Latvijas Republikas 9.Saeimas

rudens sesijas piecpadsmitā sēde

2009.gada 12.novembrī

Sēdi vada Latvijas Republikas 9.Saeimas priekšsēdētājs

Gundars Daudze.

 

Sēdes darba kārtība
Satura rādītājs
Balsojumi
Frakciju viedokļi

Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi! Lūdzu, ieņemiet vietas!

Sākam Saeimas 2009.gada 12.novembra sēdi.

Pirms mēs sākam izskatīt šodienai apstiprināto sēdes darba kārtību, mums ir jālemj par iespējamiem grozījumiem tajā.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija lūdz izdarīt izmaiņas šodienas sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā likumprojektu „Grozījumi Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumā” izskatīšanai pirmajā lasījumā. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība ir grozīta.

Savukārt Ministru prezidents lūdz iekļaut šodienas sēdes darba kārtībā sadaļā „Prezidija ziņojumi” likumprojektu „Grozījums Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība ir grozīta.

Ministru prezidents lūdz arī iekļaut sadaļā „Prezidija ziņojumi” likumprojektu „Grozījumi Satversmes tiesas likumā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība grozīta.

Un Ministru prezidents lūdz iekļaut šajā pašā sadaļā „Prezidija ziņojumi par saņemtajiem likumprojektiem” arī likumprojektu „Grozījumi Radio un televīzijas likumā”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība grozīta.

Savukārt Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz izdarīt izmaiņas šodienas sēdes darba kārtībā un iekļaut tajā lēmuma projektu „Par likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9) izslēgšanu no 2010.gada valsts budžeta likumprojektu paketes”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība grozīta.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz iekļaut šodienas sēdes darba kārtībā arī lēmuma projektu „Par atbildīgās komisijas maiņu likumprojektam „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9)”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība grozīta.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz iekļaut šodienas sēdes darba kārtībā arī lēmuma projektu „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9) otrajam lasījumam līdz 2009.gada 19.novembrim”. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst. Darba kārtība grozīta.

Godātie kolēģi! Sākam izskatīt apstiprināto darba kārtību tradicionāli ar Prezidija ziņojumiem par saņemtajiem likumprojektiem.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” nodot Juridiskajai komisijai un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka Juridiskā komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Izglītības likumā” nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai un noteikt, ka Izglītības, kultūras un zinātnes komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā” nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un Sociālo un darba lietu komisijai un noteikt, ka Sociālo un darba lietu komisija ir atbildīgā komisija.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli viens deputāts var runāt „par”, viens - „pret” likumprojekta nodošanu komisijai.

Vārds deputātam Vladimiram Buzajevam.

V.Buzajevs (PCTVL frakcija).

Cienījamais Prezidij! Cienījamās dāmas un kungi! Vai jums neliekas, ka jūs jau esat redzējuši šo likumprojektu? Jebkurā gadījumā tā 1.pantu, kas paredz likumā normu par atšķirīgas attieksmes aizliegumu, īstenojot aktīvās nodarbinātības un preventīvās bezdarba samazināšanas pasākumus... ka ir aizliegta atšķirīga attieksme pret personu dzimuma, rases vai etniskās piederības dēļ.

PCTVL frakcija tika piedāvājusi to ieviest likumā jau šā gada 3.septembrī. Toreiz „pret” bija 67 deputāti. Interesanti zināt: vai tad, ja to pašu iesniedz Ministru kabinets, balsošanas rezultāts būs citādāks?

Vadoties pēc anotācijas, var redzēt, ka šo ideju nodiktēja no Briseles pārkāpuma lietas ierosināšanas veidā. Un proti, iekšējā likumdošanā tika ieviestas divas EK direktīvas, kuras savukārt ievieš vienādas attieksmes principu pret personām neatkarīgi no rases vai etniskās piederības.

Diemžēl, ieviešot likumā tikai normu par dažādas attieksmes aizliegumu, realitātē mēs neieviešam vienādas attieksmes principu, bet tikai imitējam tā ieviešanu. Bezdarbnieku sastāvā ir novērojams krass mazākumtautību pārstāvju daļas pārsvars, kas ir neproporcionāls viņu daļai iedzīvotāju sastāvā.

Visu bezdarbnieku vidū viņu relatīvais pārsvars pār latviešiem sastāda 30 procentus, pirmspensijas vecuma personu vidū - 95 procentus, bijušo ieslodzīto vidū - divkārt… Vai tad tā nav diskriminācija?

Jā gan, Raivis Dzintars, uzzinādams par šiem skaitļiem, no vaiga nobirdinātu kādu asaru un pat rokas sāktu skūpstīt pieredzē daudz bagātākajiem biedriem no valdošās koalīcijas.

Turklāt atšķirīga attieksme personas etniskās piederības dēļ ne tikai ir bieži sastopama, bet ir kļuvusi par aktīvo nodarbinātības un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu būtību. Jo latviešiem šie pasākumi tiek veikti viņu dzimtajā valodā, bet nacionālajām minoritātēm - tām maz saprotamā oficiālajā valodā. Ja var spriest pēc to dažādas pakāpes valsts valodas prasmes apliecību skaita, kas ir izsniegtas bezdarbniekiem nelatviešiem, tad minētie pasākumi… ir bezjēdzīgi 54 procentiem no tiem. No šiem pasākumiem ir izslēgti 59 procenti invalīdu nelatviešu un 62 procenti darbu ilgstoši meklējošie. Bet bijušo ieslodzīto vidū to vispār ir 83 procenti! Ja viņi tikai vienreiz apmeklēs šādus kursus, viņi uzreiz atgriezīsies pie savas ierastās nodarbes - seifu uzlaušanas un laupīšanas ielās.

Turklāt paši pasākumi tiek īstenoti pārsvarā par ES līdzekļiem un neviens no naudas ziedotājiem nebija pieprasījis, lai Latvija apmācītu bezdarbniekus tādā veidā, lai apmācība nebūtu saprotama pēc iespējas lielākam kursu apmeklētāju kontingentam. Tas ir tīri latviskais know-how. Piemēram, Londonā, kur sociālajā dienestā strādā mans draugs, kas cēlies no Latvijas, izmanto kontaktiem ar klientiem divus desmitus valodu. Mūsu valstī, kas nav bagāta, pietiktu līdzās ar latviešu izmantot vēl arī krievu valodu, un tūlīt pat atkristu 99 procenti no mākslīgi radītās problēmas.

Tādēļ es piedāvāju balsot „par” likumprojekta nodošanu komisijām ar cerību jau līdz otrajam lasījumam sakārtot to, visu saskaņojot ar veselo saprātu.

Paldies par uzmanību.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Deputāts Buzajevs aicina… runāja „par” likumprojekta nodošanu komisijām. „Pret” likumprojekta nodošanu komisijām neviens nav pieteicies runāt.

Vai deputātiem ir iebildumi pret to, ka šis likumprojekts tiek nodots Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un Sociālo un darba lietu komisijai, nosakot, ka Sociālo un darba lietu komisija ir atbildīgā komisija? Deputāti neiebilst. Likumprojekts komisijām nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Fizisko personu - saimnieciskās darbības veicēju - diskriminācijas aizlieguma likumā” nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, Juridiskajai komisijai un Sociālo un darba lietu komisijai un noteikt, ka Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Par nekustamo īpašumu atsavināšanu valsts autoceļa A12 (maršruts E22) Jēkabpils-Rēzekne-Ludza-Krievijas robeža (Terehova) posma Ludza-Terehova rekonstrukcijas vajadzībām” nodot Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījums Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījums Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda vadības likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par pašvaldībām”” nodot Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas iesniegto likumprojektu „Grozījumi Meliorācijas likumā” nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? (No zāles: „Balsot!”) Deputāti prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Balsosim par Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas iesniegtā likumprojekta „Grozījumi Meliorācijas likumā” nodošanu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, nosakot, ka tā ir atbildīgā komisija! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 76, pret - 5, atturas - nav. Likumprojekts komisijai nodots.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījums Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Satversmes tiesas likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai un Juridiskajai komisijai un noteikt, ka Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Radio un televīzijas likumā” nodot Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un noteikt, ka Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem ir iebildumi? Deputāti neiebilst.

Godātie kolēģi! Pārejam pie nākamās darba kārtības sadaļas - „Amatpersonu ievēlēšana, apstiprināšana, iecelšana, atbrīvošana vai atlaišana no amata, uzticības vai neuzticības izteikšana”.

Lēmuma projekts „Par Jolantas Uminskas atbrīvošanu no Rīgas rajona tiesas tiesneša amata”.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Jānis Reirs.

J.Reirs (frakcija „Jaunais laiks”).

Augsti godātais priekšsēdētāja kungs! Godātie kolēģi! Juridiskā komisija piedāvā lēmuma projektu „Par Jolantas Uminskas atbrīvošanu no Rīgas rajona tiesas tiesneša amata”. Juridiskā komisija izskatīja šo lēmuma projektu savā sēdē un, aizklāti balsojot, atbalstīja.

Lūdzu arī Saeimu atbalstīt lēmuma projektu.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par Jolantas Uminskas atbrīvošanu no Rīgas rajona tiesas tiesneša amata”! Atgādinu, ka balsojums ir aizklāts. Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret un atturas - nav. Lēmums pieņemts.

Lēmuma projekts „Par Kārļa Valdemiera atbrīvošanu no Latgales apgabaltiesas tiesneša amata”.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Jānis Reirs.

J.Reirs (frakcija „Jaunais laiks”).

Juridiskā komisija piedāvā apstiprināt lēmuma projektu „Par Kārļa Valdemiera atbrīvošanu no Latgales apgabaltiesas tiesneša amata”. Juridiskā komisija ir šo lēmuma projektu izskatījusi savā sēdē un, aizklāti balsojot, atbalstījusi.

Lūdzu arī Saeimu atbalstīt šo lēmuma projektu.

Sēdes vadītājs. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par Kārļa Valdemiera atbrīvošanu no Latgales apgabaltiesas tiesneša amata”! Atgādinu, ka balsojums ir aizklāts. Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 76, pret - 4, atturas - nav. Lēmums pieņemts.

Pirms mēs sākam izskatīt nākamo sadaļu „Likumprojektu izskatīšana”, mums ir jālemj par vēl vienu iespējamu grozījumu šodienas sēdes darba kārtībā.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz šīs pašas komisijas izstrādāto likumprojektu „Grozījumi Meliorācijas likumā” iekļaut šodienas sēdes darba kārtībā izskatīšanai pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā. Vai deputātiem ir iebildumi? (No zāles: „Nav!”) Deputāti neiebilst. Darba kārtība grozīta.

Un tagad, godātie kolēģi, sākam izskatīt sadaļu „Likumprojektu izskatīšana”.

Likumprojekts „Latvijas Republikas valsts robežas likums”, trešais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Juris Dalbiņš.

 

Sēdi vada Latvijas Republikas 9.Saeimas priekšsēdētāja biedre

Solvita Āboltiņa.

J.Dalbiņš (Tautas partijas frakcija).

Cienījamā sēdes vadītāja! Kolēģi! Likumprojekta „Latvijas Republikas valsts robežas likums” trešajam lasījumam saņemti septiņpadsmit priekšlikumi.

1. - iekšlietu ministres Mūrnieces kundzes priekšlikums. Komisija to atbalstīja.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 2. - Saeimas Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 3. - iekšlietu ministres Mūrnieces priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

J.Dalbiņš. 4. - iekšlietu ministres priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

J.Dalbiņš. 5. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 6. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 7. - iekšlietu ministres Mūrnieces priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 8. - komisijas priekšlikums. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 9. - iekšlietu ministres Mūrnieces priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 10. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 11. - iekšlietu ministres Mūrnieces priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

J.Dalbiņš. 12. - komisijas priekšlikums. Lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

J.Dalbiņš. 13. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija to atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

J.Dalbiņš. 14. - iekšlietu ministres Mūrnieces priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. 15. - iekšlietu ministres Mūrnieces priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

J.Dalbiņš. 16. - iekšlietu ministres Mūrnieces priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

J.Dalbiņš. 17. - Juridiskā biroja priekšlikums. Komisija atbalsta.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

J.Dalbiņš. Līdz ar to visi iesniegtie priekšlikumi izskatīti.

Komisijas vārdā aicinu pieņemt likumprojektu trešajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Latvijas Republikas valsts robežas likums” pieņemšanu trešajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 76, pret - nav, atturas - nav. Likumprojekts trešajā lasījumā pieņemts.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, trešais lasījums.

Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vārdā - deputāts Oskars Spurdziņš.

O.Spurdziņš (Tautas partijas frakcija).

Labdien, cienījamie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu Nr.5122.

Komisija ļoti rūpīgi izvērtēja saņemtos priekšlikumus, papildus konsultējās par līdzīgām sistēmām, kādas ir interešu konfliktu novēršanai citās valstīs, īpaši Amerikas Savienotajās Valstīs, un izveidoja savu redakciju.

Ir deviņi priekšlikumi.

1. - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

O.Spurdziņš. 2. - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums. Tas guva atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

O.Spurdziņš. 3. - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

O.Spurdziņš. 4. - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums. Arī tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

O.Spurdziņš. 5. - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums. Arī tas ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

O.Spurdziņš. Tika atbalstīts arī 6. - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

O.Spurdziņš. Tāpat arī Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas izstrādātais 7.priekšlikums tika atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

O.Spurdziņš. Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija izstrādāja arī 8.priekšlikumu, un arī tas ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

O.Spurdziņš. Arī 9. - Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums - ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

O.Spurdziņš. Paldies.

Aicinu atbalstīt likumprojektu trešajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”” pieņemšanu trešajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts trešajā lasījumā pieņemts.

O.Spurdziņš. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā”, otrais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Juris Dalbiņš.

J.Dalbiņš (Tautas partijas frakcija).

Cienījamā sēdes vadītāja! Kolēģi! Likumprojekta „Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā” otrajam lasījumam priekšlikumi netika saņemti. Komisija izskatīja likumprojektu. Lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums Latvijas sodu izpildes kodeksā” pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 66, pret - 18, atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

J.Dalbiņš. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 23.novembris.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 23.novembris.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu””, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Dzintars Rasnačs.

Dz.Rasnačs (TB/LNNK frakcija).

Labdien, godātie kolēģi! Izskatām likumprojektu ar numuru 1457/Lp9 pirmajā lasījumā.

Juridiskā komisija izskatīja šo Tieslietu ministrijā sagatavoto un valdībā akceptēto likumprojektu, konceptuāli to atbalstīja, taču ir vairākas piezīmes, kuras starp lasījumiem pēc tam vajadzētu ņemt vērā un, sagatavojot galīgo redakciju, tomēr respektēt.

Pirmā piezīme ir tāda, ka tradicionāli līdzīgus likumprojektus skatīja arī Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija, un šo likumu paketi, kas skar aģitāciju un ar to saistītos jautājumus gan vēlēšanu, gan tautas nobalsošanas sakarā, mums tomēr vajadzētu skatīt ja ne kopīgi ar Valsts pārvaldes un pašvaldības komisiju, tad vismaz abām komisijām visus likumprojektus.

Otrais jautājums ir tāds, ka nav precīzi formulēti finansēšanas ierobežojumi.

Trešais jautājums. Mums izvērsās diezgan plašas debates par to, vai aģitācija internetā... vai to vispār ir iespējams ierobežot un kā to darīt.

Un vēl nākamais un pēdējais jautājums ir tāds: vai arī laikposmu pirms tautas nobalsošanas izsludināšanas tomēr nevajadzētu uzskatīt par laikposmu, kurā notiek aģitācija, jo, kā zināms, arī vienas desmitās daļas vēlētāju parakstu savākšana bez aģitācijas nav iespējama. Līdz ar to šajā posmā paliek neierobežotas aģitācijas iespējas.

Tāds īsumā ir konstatējums. Taču komisija uzskata, ka konceptuāli likumprojekts ir atbalstāms, un tāpēc komisija, lai novērstu vai noregulētu šos jautājumus, ir piedāvājusi samērā ilgu priekšlikumu iesniegšanas termiņu.

Aicinu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

Dz.Rasnačs. 2010.gada 4.janvāris... tātad nākamajā gadā.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikums atbalstīts.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā”, pirmais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Dzintars Rasnačs.

Dz.Rasnačs (TB/LNNK frakcija).

Likumprojekts Nr.1456/Lp9. Šis likumprojekts ir cieši saistīts ar iepriekšējo un paredz atbildību gadījumos, ja šī aģitācijas kārtība tiek pārkāpta.

Aicinu pieņemt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 83, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

Dz.Rasnačs. 2010.gada 4.janvāris.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš noteikts.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Satversmes tiesas likumā”, otrais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāte Vineta Muižniece.

V.Muižniece (Tautas partijas frakcija).

Godātie kolēģi! Izskatīsim likumprojektu „Grozījumi Satversmes tiesas likumā” (Nr.1445/Lp9), kuru Juridiskā komisija ir sagatavojusi izskatīšanai otrajā lasījumā.

Pavisam šajā likumprojektā ir sagatavoti pieci priekšlikumi, kurus Juridiskā komisija ir izveidojusi sadarbībā ar Satversmes tiesu, lai uzlabotu lietu izskatīšanas procesu.

1.priekšlikums, kuru ir iesniegusi Juridiskā komisija un atbalstījusi, ir iesniegts par likuma 20.pantu. Ierosina precizēt 20.panta pirmās daļas redakciju, kas attiecas uz lietas ierosināšanu vai atteikšanos ierosināt lietu. Lūdzu to atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

V.Muižniece. Arī 2.priekšlikumu Juridiskā komisija ir sagatavojusi par šo pašu likuma pantu, un tas ir redakcionāls precizējums. Lūdzu to atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

V.Muižniece. 3.priekšlikums, ko Juridiskā komisija ir sagatavojusi, ir par jau minētā 20.panta jaunu daļu. Ierosina pantu papildināt ar 7.1 daļu, un komisija lūdz to atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

V.Muižniece. Arī 4.priekšlikums attiecas uz minēto 20.pantu. Ir piedāvāts precizēt 20.panta astotās daļas redakciju. Lūdzu to atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

V.Muižniece. Un pēdējais no visiem priekšlikumiem ir saistīts ar 23.pantu. Ir ierosināts to papildināt ar jaunu daļu - 21 daļu. Šis pants, 23.pants, regulē pārstāvību Satversmes tiesā. Lūdzu šo priekšlikumu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

V.Muižniece. Paldies.

Līdz ar to ir izskatīti visi priekšlikumi, un es lūdzu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi Satversmes tiesas likumā” otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 87, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

V.Muižniece. Juridiskā komisija gaidīs priekšlikumus līdz 20.novembrim.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav.

Paldies.

V.Muižniece. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Kriminālprocesa likumā”, otrais lasījums.

Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Imants Valers.

I.Valers (Tautas partijas frakcija).

Cienījamie kolēģi! Dokuments Nr.5128 - „Grozījumi Kriminālprocesa likumā”. Juridiskā komisija ir uzskatījusi par iespējamu un lietderīgu tur apvienot divus likumprojektus, un līdz ar to ir septiņi priekšlikumi, kas ir izskatīti komisijā.

1. - deputāta Kārļa Leiškalna priekšlikums. Komisija to neatbalstīja, jo faktiski šāds regulējums likumā jau ir.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Valers. 2. - deputāta Kārļa Leiškalna priekšlikums. Komisija, uzklausījusi ekspertu viedokļus, to neatbalstīja.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Valers. 3.priekšlikums ir no likumprojekta „Grozījumi Krimināllikumā” (ar reģistrācijas numuru 1476/Lp9), kas ir iekļauts šajā likumprojektā. Komisija to ir atbalstījusi.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Valers. 4.priekšlikums arī ir no apvienotā… iekļauts no likumprojekta „Grozījumi Kriminālprocesa likumā” (ar reģistrācijas numuru 1476/Lp9). Un arī tas ir atbalstīts komisijā.

Sēdes vadītāja. Deputāti atbalsta.

I.Valers. Arī 5.priekšlikums ir no iekļautā likumprojekta un atbalstīts komisijā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Valers. 6.priekšlikums ir no Saeimas Juridiskā biroja, un komisijā arī tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Valers. Un arī 7.priekšlikums ir no Saeimas Juridiskā biroja un komisijā ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Valers. Aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi Kriminālprocesa likumā” otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret - 1, atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

I.Valers. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 30.novembris.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav.

Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Tūrisma likumā”, otrais lasījums.

Tautsaimniecības, agrās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāte Anna Seile.

A.Seile (partijas „Pilsoniskā Savienība” frakcija).

Godātie deputāti! Izskatīsim dokumentu Nr.5130.

Atbildīgā komisija ir saņēmusi tikai vienu priekšlikumu, kuru ierosinājis ekonomikas ministrs Artis Kampars. Tas ir par Tūrisma fonda izslēgšanu no likumprojekta teksta. (No zāles dep. A.Bērziņš (LPP/LC): „Kāpēc?”) Praktiski Tūrisma fonds nedarbojas, naudas fondā nav, un arī profesionālās asociācijas atbalsta šīs likuma normas izslēgšanu… Lūdzu, Bērziņa kungs, nebļaustieties, es runāju no tribīnes!

Tātad šis likumprojekts paredz izslēgt no likuma Tūrisma fonda jēdzienu. Asociācijas to atbalsta.

Lūdzu atbalstīt komisijas lēmumu.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

A.Seile. Deputāti neiebilst, jā. Paldies. Visi priekšlikumi izskatīti.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi Tūrisma likumā” otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 86, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

A.Seile. Komisija iesaka par priekšlikumu iesniegšanas termiņu noteikt 23.novembri.

Sēdes vadītāja. Paldies. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš atbalstīts.

A.Seile. Paldies.

Sēdes vadītāja. Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Vitālijs Aizbalts.

V.Aizbalts (LPP/LC frakcija).

Cienījamā sēdes vadītāja! Godātie kolēģi! Izskatāmā dokumenta numurs 4976.

Šā gada 3.decembrī stāsies spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes 2007.gada 23.oktobra regula par dzelzceļa pasažieru tiesībām un pienākumiem. Jāsaka, ka tehniski šī regula pilnībā Latvijai nav piemērojama, un šī regula arī paredz, ka nacionālajā likumdošanā var noteikt pārejas periodu piecu gadu garumā, izņemot dažus pantus, kuriem jāstājas spēkā 3.decembrī. Un šie panti ir 9., 11., 12., 19., 20.panta 1.punkts un 26.pants.

Cienījamie kolēģi! Ministru kabinets ir iesniedzis, un Satiksmes ministrija ir sagatavojusi grozījumus Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā. Komisija šo likumprojektu ir rūpīgi izskatījusi un, konsultējoties ar Juridisko biroju, ir secinājusi, ka šādiem grozījumiem būtu jābūt Dzelzceļa pārvadājumu likumā, nevis Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā.

Tāpēc komisijas vārdā lūdzu noraidīt Ministru kabineta iesniegto likumprojektu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par Ministru kabineta iesniegto likumprojektu „Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 12, pret - 71, atturas - 2. Likumprojekts pirmajā lasījumā nav atbalstīts.

Nākamais ir Tautsaimniecības, agrārās vides un reģionālās politikas komisijas izstrādātais alternatīvais likumprojekts „Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Vitālijs Aizbalts.

V.Aizbalts (LPP/LC frakcija).

Cienījamā sēdes vadītāja! Godātie kolēģi! Jūsu priekšā ir dokuments Nr.5131 - komisijas izstrādātais alternatīvais likumprojekts „Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā”. Šeit ietvertas visas tās normas, par kurām es runāju iepriekš.

Komisija tās rūpīgi ir izskatījusi un iestrādājusi, un es komisijas vārdā lūdzu šim likumprojektam piešķirt steidzamību.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Tātad vispirms mums ir jābalso par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Lūdzu zvanu! Balsosim par Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas izstrādātā likumprojekta „Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret - nav, atturas - 5. Likumprojekts par steidzamu atzīts.

V.Aizbalts. Cienījamie kolēģi! Komisijas vārdā lūdzu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 81, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu un laiku, kad likumprojekts tiks izskatīts otrajā lasījumā.

V.Aizbalts. Godātie kolēģi! Tā kā šai regulai jāstājas spēkā šā gada 3.decembrī, komisija ļoti rūpīgi ir izstrādājusi šo likumprojektu kopā ar Satiksmes ministriju un Juridisko biroju, un es lūdzu šodien šo likumprojektu pieņemt arī otrajā, galīgajā, lasījumā.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā” pieņemšanu otrajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 78, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā, galīgajā, lasījumā pieņemts.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi likumā „Par piesārņojumu””.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Ingmārs Līdaka.

I.Līdaka (ZZS frakcija).

Cienījamie kolēģi! Jūsu uzmanībai likumprojekts „Grozījumi likumā „Par piesārņojumu””, otrais lasījums.

Atbildīgā komisija saņēmusi 26 priekšlikumus.

1.priekšlikums - vides ministra Raimonda Vējoņa ierosinātie precizējumi terminoloģijā. Komisijā guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Līdaka. 2.priekšlikums. Arī tas ir vides ministra Vējoņa, arī tas ir precizējums terminoloģijā. Tas komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 3. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Arī tie ir precizējumi likuma tekstā lietotajos terminos. Ir komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Līdaka. 4. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Arī tas atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 5. - vides ministra Vējoņa priekšlikums, kurā precizēti gaisakuģu operatora pienākumi. Arī tas komisijā atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 6. - vides ministra Vējoņa priekšlikums par informācijas apmaiņu. Arī tas atbalstīts. (No zāles dep. A.Bērziņš (LPP/LC): „Aizdomīgi!”)

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 7.priekšlikums, kas ir redakcionāls precizējums, ir no Juridiskā biroja. Daļēji atbalstīts un iekļauts 8.priekšlikumā, kuru sagatavojusi atbildīgā komisija. To arī lūdzu atbalstīt.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt komisijas viedoklim par 7. un 8.priekšlikumu.

I.Līdaka. 9. - vides ministra Vējoņa priekšlikums par izmaiņām piesārņojošu darbību veikšanas nosacījumos. Komisijā atbalstīts. (No zāles dep. A.Bērziņš (LPP/LC): „Jauns pavērsiens!”)

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Līdaka. 11. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 12. - vides ministra Vējoņa priekšlikums, kurā precizēti emisiju avoti. Tas, protams, ir atbalstīts. (No zāles dep. A.Bērziņš (LPP/LC): „Aizdomīgi!”)

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Līdaka. 13. - Juridiskā biroja priekšlikums. Redakcionāls precizējums. Tas ir, protams, atbalstīts, redakcionāli precizējot.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Līdaka. 14. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Līdaka. 15. - vides ministra Vējoņa priekšlikums attiecībā uz emisijas kvotu sadali. Neskatoties uz Bērziņa kunga iebildēm, ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Līdaka. 16. - vides ministra Vējoņa priekšlikums par emisijas kvotu piešķiršanas kārtību. Guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. Tāpat arī 17. - vides ministra Vējoņa priekšlikums.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. Un arī 18. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 19.priekšlikums ir no Juridiskā biroja. Tas ir redakcionāls precizējums. Tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti neiebilst.

I.Līdaka. 20. - vides ministra Vējoņa priekšlikums par informācijas publisko pieejamību. Arī tas ir atbalstīts, redakcionāli precizējot.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 21. - vides ministra Vējoņa priekšlikums, kurā precizēts panta nosaukums. Ir atbalstīts atbildīgajā komisijā.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 22. - vides ministra Vējoņa priekšlikums par pārskata sagatavošanas kārtību. Arī tas ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. Tāpat arī 23. - vides ministra Vējoņa priekšlikums.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. 24. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Patiešām neticami! Bet tas ir par Civilās aviācijas aģentūras funkcijām un ir guvis komisijā atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. Un 25. - vides ministra Vējoņa priekšlikums. Ir atbalstīts.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. Tāpat arī pēdējais - vides ministra Raimonda Vējoņa iesniegtais 26.priekšlikums - komisijā guvis atbalstu.

Sēdes vadītāja. Deputāti piekrīt.

I.Līdaka. Līdz ar to aicinu atbalstīt likumprojektu otrajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi likumā „Par piesārņojumu”” pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 84, pret un atturas - nav. Likumprojekts otrajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam.

I.Līdaka. 19.novembris, lai Bērziņa kungs varētu pagūt iesniegt priekšlikumus.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 19.novembris.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Māris Ārbergs.

M.Ārbergs (Tautas partijas frakcija).

Godātais Prezidij! Godātie kolēģi! Strādāsim ar likumprojektu „Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā”.

Likumprojekts „Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” izstrādāts, lai tiktu pilnībā ieviesta Eiropas Parlamenta un Padomes 1999.gada 25.maija direktīva par dažiem patēriņa preču pārdošanas aspektiem un saistītajām garantijām.

Sakarā ar to, ka Latvija ir saņēmusi Eiropas Komisijas 2009.gada 25.jūnija formālo paziņojumu par pārkāpumu procedūras lietā, kurā norādīts, ka Latvija nav pareizi transponējusi direktīvu atsevišķus punktus un ir uzņēmusies saistības, ka līdz 2009.gada 31.decembrim šo kļūdu labos, komisija lūdz likumprojektam noteikt steidzamību.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Saskaņā ar Kārtības rulli vispirms ir jābalso par steidzamību.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 72, pret - nav, atturas - 5. Likumprojekts par steidzamu atzīts.

M.Ārbergs. Lūdzu atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 82, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un laiku, kad likumprojekts tiks izskatīts otrajā lasījumā.

M.Ārbergs. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - šā gada 19.novembris, izskatīšana - 26.novembra sēdē.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 19.novembris, izskatīšana galīgajā lasījumā - 26.novembrī.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumā”, pirmais lasījums.

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vārdā - deputāts Juris Dobelis.

J.Dobelis (TB/LNNK frakcija).

Likumprojekts Nr.1498/Lp9. Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija apsprieda šo likumprojektu 10.novembra sēdē un konceptuāli atbalstīja.

Aicinu Saeimu pieņemt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojektu „Grozījumi Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumā” pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 85, pret un atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam.

J.Dobelis. Šā gada 24.novembris.

Sēdes vadītāja. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 24.novembris. Citu priekšlikumu nav.

Paldies.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9) izslēgšanu no 2010.gada valsts budžeta likumprojektu paketes”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9) izslēgšanu no 2010.gada valsts budžeta likumprojektu paketes”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts „Meliorācijas likums” no 2010.gada valsts budžeta likumprojektu paketes izslēgts.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par atbildīgās komisijas maiņu likumprojektam „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9)”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Meliorācijas likums” nodošanu kā atbildīgajai komisijai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 79, pret un atturas - nav. Atbildīgā komisija ir mainīta. Par likumprojektu „Meliorācijas likums” atbildīgā komisija ir Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija.

Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9) 2.lasījumam līdz 2009.gada 19.novembrim”.

Lūdzu zvanu! Balsosim par lēmuma projektu „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9) 2.lasījumam līdz 2009.gada 19.novembrim”! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 79, pret un atturas - nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš pagarināts līdz 19.novembrim.

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Grozījumi Meliorācijas likumā”, pirmais lasījums.

Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts Vents Armands Krauklis.

V.A.Krauklis (Tautas partijas frakcija).

Cienījamie kolēģi! Vispirms gribu pateikt paldies par iepriekšējiem balsojumiem, jo tas mums ļaus produktīvāk strādāt.

Šajā, komisijas piedāvātajā, likumprojektā mēs esam iekļāvuši tās normas, kuras tiešā veidā attiecas uz budžetu, un tādēļ es aicinu noteikt šim likumprojektam steidzamību, jo mēs ar to strādāsim pēc tāda paša grafika, kāds būs darbam ar budžeta paketi.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Meliorācijas likumā” atzīšanu par steidzamu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 80, pret - nav, atturas - 4. Likumprojekts atzīts par steidzamu.

V.A.Krauklis. Lūdzu pieņemt likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Grozījumi Meliorācijas likumā” pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 81, pret - 6, atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu otrajam lasījumam un laiku, kad likumprojekts tiks izskatīts otrajā lasījumā.

V.A.Krauklis. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam - 13.novembris pulksten 12.00. Un izskatīšana otrajā lasījumā - 1.decembrī.

Sēdes vadītāja. Citu priekšlikumu nav. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 13.novembris pulksten 12.00, izskatīšana otrajā lasījumā - 1.decembrī. Paldies.

Līdz ar to visa sēdes darba kārtība ir izskatīta. Lūdzu zvanu reģistrācijai! Lūdzu reģistrācijas režīmu! Paldies.

Kamēr tiek gatavota reģistrācijas rezultātu izdruka, mums jānoklausās paziņojumi.

Vārds deputātei Ērikai Zommerei.

Ē.Zommere (Tautas partijas frakcija).

Baltijas lietu apakškomisijas deputātus aicinu Juridiskās komisijas sēžu zālē tūlīt pēc sēdes.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Guntim Bērziņam.

 

G.Bērziņš (frakcija „Jaunais laiks”).

Cienītie Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas locekļi! Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde desmit minūtes pēc divpadsmitiem Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas telpās.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Vārds deputātam Artim Pabrikam.

A.Pabriks (pie frakcijām nepiederošs deputāts).

Deputātu grupas sadarbībai ar Melnkalni dibināšanas sapulce Baltajā zālē. Sapulcēties lūdzu tūlīt!

Sēdes vadītāja. Paldies.

Vārds deputātam Jurim Dalbiņam.

J.Dalbiņš (Tautas partijas frakcija).

Cienījamie Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti, lūdzu uz komisijas sēdi komisijas telpās tūlīt - pēc apmēram desmit minūtēm.

Sēdes vadītāja. Reģistrācijas rezultātu nolasīšanai vārds Saeimas sekretāra biedram deputātam Andrejam Klementjevam.

A.Klementjevs (9.Saeimas sekretāra biedrs).

Labdien, augsti godātie deputāti! Nav reģistrējušies: Solvita Āboltiņa… Paldies, redzu! Andris Bērziņš (ZZS frakcija), Boriss Cilevičs, Ingrīda Circene, Leopolds Ozoliņš, Jānis Reirs, Viktors Ščerbatihs un Mihails Zemļinskis.

Paldies par darbu.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Līdz ar to šodienas sēdi pasludinu par slēgtu.

 

 

SATURA RĀDĪTĀJS

9.Saeimas rudens sesijas 15.sēde

2009.gada 12.novembrī

 

Par darba kārtību
Par likumprojektu „Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr. 1503/Lp9)
(Dok. Nr. 5032, 5032A)
Par likumprojektu „Grozījumi Izglītības likumā” (Nr. 1576/Lp9)
(Dok. Nr. 5110, 5110A)
Par likumprojektu „Grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā” (Nr. 1577/Lp9)
(Dok. Nr. 5111, 5111A)
Priekšlikums - dep. V.Buzajevs (par)
Par likumprojektu „Grozījumi Fizisko personu — saimnieciskās darbības veicēju — diskriminācijas aizlieguma likumā” (Nr. 1578/Lp9)
(Dok. Nr. 5112, 5112A)
Par likumprojektu „Par nekustamo īpašumu atsavināšanu valsts autoceļa A12 (maršruts E22) Jēkabpils-Rēzekne-Ludza-Krievijas robeža (Terehova) posma Ludza-Terehova rekonstrukcijas vajadzībām” (Nr. 1579/Lp9)
(Dok. Nr. 5113, 5113A)
Par likumprojektu „Grozījums Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā” (Nr. 1580/Lp9)
(Dok. Nr. 5118, 5118A)
Par likumprojektu „Grozījums Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda vadības likumā” (Nr. 1581/Lp9)
(Dok. Nr. 5119, 5119A)
Par likumprojektu „Grozījumi likumā „Par pašvaldībām”” (Nr. 1582/Lp9)
(Dok. Nr. 5126, 5126A)
Par likumprojektu „Grozījumi Meliorācijas likumā” (Nr. 1584/Lp9)
(Dok. Nr. 5134, 5134A)
Par likumprojektu „Grozījums Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā” (Nr. 1589/Lp9)
(Dok. Nr. 5170)
Par likumprojektu „Grozījumi Satversmes tiesas likumā” (Nr. 1590/Lp9)
(Dok. Nr. 5171)
Likumprojekts „Grozījumi Radio un televīzijas likumā” (Nr. 1591/Lp9)
(Dok. Nr. 5172)
Lēmuma projekts „Par Jolantas Uminskas atbrīvošanu no Rīgas rajona tiesas tiesneša amata” (Nr. 828/Lm9)
(Dok. Nr. 5132)
Ziņo - dep. J.Reirs
Lēmuma projekts „Par Kārļa Valdemiera atbrīvošanu no Latgales apgabaltiesas tiesneša amata” (Nr. 829/Lm9)
(Dok. Nr. 5133)
Ziņo - dep. J.Reirs
Par darba kārtību
Likumprojekts „Latvijas Republikas valsts robežas likums” (Nr. 1338/Lp9) (3. lasījums)
(Dok. Nr. 5121)
Ziņo - dep. J.Dalbiņš
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”” (Nr. 1122/Lp9) (3. lasījums)
(Dok. Nr. 5122)
Ziņo - dep. O.Spurdziņš
Likumprojekts „Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā” (Nr. 1441/Lp9) (2. lasījums)
(Dok. Nr. 5120)
Ziņo - dep. J.Dalbiņš
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”” (Nr. 1457/Lp9) (1. lasījums)
(Dok. Nr. 4892, 5123)
Ziņo - dep. Dz.Rasnačs
Likumprojekts „Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā” (Nr. 1456/Lp9) (1. lasījums)
(Dok. Nr. 4891, 5124)
Ziņo - dep. Dz.Rasnačs
Likumprojekts „Grozījumi Satversmes tiesas likumā” (Nr. 1445/Lp9) (2. lasījums)
(Dok. Nr. 5127)
Ziņo - dep. V.Muižniece
Likumprojekts „Grozījumi Kriminālprocesa likumā” (Nr. 1421/Lp9) (2. lasījums)
(Dok. Nr. 5128)
Ziņo - dep. I.Valers
Likumprojekts „Grozījumi Tūrisma likumā” (Nr. 1454/Lp9) (2. lasījums)
(Dok. Nr. 5130)
Ziņo - dep. A.Seile
Likumprojekts „Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā” (Nr. 1495/Lp9) (1. lasījums) (Noraidīts)
(Dok. Nr. 4976, 5131)
Ziņo - dep. V.Aizbalts
Alternatīvais likumprojekts „Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā” (Nr. 1583/Lp9) (1. lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 5131)
Ziņo - dep. V.Aizbalts
Likumprojekts „Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā” (Nr. 1583/Lp9) (2. lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 5131)
Ziņo - dep. V.Aizbalts
Likumprojekts „Grozījumi likumā „Par piesārņojumu”” (Nr. 1428/Lp9) (2. lasījums)
(Dok. Nr. 5135)
Ziņo - dep. I.Līdaka
Likumprojekts „Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā” (Nr. 1497/Lp9) (1. lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 5000, 5129)
Ziņo - dep. M.Ārbergs
Likumprojekts „Grozījumi Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumā” (Nr. 1498/Lp9) (1. lasījums)
(Dok. Nr. 5001, 5143)
Ziņo - dep. J.Dobelis
Lēmuma projekts „Par likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr. 1539/Lp9) izslēgšanu no 2010.gada valsts budžeta likumprojektu paketes” (Nr. 853/Lm9)
(Dok. Nr. 5173)
Lēmuma projekts „Par atbildīgās komisijas maiņu likumprojektam „Meliorācijas likums” (Nr. 1539/Lp9) (Nr. 854/Lm9)
(Dok. Nr. 5174)
Lēmuma projekts „Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr. 1539/Lp9) 2. lasījumam līdz 2009.gada 19.novembrim” (Nr. 855/Lm9)
(Dok. Nr. 5175)
Likumprojekts „Grozījumi Meliorācijas likumā” (Nr. 1584/Lp9) (1. lasījums) (Steidzams)
(Dok. Nr. 5134, 5134A)
Ziņo - dep. V.A.Krauklis
Paziņojumi - dep. Ē.Zommere
- dep. G.Bērziņš
- dep. A.Pabriks
- dep. J.Dalbiņš
Reģistrācijas rezultāti
Nolasa - Saeimas sekretāra biedrs A.Klementjevs

Balsojumi

Datums: 12.11.2009 11:11:49 bal001
Par - 76, pret - 5, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Meliorācijas likumā (1584/Lp9), nodošana komisijām

Datums: 12.11.2009 11:13:36 bal002
Slēgtais balsojums
Par - 80, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 94)
Balsošanas motīvs: Par Jolantas Uminskas atbrīvošanu no Rīgas rajona tiesas tiesneša amata (828/Lm9)

Datums: 12.11.2009 11:14:29 bal003
Slēgtais balsojums
Par - 76, pret - 4, atturas - 0. (Reģistr. - 94)
Balsošanas motīvs: Par Kārļa Valdemiera atbrīvošanu no Latgales apgabaltiesas tiesneša amata (829/Lm9)

