Latvijas Republikas 13. Saeimas
rudens sesijas divpadsmitā (attālinātā ārkārtas) sēde
2020. gada 22. oktobrī

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja
Ināra Mūrniece.

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi

Sēdes vadītāja. Labrīt, godātie deputāti! Sāksim Saeimas šā gada 22. oktobra attālināto ārkārtas sēdi.

Par procedūru pieteikusies runāt deputāte Linda Liepiņa.

Liepiņas kundzei ir iespēja runāt par procedūru, ja viņa to vēlas.

L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Izmantošu izdevību runāt no tribīnes, ja jau man tāda izdevība ir dota. Varētu jūs palūgt palīdzēt paņemt datoru?

Sēdes vadītāja. Paldies, Liepiņas kundze! Aicinu apsēsties un runāt no vietas, jo šeit ir Saeimas sēde, kurā mēs esam vienojušies par konkrētu...

L. Liepiņa. Es neesmu ar jums tieši ne par ko vienojusies.

Sēdes vadītāja. Attālinātajā Saeimas sēdē deputāti runā savos datoros.

L. Liepiņa. Nē, neviens man nevar aizliegt runāt no Saeimas tribīnes.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Pārtraukums piecas minūtes.

(Pārtraukums.)

Sēdi vada Latvijas Republikas 13. Saeimas priekšsēdētāja

Ināra Mūrniece.

Sēdes vadītāja. Godātie kolēģi! Turpinām Saeimas sēdi.

Tātad par procedūru pieteikusies runāt deputāte Linda Liepiņa.

L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Tad vairs nav jāpiesakās tagad vai atkal jāpiesakās? Jo šeit ir... nu, šeit neparādās... Šeit parādās vecais izskatāmais jautājums.

Sēdes vadītāja. Lūdzu, piesakieties runāt par procedūru.

L. Liepiņa. Jā, es, Mūrnieces kundze, labprāt pieteiktos.

Atnāciet un parādiet, kā es to varu izdarīt, jo šeit parādās iepriekšējā pieteikšanās. Kā, lūdzu? (Starpsauciens.) Tagad ir? Beidzot, tagad ir, tikai tagad, okay. Tātad...

Sēdes vadītāja. Lūdzu, piesakieties runāt par procedūru, lai būtu iespējama laika atskaite.

L. Liepiņa. Ir laiks tagad, ja?

Sēdes vadītāja. Paldies.

L. Liepiņa. Ar Mūrnieces kundzi, ļoti cienījamo Saeimas priekšsēdētāju, kas sēž tepat, piecu metru attālumā, man šobrīd jāsarunājas caur šitādu kameru. Es ceru, Mūrnieces kundze, jūs mani redzat, es jūs redzu arī tāpat ļoti labi.

Sēdes vadītāja. Lūdzu, runājiet par procedūru.

L. Liepiņa. (Nav skaidri saklausāms.)... Saeimas sēde, kur tiek pārkāpta Satversme, tiek noturēta nesaprotami - kādā vispār formātā, kādā veidā. Es brīnos, kāpēc vēl Satversmes tiesas pārstāvji nav ieradušies uz šejieni un visu šo pasākumu vienkārši izbeiguši.

Tā ka es vēlējos, jā, lai paliktu tajā laika mašīnā šis kārtējais ieraksts no pēdējās sēdes... Saeimas sēdes, kurā es piedalos... Šī ir kārtējā sēde, kur rupjā veidā tiek pārkāpts Latvijas pamatdokuments - Satversme. Un, nu, žēl, ka tā.

Uzskatu, ka šīs Saeimas laiks ir beidzies un vai nu Saeimai pašai sevi vajadzētu atlaist, vai (Dep. L. Liepiņa turpina runāt, teiktais nav skaidri saklausāms.)...

Sēdes vadītāja. Paldies.

Mēs esam dzirdējuši Liepiņas kundzes viedokli par procedūru.

Sāksim izskatīt sēdes darba kārtību.

Tātad darba kārtībā - “Saeimas deputātu pilnvaru apstiprināšana un izbeigšana”.

Lēmuma projekts “Par Māra Možvillo 13. Saeimas deputāta pilnvaru apstiprināšanu”.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vārdā - deputāts Ainars Latkovskis.

A. Latkovskis (JV).

Labrīt, kolēģi! Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija saņēma 13. Saeimas deputātes Lindas Liepiņas iesniegumu par deputāta mandāta nolikšanu.

Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas informāciju nākamais deputāta amata kandidāts no politiskās partijas “KPV LV” Vidzemes vēlēšanu apgabala saraksta ir Māris Možvillo.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija saņēma Māra Možvillo iesniegumu, kurā viņš piekrīt uzņemties 13. Saeimas deputāta amata pienākumus. Komisija savā 2020. gada 21. oktobra sēdē atbalstīja Māra Možvillo 13. Saeimas deputāta pilnvaru apstiprināšanu.

Komisijas vārdā aicinu atbalstīt sagatavoto lēmuma projektu.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds debatēs deputātei Lindai Liepiņai.

L. Liepiņa (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Tātad... Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Deputāti! Klātesošie! Arī tie, kas ir attālināti! Un mani mīļie vēlētāji! Latvijas tauta! Un Māri Možvillo!

Māri, tu sēdi bez austiņām, tādēļ es runāšu skaļi, lai tu mani dzirdi, jo faktiski šī uzruna nav ne Inārai Mūrniecei, ne Prezidijam, ne 99 Saeimas deputātiem, šī uzruna ir domāta tev. Māri, man ir liels gods, ka tieši tu esi tas cilvēks, kas pārņems manu Saeimas mandātu.

Man gribas smaidīt tagad, jo es atceros, ka šis krekliņš... Tu atceries? Šis krekliņš ir no Limbažiem. Tas ir tavs novads. Un tu biji pilsētas svētku laikā sarīkojis burvīgu tūri pa Limbažiem, un tur bija gadatirgus, tur jaunieši tirgoja krekliņus, tajā skaitā arī šo. Tie, kas nepazīst, - uz krekliņa šis ir Baumaņu Kārlis. Baumaņu Kārlis ir Latvijas himnas “Dievs, svētī Latviju!” autors. Un tie ir tie vienīgie vārdi, kurus, šeit stāvot, gribas teikt: “Dievs, svētī Latviju!”

Nu, es nezinu, vai tu esi sekojis aktīvi līdzi, Māri, kas notiek šeit, Saeimā, divu gadu laikā, bet es esmu ļoti aktīvi sekojusi līdzi tavām gaitām. Tu... Es zinu, ka tu proti ļoti labi apieties ar Latvijas mežiem. Tu mežā esi gandrīz katru dienu, un tu zini, kā ir iestādīt koku, tu zini, kurš ir tas īstais brīdis, kad koks, iespējams, ir jānozāģē un ar šo koku var darīt kaut ko daudz vairāk nekā tikai uz to skatīties un brīnīties par to, cik tas ir skaists. Nu, tu zini, kā...

Tad, kad es tev piezvanīju (es tev piezvanīju tikai vienu reizi, lai pateiktu, ka mans lēmums ir galīgs, ka es nolikšu deputāta mandātu) un jautāju, vai tu esi... vai tu būtu gatavs uzņemties, tu neminstinoties atbildēji: “Jā!” Mēs pārmijām ar tevi tikai dažus teikumus, Māri. Es neteikšu šobrīd no Saeimas tribīnes tos dažus solījumus, ko tu man teici, bet es vēlos tev pateikt, ka es tev uzticos.

Tad, kad es nācu iekšā šeit pa Saeimas Sēžu zāles durvīm, tu jautāji, kāpēc es tevi pametot zem tanka? (Iesmejas.) Iespējams, Māri, tāpēc, ka zem tanka būtu jāguļas vīriešiem, nevis sievietēm.

Un es vēlos, lai arī tu izbaudi šīs 13. Saeimas šarmu, izbaudi to viedumu, kas te valda. Es vēlos, lai tev... Es nezinu, cik ilgs laiks būs lemts tev strādāt ar šo mandātu - vai tie būs pilni divi gadi, nu, cik ir atlicis līdz šīs Saeimas, 13. Saeimas, galam, vai šis laiks pienāks jau 14. novembrī, iespējams. Tad, kad Latvijas tauta nobalsos par šīs Saeimas atlaišanu. Bet mana iekšējā balss saka: lai vai cik ilgs laiks tev būtu atvēlēts, tu šo deputāta mandātu nesīsi godam.

