Latvijas Republikas 13. Saeimas
rudens sesijas trīsdesmit otrā (attālinātā ārkārtas) sēde
2020. gada 1. decembrī

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi

Sēdes vadītāja. Godātie deputāti! Sāksim šā gada 1. decembra pirmo attālināto ārkārtas sēdi.

Darba kārtībā - likumprojekta nodošana komisijai.

Tātad Saeimas Prezidijs ierosina deputātu Agešina, Ločmeles, Kucina, Rubika un Tutina iesniegto likumprojektu “Grozījums Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Deputāts Agešins pieteicies runāt “par”.

V. Agešins (SASKAŅA).

Godātie kolēģi! Pēc Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa uzrunas svētdienas vakarā, kad tautai pēc būtības nekas netika pateikts, jau vispār nav skaidrs, par ko valdības locekļi saņem algu. Vai par vēstījumiem, ka valstī viss ir slikti un būs vēl sliktāk? Maz ticams, ka ar dažādiem rituāliem televīzijas ēterā var aizgaiņāt sabiedrību nomācošās negācijas saistībā ar šīs valdības darba īpatnībām, ja valdības ministru aktivitātes vispār var nosaukt par darbu.

Par šādu vērtējumu bija parūpējušās pareizās varas partijas, sakoncentrējot Ministru kabinetā veselu nezāļu buķeti - nestabilitāti, varaskāri, nesaticību, aprunāšanu, žultainumu. Par kādu atalgojuma pielikumu ministriem var būt runa, kad pieaug valsts budžeta deficīts, kad valsts grimst dziļā sociālekonomiskā krīzē?

Bet citādāk, manuprāt, arī nevarēja būt, jo valdības vadīšana tika uzticēta spēkam, kas zaudējis vēlēšanās, vismazākajam spēlētājam - Jaunajai VIENOTĪBAI ar tikai astoņiem mandātiem Saeimā. Valdību vada vecās politikas un mazākās frakcijas pārstāvis.

Covid-19 izraisītās krīzes kontekstā valsts augstākās amatpersonas pienākums - izrādīt solidaritāti ar valsts iedzīvotājiem un iesaldēt algas. Pagājušajā gadā šādi rīkojās Saeima. Parlamenta deputātu algas ir iesaldētas līdz 2022. gada beigām. Krīzes apstākļos Ministru prezidenta un ministru algas nedrīkst palielināt. Šajā jautājumā, manuprāt, vairs nevar būt atšķirīgu domu.

Tāpēc frakcijas SASKAŅA deputāti sagatavoja grozījumu Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Pateicos par atbalstu ZZS frakcijai un neatkarīgajiem deputātiem.

Grozījums paredz, ka Ministru kabineta locekļiem un ministriju parlamentārajiem sekretāriem ir jāiesaldē algas līdz 13. Saeimas pilnvaru termiņa beigām - līdz 2022. gada novembrim. Turklāt, manuprāt, tieši tagad ir īstais brīdis valsts aparātu efektivizēt. Kamēr daudziem Latvijas iedzīvotājiem ienākumi katastrofāli un dramatiski kritušies, valsts pārvaldē strādājošie gaida algas pielikumu un gada nogales prēmijas.

Rodas jautājums - kāpēc ir pārkāpts priekšvēlēšanu solījums samazināt ministriju skaitu? Solījumu pārkāpšana un nepildīšana nedara valdībai godu.

Koalīcija tikai nostiprina pārliecību, ka solījumu nepildīšana Latvijas politikā nav nekas jauns. Turklāt starp ministriem ir arī parlamentā neievēlēti politiķi. Manuprāt, ja sabiedrības atbalsts nav saņemts vēlēšanās, tad ir naivi to gaidīt pēc tam. Es zinu, ka ne jau tādu mēs gribam redzēt mūsu valsti.

Katrs vēlas dzīvi ar stabiliem ienākumiem, pārliecību par nodrošinātu nākotni. Vienkārši dzīvot, lai katru dienu nebūtu jāsaskaras ar netaisnību.

Es neredzu iemeslus, kāpēc būtu jāatbalsta Ministru prezidenta, valdības locekļu un ministriju parlamentāro sekretāru algu paaugstināšana.

Godātie kolēģi! Skaistiem vārdiem nav nozīmes, visu izšķir rīcība. Tāpēc lūdzu atbalstīt grozījumus.

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītāja. “Pret” pieteicies runāt deputāts Ivars Zariņš.

I. Zariņš (SASKAŅA).

Labvakar visiem! Es aicinu balsot “pret” šo likumprojektu visus tos, kuri vēlas apliecināt, ka “Viens likums - viena taisnība” nav attiecināms uz mūsu valsti, ka mēs varam dzīvot dažādās realitātēs kā alās.

Es aicinu balsot “pret” šo likumprojektu visus tos, kuri uzskata, ka mūsu valdības ministri un premjerministrs tik kompetenti un atbildīgi pilda savus pienākumus, ka ir pelnījuši atalgojuma pielikumu.

Es aicinu balsot “pret” šo likumprojektu visus tos, kuri uzskata, ka šie valdības ministri un premjerministrs par savu pienākumu pildīšanu ir pelnījuši atalgojuma pielikumu vairāk nekā mediķi, nekā visi tie, kuri godprātīgi un pašaizliedzīgi pilda savus darba pienākumus, bet kuriem nauda budžetā nav atradusies.

Es aicinu balsot “pret” šo likumprojektu visus tos, kuri tiešām uzskata, ka, maksājot šiem ministriem un premjerministram vairāk, tie kļūs varošāki un atbildīgāki savos lēmumos.

Es aicinu balsot “pret” šo likumprojektu visus tos, kuri uzskata, ka kāmīšus, labi barojot, var uzbarot par lauvām.

Es aicinu balsot “pret” šo likumu visus tos, kuri vēlas apliecināt savu augstprātību, cinismu un visatļautību Latvijas sabiedrības priekšā.

Visus pārējos es aicinu atcerēties savu Latvijas tautai doto zvērestu un balsot pēc sirdsapziņas, jo jums vēl ir tāda iespēja.

Aicinu sabiedrību sekot līdzi šim balsojumam.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījums Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā” nodošanu Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu, balsosim! Par - 75, pret - 14, atturas - 1. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Godātie kolēģi! Tātad sēdes darba kārtību esam izskatījuši. Pēc 15 minūtēm sāksim šā gada 1. decembra otro attālināto ārkārtas sēdi.

Vēl deputātu reģistrācija. Reģistrācija notikusi.

Sēdi slēdzu.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas rudens sesijas 32. (attālinātā ārkārtas) sēde
2020. gada 1. decembrī

Par likumprojektu “Grozījums likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”” (Nr. 862/Lp13) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 3223B)
   
Priekšlikumi - dep. V. Agešins (par)
  - dep. I. Zariņš (pret)
   
Informācija par ārkārtas sēdes sasaukšanu
   
Informācija par reģistrācijas rezultātiem

Balsojumi

Datums: 01.12.2020 17:39:15 bal001
Par - 75, pret - 14, atturas - 1.
Balsošanas motīvs: Grozījums Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā (866/Lp13), nodošana komisijām

Datums: 01.12.2020 17:39:45 bal002
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Ceturtdien, 5.oktobrī
08:30  Saeimas Prezidija sēde
08:55  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Turcijas parlamentu darba sanāksme- grupas vadītāja vietnieka vēlēšanas
09:00  Saeimas 2023. gada 5. oktobra kārtējā sēde
10:30   Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Moldovas parlamentu darba sanāksme – grupas vadītāja vēlēšanas
10:30  Nacionālās drošības komisijas sēde
10:35  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Kazahstānas parlamentu darba sanāksme – grupas vadītāja vēlēšanas
12:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola un komisijas deputātu tikšanās ar Palestīnas Valsts ārlietu minisitra vietnieci Amal Jadou