Datums: 12.11.2009 11:17:39 bal004
Par - 76, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Latvijas Republikas valsts robežas likums (1338/Lp9), 3.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:19:47 bal005
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” (1122/Lp9), 3.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:20:56 bal006
Par - 66, pret - 18, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījums Latvijas Sodu izpildes kodeksā (1441/Lp9), 2.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:23:59 bal007
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” (1457/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:24:57 bal008
Par - 83, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījums Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (1456/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:27:27 bal009
Par - 87, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Satversmes tiesas likumā (1445/Lp9), 2.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:29:36 bal010
Par - 82, pret - 1, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Kriminālprocesa likumā (1421/Lp9), 2.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:31:14 bal011
Par - 86, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Tūrisma likumā (1454/Lp9), 2.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:33:22 bal012
Par - 12, pret - 71, atturas - 2. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā (1495/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:34:34 bal013
Par - 82, pret - 0, atturas - 5. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā (1583/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:35:01 bal014
Par - 81, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā (1583/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:35:45 bal015
Par - 78, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 92)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Dzelzceļa pārvadājumu likumā (1583/Lp9), 2.lasījums, steidzams

Datums: 12.11.2009 11:39:34 bal016
Par - 84, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi likumā “Par piesārņojumu” (1428/Lp9), 2.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:41:08 bal017
Par - 72, pret - 0, atturas - 5. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (1497/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:41:30 bal018
Par - 82, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījums Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (1497/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:42:48 bal019
Par - 85, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumā (1498/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:43:35 bal020
Par - 80, pret - 0, atturas - 1. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta “Meliorācijas likums" (Nr.1539/Lp9) izslēgšanu no 2010.gada valsts budžeta likumprojektu paketes (853/Lm9)

Datums: 12.11.2009 11:44:15 bal021
Par - 79, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par atbildīgās komisijas maiņu likumprojektam “Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9) (854/Lm9)

Datums: 12.11.2009 11:44:57 bal022
Par - 79, pret - 0, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu likumprojekta „Meliorācijas likums” (Nr.1539/Lp9) 2.lasījumam līdz 2009.gada 19.novembrim (855/Lm9)

Datums: 12.11.2009 11:46:02 bal023
Par - 80, pret - 0, atturas - 4. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Grozījumi Meliorācijas likumā (1584/Lp9), 1.lasījums

Datums: 12.11.2009 11:46:24 bal024
Par - 81, pret - 6, atturas - 0. (Reģistr. - 93)
Balsošanas motīvs: Grozījumi Meliorācijas likumā (1584/Lp9), 1.lasījums
Frakciju viedokļi

2009.gada 12.novembrī

Vadītāja. Labdien, cienījamie radioklausītāji! Skan „Frakciju viedokļi”, un nākamajās minūtēs Saeimas deputāti jums pastāstīs par šodien Saeimā skatītajiem jautājumiem un pieņemtajiem lēmumiem.

Pirmajam šodien vārds partijas „Jaunais laiks” frakcijas deputātam Guntim Bērziņam. Lūdzu!

G.Bērziņš (frakcija „Jaunais laiks”).

Labdien, cienītie radioklausītāji! Nākamajās droši vien divās vai varbūt pat trijās nedēļās galvenais jautājums, ar ko Saeima nodarbosies, būs nākamā gada budžets.

Kā jūs jau varbūt esat presē redzējuši, diemžēl mums Latvijā jau vairāk nekā gadu... gandrīz gadu ir krities iekšzemes kopprodukts un rezultātā kritušies ienākumi. Tas nozīmē, ka mums ir jāsamazina arī izdevumi mūsu valstī. Un tādēļ budžets kā tāds paredz, ka mums ienākumi būs apmēram 3,8 miljardi latu, bet izdevumi vēl arvien tos pārsniegs un būs apmēram 4,4 miljardi latu. Un starpība, tā sauktais deficīts, būs apmēram 550 miljoni latu. Tas nozīmē, ka mēs vēl šogad... respektīvi, ne šogad, bet nākamgad mēs vēl turpināsim dzīvot uz parāda. Mūsu parāds vēl pieaugs. Tas ir valsts parāds kā tāds. Un mūsu mērķis, saprotams, nākamgad ir samazināt šo parādu iepretim šim gadam un 2011.gadā vēl turpināt šo parādu samazināt, lai mēs varētu pēc iespējas drīz sasniegt tā sauktos Māstrihtas kritērijus, kurus apņēmāmies izpildīt, iestādamies Eiropas Savienībā.

Samazinoties izdevumiem budžetā jeb samazinot tos budžetā, mēs faktiski arī veiksim tā sauktās strukturālās reformas, respektīvi, mēs dažas iestādes slēgsim, mēs apvienosim iestādes un tā tālāk, mēs samazināsim izdevumus ministrijām un citām valsts iestādēm.

Daži vārdi par to, kāds būs budžeta process šeit, Saeimā.

Budžets, kā jūs droši vien ziņās esat redzējuši, ir ticis pieņemts pirmajā lasījumā kopā ar ļoti daudziem pavadošajiem likumprojektiem, apmēram 70 pavadošajiem likumprojektiem, un ir iesniegti grozījumi no deputātiem un arī no citiem, un šo grozījumu kopskaits ir apmēram 900. Visi šie grozījumi nākamajā nedēļā tiks skatīti Ministru kabinetā, iespējams, divās sēdēs. Ministru kabinets tad izteiks valdības viedokli par šiem grozījumiem, un šie grozījumi tad atgriezīsies Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā. Vispirms tie visi izskatīti manis vadītajā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā un pēc tam tiks skatīti Saeimā. Pašreiz zināms, ka datums, kad notiks otrais lasījums Saeimā, ir 1.decembris.

Ļoti daudz grozījumu ir iesniegts saistībā ar vienu no svarīgākajiem likumprojektiem - likumprojektu par vienotu atalgojumu valsts un pašvaldību iestādēs. Tas ir viens no centrālajiem likumprojektiem šajā budžeta paketē kā tādā, un ar to droši vien saistīsies ļoti daudz diskusiju, jo, kā jau es minēju, ir daudz priekšlikumu.

Varbūt pie labajām lietām es varētu pieminēt to, ko jau agrāk esmu minējis, - ka budžets kā tāds nemainīs pensijas, pensijas netiks samazinātas. Un nav arī paredzēts mainīt PVN likmi. PVN likmi ir paredzēts paturēt tādu, kāda tā ir.

Citi jautājumi, kas tiks skarti budžetā un par ko jau ir presē ziņots. Tiks veikti tā sauktie paplašinājumi iedzīvotāju ienākuma nodoklī, respektīvi, tas tiks attiecināts arī uz kapitālu... Ja cilvēki saņem dividendes vai guvuši peļņu, piemēram, pārdodot māju vai zemi, tad šie ieguvumi tiks aplikti ar 10 procentu nodokli. Bez tam būs arī nekustamā īpašuma nodoklis attiecībā uz dzīvojamo platību. No „Jaunā laika” viedokļa, tas ir nodoklis, kas mums šķiet vēlams, jo tas atbalsta infrastruktūru pašvaldībām, un bez tam kadastrālā vērtība zināmā mērā atspoguļo... teiksim, lielākām mājām ir lielāka kadastrālā vērtība, un rezultātā ar nodokli tiek apliktas lielākas mājas, villas.

Noslēgumā es gribu teikt, ka, no vienas puses, varbūt daudziem šis budžets liksies skarbs, tomēr es gribu arī uzsvērt, ka šis budžets ir vērsts uz nākotni. Tas ir vērsts uz to, lai Latvija, mūsu valsts, varētu labāk konkurēt gan Eiropas Savienībā, gan pasaulē kā efektīvāka ekonomika; lai mēs varētu būt labāki, tā teikt, mazāk tauki, - respektīvi, saredzēt tādu Latvijas izaugsmi pēc iespējas drīzā nākotnē.

Un es gribu noslēgumā teikt: kā jau jūs esat varbūt dažkārt ziņās dzirdējuši, ir nozares, kurās jau sāk parādīties dažas atveseļošanās pazīmes. Tā ka, cerams, tas, ka pieņemsim šo budžetu, būs, no vienas puses, signāls mums pašiem, ka mēs varam politiski vienoties un, teiksim, savu ekonomiku savest pēc iespējas kārtībā. Un, no otras puses, tas būs arī ļoti svarīgs signāls uz ārpasauli, respektīvi, investoriem, reitingu aģentūrām. Bet šeit, valsts iekšienē, tas nozīmēs, ka bankām būs zināma, teiksim, stabilitāte nākamajā gadā, un, cerams, tas nozīmēs, ka bankas varēs sākt mūs vairāk kreditēt.

Paldies.

Vadītāja. Paldies Bērziņa kungam no partijas „Jaunais laiks” frakcijas.

Nākamā runās Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas deputāte Baiba Rivža. Lūdzu!

B.Rivža (ZZS frakcija).

Labdien! Šodien mums bija divas sēdes: mēs turpinājām 5.novembra sēdi un mums bija arī šodienas, 12.novembra, sēde.

Šodien ir tāda īpaša diena - Latvijas Robežsardzes diena, un interesanti, ka trešajā lasījumā šodien tika pieņemts likumprojekts „Latvijas Republikas valsts robežas likums”. Tas tā labi sakrita.

Šodien pirmajā lasījumā Saeima noraidīja likumprojektu „Grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā”, apšaubot to, vai nav pārāk… uzskatot, ka ir pārāk vienkārši nosacījumi dzimuma maiņai dokumentos. Tā ka pie tā vēl ir jāstrādā, lai to sakārtotu.

Manuprāt, svarīgi, ka pirmajā lasījumā šodien tika pieņemts likumprojekts „Grozījumi Teritorijas plānošanas likumā”. Tagad, pēc administratīvi teritoriālās reformas, ļoti būtiski ir sasaistīt plānošanu un stratēģisko skatījumu taisni nacionālajā un reģionālajā līmenī. Tas ir ļoti svarīgi Latvijai - gan pilsētām, gan arī kopējai teritorijai.

