājumi? Kā tie tika izvērtēti? Kāda informācija tika sniegta valdībai, lai panāktu no tās vajadzīgo lēmumu iepirkt respiratorus pēc tā saucamās vienkāršotās procedūras, apejot likumu? Un kā tiks valstij atgūti... radītie zaudējumi? Uz šiem jautājumiem atbildētāji iepriekš nespēja sniegt skaidras atbildes. Mēs tās sagaidām... ceram sagaidīt un pieprasīsim tās... iegūt tagad.

Ja valdība mēģinās turpināt slēpt šī darījuma patiesos apstākļus, tas tiks vērtēts kā apzināta rīcība slēpt iespējamo noziegumu, kura īstenošanā, iespējams, ir piedalījušies arī Krišjāņa Kariņa valdības locekļi, tādēļ tas ir paša Krišjāņa Kariņa interesēs – nodrošināt pieprasītās informācijas iesniegšanu šīs procedūras ietvaros, lai kliedētu bažas.

Paldies. Aicinu sekot līdzi.

Sēdes vadītāja. Tātad arī šo pieprasījumu – atbilstoši Saeimas kārtības rullim – nododam Pieprasījumu komisijai.

Godātie kolēģi, esam izskatījuši šā gada 7. aprīļa attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību.

Vēl ir laiks paziņojumiem.

Godātie kolēģi! Ļoti skaistu pusapaļu jubileju 26. martā ir svinējis mūsu kolēģis Boriss Cilevičs, un mēs viņu sveicam.

Vēl deputātu reģistrācija. Reģistrācija noslēgusies.

Pēc 15 minūtēm turpināsim ar šā gada 18. marta otrās attālinātās ārkārtas sēdes neizskatīto darba kārtību.

Tātad pulksten 15.30 turpināsim darbu.

Šā gada 7. aprīļa attālināto ārkārtas sēdi slēdzu.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas pavasara sesijas 1. (attālinātā ārkārtas) sēde
2021. gada 7. aprīlī

Par likumprojektu “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā” (Nr. 1026/Lp13)
(Dok. Nr. 3920, 3920A)
   
Par deputātu pieprasījumu veselības ministram Danielam Pavļutam “Par veselības ministra izvairīšanos sniegt atbildes uz deputātu jautājumu “Par 'Moderna' vakcīnu devas pasūtījumu”” (Nr. 56/P13)
(Dok. Nr. 3867)
   
- Motivācija - dep. I. Zariņš
   
Pieprasījums Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam “Par Jūsu izvairīšanos un nespēju pamatot SIA TITLED respiratoru iepirkuma īstenošanas atbilstību Latvijas sabiedrības interesēm un tā pamatotību” (Nr. 57/P13)
(Dok. Nr. 3872)
   
- Motivācija - dep. I. Zariņš
   
Informācija par reģistrācijas rezultātiem
   
Informācija par ārkārtas sēdi

Balsojumi

Datums: 07.04.2021 15:12:30 bal001
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

 

Sēdes videotranslācija

07.04.2021. 15.00
15.30
17.15
17.50Trešdien, 4.oktobrī
08:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira tikšanās ar Vācijas Stabilitātes padomes Neatkarīgās konsultatīvās padomes priekšsēdētāju Thiess Büttner
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde