Latvijas Republikas 13. Saeimas
rudens sesijas trīspadsmitā (attālinātā ārkārtas) sēde
2020. gada 22. oktobrī

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi! Sāksim izskatīt šā gada 22. oktobra otrās attālinātās ārkārtas sēdes darba kārtību.

Darba kārtībā - likumprojektu nodošana komisijām un izskatīšana pirmajā lasījumā.

Likumprojekts “Grozījumi Darba likumā”.

Saeimas Prezidijs ierosina Sociālo un darba lietu komisijas iesniegto likumprojektu “Grozījumi Darba likumā” nodot Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Darba likumā” nodošanu Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu, balsosim! Par - 78, pret un atturas - nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Sāksim izskatīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sociālo un darba lietu komisijas vārdā - deputāte Anda Čakša.

A. Čakša (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Labdien, kolēģi! Sociālo un darba lietu komisija ir izveidojusi likumprojektu “Grozījumi Darba likumā”. Likumprojekts ir izveidots, lai efektīvāk nodrošinātu nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam.

Likumprojekts ir izstrādāts, lai pilnveidotu darba tiesisko attiecību regulējumu, pārņemot Eiropas Parlamenta un Padomes konvenciju, ar ko groza direktīvu par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā, un tajā ir divas šādas būtiskas sadaļas: viena, kura regulē darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu Latvijā, un otra, kura nosaka darba devēja pienākumus, nosūtot darbinieku veikt darbu ārpus Latvijas.

Komisijā likumprojekts ir izskatīts pirms pirmā lasījuma... ir izskatīts, un lielākās diskusijas pēc būtības ir radušās par to, vai, nosūtot darbinieku veikt darbu citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, darba devēja nosūtītajam darbiniekam izmaksā komandējuma dienas naudu 30 procentu apmērā vai lielāku (droši vien tā būs galvenā diskusija arī nākamajā sēdē).

Tādēļ... Ņemot vērā, ka tā ir direktīva, kura jau stājas spēkā, lūgums ir atzīt šo likumprojektu par steidzamu.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Darba likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu, balsosim! Par - 82, pret - 1, atturas - nav. Likumprojekts par steidzamu ir atzīts.

A. Čakša. Lūdzu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījumi Darba likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 84, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir atbalstīts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un izskatīšanas laiku.

A. Čakša. Viena diena - 23. oktobris, darba dienas beigas. Un lūgums izskatīt nākamajā Saeimas sēdē.

Sēdes vadītāja. Es vaicāšu - vai ar to ir domāts, ka pēc vienas nedēļas, nākamajā Saeimas sēdē...?

A. Čakša. Saeimas sēdē, jā.

Sēdes vadītāja. Nākamajā Saeimas sēdē - pēc vienas nedēļas?

A. Čakša. Nākamajā Saeimas sēdē.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Tas būtu 29. oktobris.

Tātad priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 23. oktobris līdz pulksten 17.00. Un izskatīšana - Saeimas šā gada 29. oktobra sēdē.

Paldies.

Darba kārtībā - “Amatpersonu ievēlēšana, apstiprināšana, iecelšana, atbrīvošana vai atlaišana no amata, uzticības vai neuzticības izteikšana”.

Lēmuma projekts “Par Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas pastāvīgā pārstāvja Ulda Budriķa apstiprināšanu”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas pastāvīgā pārstāvja Ulda Budriķa apstiprināšanu”! Lūdzu, balsosim! Par - 80, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts.

Lēmuma projekts “Par Saeimas deputātes Evas Mārtužas ievēlēšanu Ilgtspējīgas attīstības komisijā”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par Saeimas deputātes Evas Mārtužas ievēlēšanu Ilgtspējīgas attīstības komisijā”! Lūdzu, balsosim! Par - 83, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts.

Darba kārtībā - lēmuma projekts “Par Saeimas deputātes Lindas Mednes ievēlēšanu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par Saeimas deputātes Lindas Mednes ievēlēšanu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā”! Lūdzu, balsosim! Par - 82, pret un atturas - nav. Lēmums ir pieņemts.

Darba kārtībā - deputātu pieprasījuma izskatīšana.

Deputāti Ivars Zariņš, Artūrs Rubiks, Vitālijs Orlovs, Ivans Klementjevs, Valērijs Agešins, Boriss Cilevičs, Edgars Kucins, Vladimirs Nikonovs, Nikolajs Kabanovs un Ivans Ribakovs ir iesnieguši pieprasījumu ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam “Par Elektroenerģijas tirgus likumam nepieciešamo Ministru kabineta noteikumu izstrādi un to atbilstību likumā noteiktajam attiecībā uz elektroenerģijas obligātā iepirkuma atļaujas atcelšanu un atbalsta atgūšanu”.

Vārds deputātam Ivaram Zariņam - motivācijai.

Zariņa kungs, piesakieties, lūdzu, arī elektroniskajā sistēmā! Jūs esat pieteicies rakstveidā.

Vārds deputātam Zariņam.

I. Zariņš (SASKAŅA).

Labdien, kolēģi! Kā jūs atceraties, šī gada sākumā tika pieņemti grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kuri paredzēja jaunu regulējumu OIK sistēmai. Tie sabiedrībai tika pasniegti kā cīņa ar OIK afēru.

Diemžēl daudzas principiāli svarīgas lietas, kuras sākotnēji bija paredzētas likumā, pēc Ekonomikas ministrijas uzstājīgas pozīcijas tika no likuma izņemtas laukā, paredzot, ka tās tiks atrunātas Ministru kabineta noteikumos, kurus, protams, izstrādās Ekonomikas ministrija.

Ir svarīgi atzīmēt, ka bez atbilstīgiem, izstrādātiem noteikumiem šie mūsu pieņemtie likuma grozījumi nestrādās vai pat - tieši otrādi - kalpos par jaunu piesegu OIK afērai.

Viena no likumā paredzētajām lietām, attiecībā uz kuru Ekonomikas ministrijai bija jāizstrādā noteikumi, bija nelikumīgi izmaksātā atbalsta atgūšana no komersantiem, kuri nelikumīgi vai nepamatoti ir saņēmuši šo valsts atbalstu jeb, citiem vārdiem sakot, krāpušies.

Lai gan likums tika pieņemts šī gada sākumā, noteikumi tika pieņemti tikai 2. septembrī. Visu šo laiku šo normu vispār nebija iespējams piemērot.

Taču, iepazīstoties ar šiem noteikumiem, atklājas daudzas īpatnējas lietas, tajā skaitā arī attiecībā uz nelikumīgi vai nepamatoti izmaksātā atbalsta atgūšanu. Šķiet, juridiskā jaunrade attiecībā uz OIK afēru sasniegusi jaunu līmeni. Un šeit es vēlētos pirmām kārtām vērst savu kolēģu no Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas uzmanību uz šajos noteikumos iestrādāto atbalsta atgūšanas kārtību.

Kā jūs atceraties, gatavojot un apspriežot likuma grozījumus, mēs visi bijām vienisprātis, ka, ja komersants ir krāpies, nav pildījis atbalsta nosacījumus, saņēmis atbalstu nelikumīgi, šāds atbalsts no viņa ir atgūstams. Nu, it kā loģisks, neapstrīdams princips: ja esi nelikumīgi saņēmis atbalstu, tad tev tas jāatgriež. Izrādās - kad tas skar OIK, to var interpretēt un apspēlēt pa savam, kā to ir izdarījusi Ekonomikas ministrija savos izstrādātajos noteikumos, izstrādājot tādu atbalsta atgūšanas procedūru, ka tikai daļa no nelikumīgi saņemtā atbalsta ir jāatmaksā, bet daļa - un tā var būt lielākā nelikumīgi saņemtā atbalsta daļa - nav jāatmaksā.

Lūk, tādu lietu kārtību Ekonomikas ministrija ir noteikusi un leģitimējusi ar saviem noteikumiem!

Uz jautājumu, kāds tam ir tiesiskais pamatojums, Ekonomikas ministrija ir atbildējusi, ka tāda esot bijusi likumdevēja griba.

Tādēļ esam pieprasījuši, lai Ekonomikas ministrija sniegtu izvērstāku skaidrojumu par šo īpatnējo Ekonomikas ministrijas pozīciju un nelikumīgi izmaksātā atbalsta atgūšanas kārtību.

Kolēģi! Šī ir tikai viena no šo Ekonomikas ministrijas izstrādāto noteikumu īpatnībām. Būs vēl.

Vai OIK afērai ir uzradies jauns jumts? Tas drīz būs skaidrs.

Visiem saku - sekojiet un domājiet līdzi!

Paldies. Un gaidīsim atbildes no ministra.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Pieprasījumu nododam Pieprasījumu komisijai.

Darba kārtībā - likumprojektu izskatīšana.

Likumprojekts “Grozījums Augstskolu likumā”, otrais lasījums. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vārdā - deputāts Reinis Znotiņš.

R. Znotiņš (JK).

Labrīt, cienījamā Saeimas priekšsēdētāja! Godātie kolēģi! Skatām otrajā lasījumā likumprojektu “Grozījums Augstskolu likumā” (Nr. 787/Lp13).

Uz otro lasījumu priekšlikumi nav saņemti.

Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu “Grozījums Augstskolu likumā” otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu, balsosim! Par - 83, pret un atturas - nav. Līdz ar to likums ir pieņemts.

Godātie kolēģi, sēdes darba kārtība ir izskatīta.

Vēl deputātu reģistrācija. Tā sekmīgi ir notikusi.

Paldies.

Līdz ar to šā gada 22. oktobra otro attālināto sēdi slēdzu.

Pēc 15 minūtēm - tātad pulksten 10.15 - turpināsim izskatīt šā gada 24. septembra sēdes darba kārtību. Tātad atgriežamies pēc 15 minūtēm.

Lūdzu visus iziet no sistēmas, jo tiks ielikta jauna darba kārtība.

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas rudens sesijas
2020. gada 22. oktobra 13. (attālinātā ārkārtas) sēde

Par likumprojektu “Grozījumi Darba likumā” (Nr. 838/Lp13)
(Dok. Nr. 3065, 3065A)
   
Likumprojekts “Grozījumi Darba likumā” (Nr. 838/Lp13) (1.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 3065, 3065A)
   
- Ziņo - dep. A. Čakša
   
Lēmuma projekts “Par Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas pastāvīgā pārstāvja Ulda Budriķa apstiprināšanu” (Nr. 462/Lm13)
(Dok. Nr. 3023)
   
Lēmuma projekts “Par Saeimas deputātes Evas Mārtužas ievēlēšanu Ilgtspējīgas attīstības komisijā” (Nr. 463/Lm13)
(Dok. Nr. 3068)
   
Lēmuma projekts “Par Saeimas deputātes Lindas Mednes ievēlēšanu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā” (Nr. 464/Lm13)
(Dok. Nr. 3069)
   
Par deputātu pieprasījumu ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam “Par Elektroenerģijas tirgus likumam nepieciešamo Ministru kabineta noteikumu izstrādi un to atbilstību likumā noteiktajam attiecībā uz elektroenerģijas obligātā iepirkuma atļaujas atcelšanu un atbalsta atgūšanu” (Nr. 38/P13)
(Dok. Nr. 3060)
   
Motivācija - dep. I. Zariņš
   
Likumprojekts “Grozījums Augstskolu likumā” (Nr. 787/Lp13) (2.lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 3061)
   
- Ziņo - dep. R. Znotiņš
   
Informācija par reģistrācijas rezultātiem
   
Informācija par ārkārtas sēdi

Balsojumi

Datums: 22.10.2020 09:48:37 bal001
Par - 78, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Darba likumā (838/Lp13), nodošana komisijām

Datums: 22.10.2020 09:51:08 bal002
Par - 82, pret - 1, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta "Grozījumi Darba likumā" atzīšanu par steidzamu (838/Lp13)

Datums: 22.10.2020 09:52:11 bal003
Par - 84, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Darba likumā (838/Lp13), 1.lasījums

Datums: 22.10.2020 09:54:05 bal004
Par - 80, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas pastāvīgā pārstāvja Ulda Budriķa apstiprināšanu (462/Lm13)

Datums: 22.10.2020 09:54:59 bal005
Par - 83, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Saeimas deputātes Evas Mārtužas ievēlēšanu Ilgtspējīgas attīstības komisijā (463/Lm13)

Datums: 22.10.2020 09:55:52 bal006
Par - 82, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Saeimas deputātes Lindas Mednes ievēlēšanu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā (464/Lm13)

Datums: 22.10.2020 10:01:11 bal007
Par - 83, pret - 0, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Grozījums Augstskolu likumā (787/Lp13), 2.lasījums

Datums: 22.10.2020 10:01:29 bal008
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Sestdien, 25.maijā