Runājot par budžetu, jāteic, ka Zaļo un Zemnieku savienība ir intensīvi strādājusi pagājušajās brīvdienās un pirmdien iesniedza daudzus priekšlikumus otrajam lasījumam. Un tie ir tieši sadaļā par vienoto atalgojumu un par nodokļu paketi, kā arī par augstākās izglītības un zinātnes finansējuma pastiprināšanu. Un, runājot par pēdējo, jāteic, ka šajā nedēļā Saeimā darba vizītē bija Eiropas augstskolu asociācijas delegācija. Tas ir tāds unikāls gadījums, ka delegācija ieradās taisni uz budžeta grozījumiem un savu pieredzi un savus vērojumus arī mums, deputātiem, sniedza. Un šajā sakarā es gribu minēt asociācijas prezidenta Žana Marka Rapa teikto. Viņš sacīja, ka mums ir tomēr ļoti uzmanīgi jāpieiet augstākās izglītības un zinātnes budžetam, raugoties no vairākiem aspektiem.

Pirmkārt. Ja mēs strauji samazinām šos izdevumus... Protams, viņš saka, ka viņš saprot to grūto situāciju, kādā mēs esam, bet, ja mēs vēl samazinām, mēs faktiski to plaisu starp vecās Eiropas valstīm un jauno Eiropu padziļinām.

Otrkārt. Budžeta vietu skaitu samazinot - pie tā samazināšanas mēs neizbēgami nonāksim, ja mēs samazinām augstākās izglītības izmaksas -, mēs faktiski apdraudam taisni talantīgo bērnu, talantīgo jauniešu iespējas studēt, jo uz budžeta vietām ir konkurss. Tātad labākie iet uz budžeta vietām. Un jāņem vērā, ka visā pasaulē - visā pasaulē! - ir, kā viņš tā interesanti teica, cīņa par smadzenēm. Un, ja mēs neradām šīm smadzenēm, talantīgajām smadzenēm, atbilstošus nosacījumus, tad arī ir lieli apdraudējumi.

Man, kā saka, pēc būtības likās ļoti saprotams arī Polijas augstskolu rektoru padomes priekšsēdētāja profesora Luti teiktais, ka mums ir jāskatās uz izdevumiem augstākajai izglītībai un zinātnei citādāk: mums ir jāsaprot, ka tie ir ieguldījumi. Un tas viedoklis ir daudz kur parādījies, bet mēs tik un tā to skatījumu nevaram nekā izmainīt. Tie ir ieguldījumi Latvijai, tie nav izdevumi tādā tradicionālā nozīmē, kādā mēs tos saprotam. Tie ir ieguldījumi nākotnei.

Lūk! Tā ka faktiski delegācija apstiprināja mūsu viedokli, ka, neskatoties uz visu grūto situāciju, tomēr mums būtu jāpriecājas par katru latu, ko mēs varētu pielikt klāt izmaksām augstākajā izglītībā un zinātnē nākamajā gadā... nākamā gada budžetā.

Izmantojot to situāciju, ka mēs esam šeit un mūs dzird, es gribu pateikt ļoti lielu paldies fotogrāfei Gunai Oškalnai-Vējiņai par brīnišķīgo fotoizstādi Saeimas telpās. Tā ir veltījums Latvijai dzimšanas dienā. Tā ir par mūsu Brīvības pieminekli. Un šodien, nākot uz Saeimas sēdi, un arī vakar, tieši Lāčplēša dienā, mēs varējām vērot, cik skaists ir mūsu Brīvības piemineklis, cik skaista, silta, starojoša un drošību veidojoša ir mūsu Brīvības statuja. Tā ka liels paldies fotogrāfei par to.

Paldies. Jaukas brīvdienas!

Vadītāja. Paldies Baibai Rivžai no Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas.

Nākamajai vārds partijas „Pilsoniskā Savienība” frakcijas deputātei Inai Druvietei. Lūdzu!

I.Druviete (partijas „Pilsoniskā Savienība” frakcija).

Esiet sveicināti šajā valsts svētku nedēļā! Šī nedēļa tik tiešām ir iezīmīga ar to, ka vienlaikus mēs gan darām smagu darbu, gan arī svinam svētkus. Tik tiešām, pašlaik norit intensīvs darbs 2010.gada valsts budžeta sagatavošanā. Frakcijas ir iesūtījušas vairākus desmitus... pat simtus priekšlikumu, ar kuriem pašreiz darbs norit gan valdībā, gan Saeimā.

Arī partijas „Pilsoniskā Savienība” frakcijas deputāti ir aktīvi piedalījušies 2010.gada valsts budžeta projektu pavadošo likumprojektu uzlabošanā. Mēs esam iesnieguši vairāk nekā 10 priekšlikumus, no kuriem kā svarīgākos gribu minēt priekšlikumus, kas saistīti ar nodokļu likmēm. Mēs ierosinām piemērot progresīvās likmes iedzīvotāju ienākuma nodoklim un arī nekustamā īpašuma nodoklim. Tas atvieglotu nodokļu slogu personām ar zemākiem ienākumiem un iedibinātu sociālā taisnīguma principu. Aktīvi piedalīsimies diskusijās par šo principu, kas Latvijā tomēr vēl prasa zināmu izskaidrošanu un arī precizēšanu.

Mēs zinām, ka, rūpējoties par mūsu valsts iedzīvotāju labklājību un galveno uzmanību veltot ekonomiskiem jautājumiem, mēs tomēr nedrīkstam aizmirst nacionālas valsts pastāvēšanas jēgu. Un tā ir - saglabāt tautas identitāti, nodrošināt labvēlīgus apstākļus tautas kultūras un valodas attīstībai. Tieši tādēļ esam iesnieguši grozījumu Dziesmu un deju svētku likumā. Esam paredzējuši atgriezties pie nosacījuma, ka arī valsts, ne tikai pašvaldības, uzņemas atbildību par Dziesmu svētku sagatavošanas procesa nodrošinājumu, ne tikai par pašiem Dziesmu svētkiem kā notikumu, ar finansējumu piedaloties dziesmu un deju svētku kolektīvu vadītāju atalgošanā. Mēs zinām, ka tautas identitāti uztur tieši šis process, nevis mūsu lielie Dziesmu svētki reizi piecos gados. Ir nepieciešams nodrošināt, lai ikvienā Latvijas pagastā, ikvienā Latvijas pilsētā būtu iespējams nodrošināt deju un dziesmu kolektīviem šo augsto līmeni, piesaistot profesionālus kolektīvu vadītājus.

Paralēli šim svarīgajam likumdošanas procesam Saeimā, protams, risinās process arī politiskajā telpā. Un kā svarīgāko faktu varētu pieminēt partiju apvienības (pagaidām - vēlēšanu apvienības) nodibināšanu. Kā zināms, „Jaunais laiks”, „Pilsoniskā Savienība” un „Sabiedrība citai politikai” ir izveidojušas apvienību ar nosaukumu „Vienotība”, ir īstenojušas daudzu vēlētāju vēlmi tām vienoties kopīgā sarakstā, vienoties kopīgā programmā un pārtraukt Latvijas partiju sadrumstalotības procesu.

Arī nākamajā nedēļā, kaut gan tā, protams, ir mūsu valsts jubilejas nedēļa, Saeimā turpināsies intensīvs darbs. Un kā vienu no svarīgākajiem varu minēt darbu, kas risināsies pie Elektronisko mediju likuma, respektīvi, mūsu plašsaziņas līdzekļu likuma, kas paredz risināt gan tehniskus, gan arī ideoloģiskus mūsu elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbības jautājumus.

Novēlot visiem gaišus valsts svētkus, pateicos par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Inai Druvietei no partijas „Pilsoniskā Savienība” frakcijas.

Frakciju viedokļus turpina partijas „Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcijas deputāts Miroslavs Mitrofanovs. Lūdzu!

M.Mitrofanovs (PCTVL frakcija).

Labdien, dārgie radioklausītāji! Šonedēļ pirmdien beidzās termiņš 2010.gada budžeta projekta grozījumu iesniegšanai. Nevaru pateikt, vai tas ir kāds rekords, bet pavisam tika iesniegti 900 grozījumi, kuri skar gandrīz visus ar budžetu saistītos likumprojektus.

PCTVL frakcija sagatavoja 70 ierosinājumu. Svarīgākie no tiem paredz nekustamā īpašuma nodokļa progresīvās likmes ieviešanu, kā arī speciālu likumprojektu paketes izstrādāšanu nolūkā novērst tālāku izvairīšanos no nodokļu maksāšanas no to uzņēmumu puses, kuriem ir darbaspēka nomas līgumi ar ārvalsts partneriem.

Diemžēl šoreiz priekšlikumu iesniegšanas termiņš bija diezgan īss, tāpēc vairākas vēstules ar vērtīgiem ierosinājumiem no nevalstiskām organizācijām, arodbiedrībām un iestādēm Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija saņēma jau pēc termiņa izbeigšanās un deputāti nevarēja šos priekšlikumus pārveidot par grozījumiem budžetu pavadošajos likumprojektos.

Izmantojot radio iespējas, es gribu ieteikt ieinteresētajām organizācijām un privātpersonām nākamreiz savlaicīgi sūtīt savus ierosinājumus un vērsties ne tikai pie atbildīgās komisijas, bet arī pie frakcijām un deputātiem; tiem izstrādāt vai iesniegt priekšlikumus ir vieglāk nekā komisijai veidot uz vēstules pamata komisijas priekšlikumus.

Protams, mums nav nekādu lieku ilūziju, ka vairākums priekšlikumu, kuri ir no opozīcijas, tiks atbalstīti Saeimā. Protams, tā ir tikai iespēja pacelt jautājumus un apspriest problēmas, un sagatavot pamatu, lai nākotnē mainītu - varbūt citā gaisotnē - attiecīgos likumus.

Bet, runājot par šodienas sēdi, varu izteikt pieņēmumu, ka vēsturē šī sēde ieies ar garu, emocionālu un tukšu diskusiju par likumprojektu, kurš nosaka dzimuma maiņas kārtību. Man bija diezgan skumji novērot, ka daudzi deputāti, kuriem nav izpratnes par specifiskiem medicīnas jautājumiem un mūsdienu cilvēktiesību standartiem, tērēja nodokļu maksātāju naudu, runājot par dzimuma maiņas aspektiem.

Šodien gaisotne bija līdzīga gaisotnei, kāda bija tajā sēdē, kurā Saeima uz tukšu emociju pamata nobalsoja pret to svētku dienu saraksta saīsināšanu, kurās ir nepieciešams izkārt valsts karogu. Šodien bija tāpat: uz populisma viļņa vairākums izbalsoja tehnisko likumprojektu, kura mērķis bija tikai noteikt civilizētu regulējumu dzimuma maiņas jomā.