Es negribu tevi mācīt, Māri, Dievs pasarg’! Es zinu, ka daudzos jautājumos tu esi gudrāks par mani. Ja ir... Ja ir kaut kas, ko es tev varu pastāstīt, tā kā tādu ātro kursu iedot par to, kas šeit notiek, kādi tie procesi ir, kas ir svarīgi, kas nav svarīgi, kam jāpievērš uzmanība, kam nav jāpievērš uzmanība, - es vienmēr būšu tavā rīcībā.

Un šeit nav visi ļauni cilvēki. Arī bez mūsu lieliskā piecnieka, kas esam, es, Jūlija, Karina, Didzis un Aldis, šeit ir vēl labi cilvēki. Bet to tu sapratīsi pats.

Es tev novēlu gaišu ceļu, un viss, ko es varu pateikt: “Dievs, svētī Latviju!” Paldies, Māri. Lai tev veicas!

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Aldim Gobzemam.

A. Gobzems (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Labrīt! Labrīt, Linda! Es tikai gribēju pateikt tev lielu paldies par visu, ko tu esi Latvijas tautas labā darījusi un ko tu darīsi arī turpmāk. Paldies tev liels.

Sēdes vadītāja. Debates slēdzu.

Komisijas vārdā vai ir kas piebilstams?

A. Latkovskis. Protams, ka nav nekas piebilstams.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Es aicinu Saeimas darbiniekus Sēžu zālē sakārtot tribīni, lai deputāts varētu dot svinīgo solījumu. Paldies.

Aicinu Māri Možvillo dot svinīgo solījumu.

M. Možvillo.

Labdien!

Es, Māris Možvillo, uzņemoties Saeimas deputāta amata pienākumus, Latvijas tautas priekšā zvēru būt uzticīgs Latvijai, stiprināt tās suverenitāti un latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu, aizstāvēt Latviju kā neatkarīgu un demokrātisku valsti, savus pienākumus pildīt godprātīgi un pēc labākās apziņas. Es apņemos ievērot Latvijas Satversmi un likumus.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Aicinu parakstīt svinīgo solījumu.

Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu “Par Māra Možvillo 13. Saeimas deputāta pilnvaru apstiprināšanu”! Lūdzu, balsosim! Par - 88, pret - 1, atturas - nav. Lēmums pieņemts.

Apsveicu 13. Saeimas deputātu Māri Možvillo un aicinu strādāt! (Aplausi.)

Godātie kolēģi, turpināsim Saeimas sēdi.

Darba kārtībā - Prezidija ziņojumi par iesniegtajiem likumprojektiem.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” nodot Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija.

“Par” pieteicies runāt deputāts Juris Rancāns.

J. Rancāns (JK).

Labdien, kolēģi! Mēs šobrīd...

Sēdes vadītāja. Rancāna kungs, lūdzu, vēlreiz sistēmā piesakieties, lai būtu iespējama laika atskaite! Paldies.

J. Rancāns. Labdien, kolēģi! Mēs skatāmies pēdējā laikā jaunumus saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību un redzam, ka otrais vilnis ir klāt un saslimstība salīdzinājumā ar pirmo vilni ir izaugusi daudzas reizes. Acīmredzot šobrīd ir nepieciešami lielāki pasākumi, lai varētu ierobežot šo infekcijas izplatību.

Tas, ko es gribu teikt, - šobrīd valdība ir noteikusi masku obligātu nēsāšanu un lielākā daļa no cilvēkiem, pēc maniem novērojumiem, nēsā šīs maskas godprātīgi. Arī komersanti godprātīgi kontrolē, lai cilvēki vilktu šīs maskas. Bet atsevišķos gadījumos mēs redzam, ka ir cilvēki, kuri demonstratīvi un tīši neievēro šo prasību nēsāt masku sabiedriskās vietās, iekštelpās, veikalos un ar šo savu nihilistisko attieksmi izplata šo infekciju. Par šādu uzvedību valstij nebūtu tiesību pieļaut... Un tāpēc ir sagatavoti šie likuma grozījumi par to, ka varētu būt administratīvais sods.

Es aicinu nodot šo likumprojektu komisijai, un mēs attiecīgi vētīsim šo konkrēto grozījumu par administratīvo atbildību, un es vēlos teikt, ka mēs vētīsim arī šo... gan šo masku pieejamību, jautāsim ekspertiem, kāda ir šobrīd situācija, gan arī aicināsim iestādes piemērot šo normu saprātīgi un adekvāti.