PCTVL frakcija balsoja „par” attiecīgā likumprojekta virzīšanu izskatīšanai Saeimas komisijās. Mēs neredzam nekāda ļaunuma, ja valsts uzticētu tieši ārstiem nodarboties ar jautājumiem, kas saistīti ar dzimuma maiņu.

Un nobeigumā daži vārdi par vienu Briseles notikumu. Pirmdien Eiropas Parlamentā notika trešais Eiropas krievu forums, kurā piedalījās Eiropas Savienības un Krievijas Federācijas politiķi, ierēdņi, zinātnieki, kā arī Eiropas Savienības krievu diasporu pārstāvji. Foruma laikā tika izdiskutēti jautājumi, kas saistīti ar Eiropas un Krievijas ekonomikas integrāciju un sadarbību vairākās jomās. Ne vienmēr dalībnieku pozīcija šajā dialogā sakrīt, bet šādas diskusijas ir svarīgas nesaskaņu pārvarēšanai.

Eiropas krievu forums tika organizēts pēc Eiropas Parlamenta deputātes Tatjanas Ždanokas iniciatīvas. Organizējot līdzīgus pasākumus, Ždanokas kundze pilda vienu no saviem solījumiem, kurus viņa devusi priekšvēlēšanu kampaņas laikā, - pēc iespējas radīt izpratni starp Eiropas un Krievijas politiķiem.

Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Miroslavam Mitrofanovam no partijas „Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcijas.

Nākamais runās Tautas partijas frakcijas deputāts Vents Armands Krauklis. Lūdzu!

V.A.Krauklis (Tautas partijas frakcija).

Labdien, cienījamie radioklausītāji!

Šodien gribu pieminēt vienu būtisku likumprojektu, būtisku tieši ražotājiem. Proti, tika apstiprinātas izmaiņas Pārtikas aprites uzraudzības likumā. Tās paredz, ka turpmāk Pārtikas un veterinārā dienesta atzinums nebūs vajadzīgs tiem uzņēmumiem, kas nestrādā ar dzīvnieku izcelsmes produktiem. Tas ir solis uz administratīvā sloga samazināšanu, un šādi soļi, protams, mūsu ekonomiskajā situācijā ir ļoti, ļoti svarīgi, lai gan parasti tas neizraisa lielu deputātu interesi.

Protams, būtiskākais gan iepriekšējās, gan šās, gan nākamās nedēļas darbs ir ar budžeta grozījumiem, iesniegtajiem priekšlikumiem par šo budžeta projektu. Diemžēl ir jāatzīst, ka pats budžeta projekts un pavadošo likumprojektu pakete ir samērā nekvalitatīva, un tieši tāpēc ir tik daudz priekšlikumu arī no pozīcijas puses un būs ļoti smagas diskusijas: ko tad atbalstīt un ko neatbalstīt.

Mūsu partija, protams, filozofiski ir pret šo progresīvo nodokļu ieviešanu, jo uzskatām, ka Latvijas situācijā, kur ir vēl arvien ļoti vāji izveidojusies vidusšķira, tas skartu tieši šos aktīvos cilvēkus, arī tos skolotājus, ārstus, kas strādā vairākas slodzes, tos, kas ir, teiksim, cītīgāk mācījušies, kas strādā vairākās darbavietās. Un tagad šiem cilvēkiem, uz kuriem lielā mērā balstās Latvijas tautsaimniecība, uzlikt lielāku nodokļu slogu nekā pārējiem nebūtu pareizi.

Mēs ļoti nopietni diskutējām arī par progresīvo mājokļa nodokli, par tā iespējamību. Pārbaudot informāciju, esam secinājuši, ka pašreizējais Finanšu ministrijas piedāvājums, kas paredz šo palielināto nodokļa likmi īpašumiem, kuru kadastrālā vērtība ir virs 35 000 latu, diemžēl Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā skartu atkal to pašu manis pieminēto vidusšķiru, nevis ļoti turīgus iedzīvotājus. Mēs esam atraduši daudz konkrētu piemēru, ka ir nesen ar kredītu palīdzību iegādātas ģimenes mājas, kurās dzīvo tie paši inteliģences pārstāvji, kuriem jau tā ir lielas kredītsaistības. Un tagad viņiem likt vēl maksāt papildu likmi - tas būtu ne vien negodīgi, bet faktiski daļu ģimeņu nostādītu ārkārtīgi grūtā finansiālā situācijā.

Protams, šīs diskusijas turpināsies, un iespējams, ka tiešām ļoti turīgiem cilvēkiem šādā grūtā laikā var arī likt maksāt vairāk, bet tad tam slieksnim ir jābūt daudz, daudz augstākam.

Tāpat būs ļoti smagas diskusijas par dienesta automašīnām, jo pašreizējais piedāvājums absolūti nav adekvāts šai ekonomiskajai situācijai. Ir skaidrs, ka tas spiedīs privātās kompānijas dažādos veidos mēģināt apiet šo likumu, kā to arī faktiski dara daudzas kompānijas Igaunijā.

Ministrs Zalāns ir valdībā iesniedzis priekšlikumus par samērīgu likmi, kas būtu tiešām visiem saprotama, viegli administrējama un neuzliktu lielu slogu. Ir runa par kopējo maksājumu - 15 latu mēnesī; no tā septiņarpus latus maksātu pati persona, septiņarpus latus - juridiskā persona. Tad, es domāju, būtu gan fiskālais efekts, gan arī būtu… tas nebūtu ļoti, ļoti liels slogs privātajam biznesam.

Mēs esam iesnieguši arī daudz priekšlikumu, kas ir saistīti ar kultūras lietām, tādām kā, piemēram, papildu dotācija Kultūrkapitāla fondam. Un mēs ļoti ceram, ka tad arī mēnešraksts „Karogs” varētu turpināt iznākt. Esam ierosinājuši arī palielināt līdzekļus Dziesmu svētku organizēšanai.

Protams, ļoti būtisks Tautas partijas priekšlikums ir atteikšanās no idejas samazināt neapliekamo minimumu, un ir runa arī par apgādājamām personām. Tas skartu lielāko sabiedrības daļu, tieši ģimenes. Un mūsu ierosinājums atgriezties pie 25 procentu lielas iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes tomēr ir samērīgāks un dod arī lielāku fiskālo efektu, un koalīcijas partneri šajā ziņā mūs ir atbalstījuši. Par to mums ir gandarījums.

Mēs arī esam iesnieguši priekšlikumus, lai palielinātu līdzekļus Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas darbības nodrošināšanai, jo uzskatām, ka šie mediji ir ļoti būtiski, lai tiktu atspoguļotas arī tās lietas, kas nav komerciālas.

Tāpat būtiska mūsu priekšlikumu sadaļa attiecas uz pašvaldībām. Esam iesnieguši priekšlikumus, lai palielinātu līdzekļus, kas ir nepieciešami pašvaldību ceļu uzturēšanai, priekšlikumus par iedzīvotāju ienākuma nodokļa garantēšanu pašvaldībām, kā arī par iespējām pašvaldībām aizņemties lielākus finanšu līdzekļus.

Savukārt, ja runājam par vienotu atalgojumu sistēmu, mūsu partija uzskata, ka arī Latvijas Bankai un FKTK ir jābūt šajā sistēmā, bet, ja kaut kādu iemeslu dēļ tomēr tas nav iespējams, tad ir jāparedz administratīvo izdevumu griesti šīm iestādēm. Jo tomēr situācija, ka Latvijas Banka administratīvajiem izdevumiem tērē 28 miljonus latu, tas ir, divreiz vairāk nekā Lietuvas nacionālā banka (un Lietuva ir lielāka valsts par Latviju!), nav pieļaujama. Arī šīm institūcijām būtu jādarbojas atbilstoši tam, kāda pašlaik ir kopējā situācija Latvijā.

Tā ka darbs ir sagaidāms ļoti grūts un sarežģīts, jo par daudzām šīm lietām ir dažādi viedokļi koalīcijā.

Protams, gribu izmantot šo iespēju apsveikt visus svētkos un novēlēt kaut uz īsu brīdi aizmirst tās problēmas, kas skar neapšaubāmi visus Latvijas iedzīvotājus, un domāt labas domas par Latvijas valsti, par Latvijas sabiedrību un par katru mūsu ģimeni.

Paldies.

Vadītāja. Paldies Kraukļa kungam no Tautas partijas frakcijas.

Frakciju viedokļus turpina Latvijas Pirmās partijas un partijas „Latvijas Ceļš” frakcijas deputāte Karina Pētersone. Lūdzu!

K.Pētersone (LPP/LC frakcija).

Labdien, godātie radioklausītāji! Kolēģi! Šīsdienas sēde sākās ar Latvijas Pirmās partijas un partijas „Latvijas Ceļš” frakcijas pieprasījumu par Policijas akadēmijas likvidēšanu. Šis pieprasījums bija adresēts iekšlietu ministrei Lindai Mūrniecei.

Mūsuprāt, šis lēmums likvidēt Policijas akadēmiju ir pretrunā ar to drošības koncepciju un ar tiem drošības apsvērumiem, kādi Latvijai ir izveidoti. Diemžēl šis lēmums netika apspriests nedz Nacionālās drošības padomē, nedz Saeimas Nacionālās drošības komisijā. Mūsuprāt, šis lēmums tika pieņemts sasteigti un tikai pēc tam valdība un arī Latvijas Universitāte, kas tika iesaistīta šajā procesā, nepārdomātā ceļā risināja studentiem tik ļoti svarīgu jautājumu: kā viņiem pabeigt izglītību savā izvēlētajā specialitātē? Latvija ir izvēlējusies iet ļoti daudzām Eiropas valstīm pilnīgi pretēju ceļu. Citur daudzu nopietnu speciālo dienestu darbinieki, operatīvie darbinieki, tiek izglītoti ar speciālām programmām - programmām šādās koledžās vai akadēmijās, bet diemžēl Latvijas Universitāte un citas Latvijas augstskolas, kas sagatavo juristus, šādām programmām nav gatavas un līdz šim nav specializējušās.