Aizsteidzoties jau dažiem runātājiem priekšā, es gribu teikt, ka nebūs tāda piemērošana, ka tagad jebkuram, kurš ir aizmirsis masku uzlikt - pensionāriem un citām personu grupām -, uzreiz visi skries un liks tos 50 eiro.

Mēs ļoti rūpīgi vērtēsim komisijā un balansēsim, un precizēsim šo konkrēto normu. Tāpēc, kolēģi, situācija liek valstij reaģēt un pieņemt attiecīgos grozījumus.

Paldies. Aicinu nodot šo likumprojektu komisijai.

Sēdes vadītāja. “Pret” pieteikusies runāt deputāte Jūlija Stepaņenko.

J. Stepaņenko (pie frakcijām nepiederoša deputāte).

Kolēģi! Ielaižot šo likumprojektu Saeimā, komisijā, jūs paverat vārtus naidam, vajāšanai, neiecietībai un pastiprināsiet to, kas notiek jau šobrīd sabiedrībā. Daži cilvēki vēlas klausīt, vēlas nēsāt masku, daži cilvēki uzskata, ka viņiem maska nav jānēsā, un starp viņiem rodas konflikti. Tas, ka jūs tagad lemsiet par sodiem, nekādā veidā šos konfliktus nemazinās, tas ir skaidrs.

Jautājums ir pavisam kur citur. Jautājums slēpjas tieši pieejamībā, ko jūs tikai tagad, tikai tagad, pēc vairākiem mēnešiem, grasāties vētīt.

Kolēģi! Lemt par to, ka konkrētai personai konkrētos apstākļos ir jāliek uz sejas konkrēts priekšmets, prasa ļoti lielu un rūpīgu darbu no jums, jo par šī priekšmeta nenēsāšanu jūs vēlaties cilvēkus sodīt, lai šādā veidā ļoti būtiski ierobežotu cilvēka pamattiesības, neskatoties uz to, ka ir tātad epidemioloģiskā situācija, kas, iespējams, šo jautājumu prasa. Neskatoties uz visu šo, jūs neesat izsludinājuši ārkārtējo situāciju, bet jūs vēlaties tātad šo regulējumu ieviest.

Lai nepārkāptu Satversmi, šādam regulējumam būtu jābūt absolūti saprotamam, un šādam regulējumam būtu jāiestājas tikai tad, kad valsts būtu parūpējusies pilnīgi par to, lai cilvēki šos noteikumus varētu ievērot.

Bet tagad jūs faktiski uzliekat par pienākumu cilvēkiem meklēt un nēsāt deficīta preci, jo mēs lasām Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka šo masku obligātumu... šajos noteikumos, kuri nesen tika piekoriģēti, pateicoties arī mūsu deputātu jautājumiem, lai precizētu tiešām, ko jūs gribat no cilvēkiem. Šis precizējums ir vēl interesantāks. Tātad šis precizējums ir par to, ka nevis sejas un deguna aizsegs tagad ir jānēsā, bet, nu, precīzāk, medicīniska sertificēta maska.

Kolēģi! Vai likumdošanas... Vai šī likumprojekta autori, Ministru kabineta noteikumu autori ir iepazinušies ar masku pieejamību... ar konkrētu masku, tātad sertificētu medicīnisku masku, pieejamību vispār Latvijā? Jo mēs zinām, ka ir atšķirība, un jūs arī paši to skaidrojāt vairākas reizes ar epidemiologiem kopā, ka ir atšķirības starp maskām - vienkāršām maskām, kuras ir kaut kur varbūt pagrīdē ražotas, un tiešām maskām, kuras ir medicīnas klases prece, kuru līdz šim lietoja tikai mediķi.

Un šādā veidā, uzliekot par pienākumu cilvēkiem meklēt šo deficīta preci un baidīties no soda, jūs nonāksiet pie situācijas, ka cilvēki, pensionāri, miskastēs meklēs izmestās maskas. Cilvēki to jau ir redzējuši pie poliklīnikām... Visur, kur ārsts iet ārā un met ārā masku, pensionārs, lai varētu pabraukt ar tramvaju, meklē, kur ir kaut kas nosviests, lai uzvilktu šo briesmīgo, netīro masku uz sejas. Jūs to gribēsiet panākt?! Jūs to panāksiet!

Un vēl interesantāk ir tas, ka šo medicīnas klases preci jūs pielīdzināt kam - lupatiņai, tātad paštaisītai maskai. Ja jums tā kā nav iespējas iegādāties šo deficīta preci, tad tikpat labi var derēt jebkura lupatiņa - no neilona, no kokvilnas -, lai tikai būtu trīs kārtas, lai tikai uz ausīm turētos. Vai tas tiešām nav smieklīgi? Bet respiratori neder.

Kolēģi, tas, ko jūs šobrīd darāt, - šīs sasteigtās normas, šis sasteigtais pienākums, kuru jūs gribat uzlikt visai sabiedrībai un sodīt, radīs ļoti, ļoti negatīvu efektu. Jūs pēc tam dabūsiet ļoti daudz dzirdēt no cilvēkiem par to, ko šie jaunie noteikumi ir radījuši.

Es aicinu, kolēģi, rūpīgi padomāt par šī likumprojekta nodošanu komisijai. Es aicinu arī balsot ar sirdsapziņu, ar godaprātu un pēc tam atskaitīties arī savu vēlētāju priekšā par savu balsojumu, kāpēc jūs esat nolēmuši, ka cilvēki ir jāsoda par deficīta preces nenēsāšanu.

Es aicinu jūs neatbalstīt šī likumprojekta nodošanu komisijai.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” nodošanu Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu, balsosim! Par - 73, pret - 4, atturas - 11. Likumprojekts komisijai ir nodots.

Godātie kolēģi! Sēdes darba kārtība izskatīta.

Laiks paziņojumam.

Godātie kolēģi! Vakar dzimšanas dienu svinēja mūsu kolēģis deputāts Romāns Naudiņš, šodien dzimšanas dienu svin mūsu kolēģis deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš, un mēs viņus sveicam! (Aplausi.)

Paldies.

Vēl deputātu klātbūtnes reģistrācija. Tā sekmīgi notikusi.

Godātie kolēģi, lūdzu, izejiet pēc sēdes beigām no sistēmas, jo tiks mainīta sēdes darba kārtība.

Pēc 15 minūtēm, pulksten 9.45, sāksim izskatīt šā gada 22. oktobra otrās attā

SATURA RĀDĪTĀJS
13. Saeimas rudens sesijas
2020. gada 22. oktobra 12. (attālinātā ārkārtas) sēde

Par procedūru
  - dep. L. Liepiņa
   
Lēmuma projekts Par Māra Možvillo 13. Saeimas deputāta pilnvaru apstiprināšanu (467/Lm13)
(Dok. Nr. 3078)
   
- Ziņo - dep. A. Latkovskis
   
- Debates - dep. L. Liepiņa
  - dep. A. Gobzems
   
Svinīgais solījums
  - M. Možvillo
   
Par likumprojektu “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” (Nr. 841/Lp13)
(Dok. Nr. 3079, 3079A)
   
Priekšlikumi - dep. J. Rancāns (par)
  - dep. J. Stepaņenko (pret)
   
Informācija par reģistrācijas rezultātiem
   
Informācija par ārkārtas sēdes sasaukšanu

Balsojumi

Datums: 22.10.2020 09:22:18 bal001
Par - 88, pret - 1, atturas - 0.
Balsošanas motīvs: Par Māra Možvillo 13. Saeimas deputāta pilnvaru apstiprināšanu (467/Lm13)

Datums: 22.10.2020 09:31:28 bal002
Par - 73, pret - 4, atturas - 11.
Balsošanas motīvs: Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā (841/Lp13), nodošana komisijām

Datums: 22.10.2020 09:32:09 bal003
Balsošanas motīvs: Deputātu klātbūtnes reģistrācija

Ceturtdien, 5.oktobrī
08:30  Saeimas Prezidija sēde
08:55  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Turcijas parlamentu darba sanāksme- grupas vadītāja vietnieka vēlēšanas
09:00  Saeimas 2023. gada 5. oktobra kārtējā sēde
10:30   Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Moldovas parlamentu darba sanāksme – grupas vadītāja vēlēšanas
10:30  Nacionālās drošības komisijas sēde
10:35  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Kazahstānas parlamentu darba sanāksme – grupas vadītāja vēlēšanas
12:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola un komisijas deputātu tikšanās ar Palestīnas Valsts ārlietu minisitra vietnieci Amal Jadou