Otrs jautājums, kurš bija mūsu partijas iniciatīva šodien. Mūsu frakcija iebilda pret likumprojekta „Grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā” pieņemšanu. Jā, mēs piekrītam, ka dzimuma maiņa eksistē un ka tā ir regulējama joma. Bet šis likumprojekts, ko iesniedza Ministru kabinets un ko bija sagatavojusi Tieslietu ministrija, diemžēl, pirmkārt, ir ļoti negatavs; otrkārt, mūs pārsteidza, ka konceptuāli tiek piedāvāts dzimuma maiņas procesam tik ārkārtīgi liberāls ceļš, kāda nav nevienā citā Eiropas Savienības valstī. Pat Nīderlandē ir vajadzīgs tiesas lēmums un ir vajadzīga daudz nopietnāka ekspertīze pirms šāda lēmuma pieņemšanas.

Protams, šis mēnesis, kā jau mani kolēģi runāja, ir ļoti saspringts laiks Saeimai, budžetu sagatavojot. Un arī mūsu frakcija ir iesniegusi priekšlikumus - veselus 77 priekšlikumus -, lai uzlabotu to ļoti strīdīgo, ļoti pretrunīgo projektu, kas ir saņemts no Ministru kabineta. Mēs pilnīgi atbalstām to, ka Latvijai ir vajadzīga nopietna budžeta konsolidācija; ir runa par šiem 500 miljoniem latu. Taču jāsaka, ka šo konsolidāciju izjutīs ļoti dažādi… Ministru kabineta piedāvātais budžeta projekts ir tāds, ka tā rezultātā šo konsolidāciju ļoti dažādi izjutīs Latvijas sabiedrības locekļi. Un mūsu, Latvijas Pirmās partijas un partijas „Latvijas Ceļš”, frakcija ir aprēķinājusi, ka faktiski vislielākie zaudētāji būs Latvijas daudzbērnu ģimenes un vientuļie vecāki. Tāpēc lielu daļu no šiem mūsu iesniegtajiem 77 priekšlikumiem… Mēs esam mēģinājuši to līdzsvaru vērst par labu tieši ģimenēm, jaunām ģimenēm, lielām ģimenēm. Mēs piedāvājam atjaunot to apmēru, kāds bija atvieglojumiem par apgādībā esošu bērnu, un arī uzturlīdzekļu garantiju apjomu. Jo citādi iznāk, ka tad, ja ar progresīvu nodokli mazina šos atvieglojumus, zaudētājas ir tieši tās ģimenes, kurās bērnu ir vairāk; tās zaudē proporcionāli vairāk līdzekļu.

Mūsu mērķis ir arī uzlabot to situāciju, kāda rodas Latvijas pašvaldībās tagad, kad iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadale ir izmainīta par labu valstij. Redziet, šī situācija… krīzes situācijā iedzīvotāji jau galvenokārt vērsīsies pēc palīdzības pašvaldībā. Tāpēc mūsu priekšlikums ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadali pavērst atpakaļ pašvaldību virzienā. Līdzīgs ir priekšlikums, lai lielāki līdzekļi atbilstoši likumam ienāktu arī Ceļu fondā, it īpaši attiecībā uz reģionālo ceļu uzturēšanu, kas būs ļoti svarīga ziemā.

Un vēl. Mēs nevaram pieļaut to, ka tieši lauku cilvēki jutīs šos jauninājumus nodokļu sistēmā, kur parādās palielināta likme zemei, piemēram, 1,5 procenti; tas skars galvenokārt lauku iedzīvotājus un lauksaimniekus. Piemēram, būs jāmaksā tagad nodoklis par meža atsavināšanu. Arī tas visvairāk skars tieši lauku iedzīvotājus.

Jaunums ir tas, ka būs jāmaksā zemju īpašniekiem, kuriem ir meliorētās zemes. Tātad visiem tiem cilvēkiem, kas saimnieko polderu teritorijā, būs jauns maksājums.

Arī nodoklis par automašīnu lietošanu ļoti nopietni skars zemniekus. Tāpēc mūsu piedāvājums ir, lai šie maksājumi netiktu attiecināti uz privātajiem uzņēmējiem.

Tas arī viss, ko es šobrīd gribu frakcijas vārdā teikt.

Nobeigumā es gribu vēlēt visiem šajā un nākamajā nedēļā svētku sajūtu. Vēlēsim savai valstij labu!

Vadītāja. Paldies Pētersones kundzei no Latvijas Pirmās partijas un partijas „Latvijas Ceļš” frakcijas.

Nākamais runās apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas deputāts Valērijs Agešins. Lūdzu!

V.Agešins (frakcija „Saskaņas Centrs”).

Labdien, cienījamie radioklausītāji! Šodien neapšaubāmi viens no aktuālākajiem jautājumiem gan Saeimā, gan valdībā ir valsts budžets. Politiskās apvienības „Saskaņas Centrs” frakcija iesniedza labojumus valsts 2010.gada budžeta projektam un ar to saistītajiem likumprojektiem. Šie labojumi sagatavoti atbilstoši „Saskaņas Centra” ekspertu izstrādātajam alternatīvajam valsts 2010.gada budžeta projektam.

„Saskaņas Centrs” iestājas par sociālās palīdzības apjoma saglabāšanu iedzīvotājiem līdzšinējā apjomā, par nodokļu sloga samazināšanu uzņēmējiem un iedzīvotājiem, kā arī piedāvā būtiski samazināt izdevumus birokrātiskā aparāta uzturēšanai.

Pirmo reizi Latvijas vēsturē opozīcijā esoša partija nevis vienkārši iesniedz labojumus Ministru kabineta sagatavotajam valsts budžeta projektam, bet gan piedāvā kvalitatīvi citu pieeju valsts budžeta veidošanai. „Saskaņas Centrs” piedāvā savu alternatīvo budžeta projektu, kur skaidri noteiktas prioritātes. Atbilstoši alternatīvajam valsts budžeta projektam, ko sagatavoja „Saskaņas Centrs”, budžeta deficīts būs 2,58 procenti no IKP.

Tika ņemtas vērā arī visas saistības, kuras ir Latvijai pret Starptautisko Valūtas fondu un citām starptautiskām institūcijām. Frakcija ierosina ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet strikti nosakot, ka tajā pašā laikā līdz oficiāli noteiktā iztikas minimuma līmenim jāpaaugstina ar nodokli neapliekamā minimālā algas daļa.

„Saskaņas Centrs” piedāvā citu principu uzņēmumu ienākuma nodokļa sadalei starp valsti un pašvaldībām. Pašlaik ienākumi no 15 procentu liela uzņēmumu ienākuma nodokļa ienāk valsts budžetā un valdība un Saeima pārdala šos ienākumus. „Saskaņas Centrs” uzskata, ka valsts kasē būtu jāieskaita 13 procenti šā nodokļa, bet atlikušie 2 procenti tieši jāieskaita vietējo pašvaldību budžetos. Tas, pirmkārt, ļaus efektīvāk cīnīties ar ēnu ekonomiku, un, otrkārt, pašvaldībām radīsies papildu ienākumi sociālajiem pabalstiem un piemaksām.

Mēs uzskatām par nepieciešamu samazināt pievienotās vērtības nodokļa likmi. Atbilstoši iesniegtajiem grozījumiem PVN pamatlikme jāsamazina no 21 procenta līdz 18 procentiem, atvieglotā likme - no 10 procentiem uz 9 procentiem. PVN likmes samazināšana ir veids, kā atbalstīt uzņēmējus.

„Saskaņas Centrs” ierosina paplašināt to preču un pakalpojumu sarakstu, kam tiek piemērota samazināta PVN likme, un tas attiecas arī uz pārtikas precēm. PVN likmes samazināšanai ir zināma sociāla funkcija. Pašlaik tā tiek piemērota, piemēram, mācību literatūrai, medikamentiem, tādiem pakalpojumiem kā siltumapgāde un elektrības piegāde, sabiedriskais transports. Savukārt pārtikas produkti ir vēl viena preču grupa, kam šajos smagajos ekonomiskajos apstākļos jāpiemēro samazinātā likme.

Mēs uzskatām, ka jāsamazina sociālo iemaksu lielums. Šobrīd sociālajās iemaksās aiziet 33 procenti darba algas. „Saskaņas Centrs” ierosina sociālās iemaksas samazināt līdz 24 procentiem. Nodokļu sloga samazināšana stimulēs uzņēmējdarbību, kā arī ierobežos tā saukto aplokšņu algu izmaksu.

„Saskaņas Centrs” ierosina nepalielināt akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, jo tālāks šā nodokļa pieaugums tikai novedīs pie nelegālas alkohola un cigarešu tirdzniecības uzplaukuma un valsts izrādīsies zaudētāja. Valsts budžetā ienākumi no akcīzes nodokļa samazināsies nelegālās tirdzniecības dēļ.

Mēs uzskatām, ka ekonomijas galvenajai pozīcijai jābūt izdevumu samazināšanai valsts aparāta uzturēšanai. Mēs ierosinām vidēji par 10 procentiem samazināt algas ministrijās, kā arī valsts aparāta darbiniekiem atcelt virkni privilēģiju. Pēc mūsu aprēķina, šo pasākumu ieviešana varētu dot 99 miljonu latu lielu ietaupījumu.

„Saskaņas Centrs” kategoriski iebilst pret līdzekļu samazinājumu sociālajai jomai. Uzskatām, ka pašreizējos ļoti smagajos ekonomiskajos apstākļos atbalsts maznodrošinātajiem ir pats svarīgākais valsts uzdevums.

„Saskaņas Centrs” ierosina 2010.gadā izdarīt pensiju indeksāciju, kā arī saglabāt visus pabalstus līdzšinējā apjomā, to skaitā arī bezdarbnieku pabalstu un maternitātes pabalstu.

Jāatzīmē arī, ka „Saskaņas centrs” ierosina papildus izveidot 50 tūkstošus darba vietu un norāda, kur atrast līdzekļus to izveides nodrošināšanai. Mums ir konkrēts piedāvājums.

Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies Valērijam Agešinam no apvienības „Saskaņas Centrs” frakcijas.

Un šodienas „Frakciju viedokļus” noslēdz apvienības „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK frakcijas priekšsēdētājs Māris Grīnblats. Lūdzu!

M.Grīnblats (TB/LNNK frakcija).

Labdien, godātie radioklausītāji!

Dienu pēc Lāčplēša dienas un dažas dienas pirms Latvijas Republikas gadadienas gribu arī „tēvzemiešu” vārdā sveikt visus Latvijas Republikas pilsoņus, latviešus ar šiem diviem nozīmīgajiem datumiem.

Taču šobrīd Saeimā rit ikdienas darbs. Darbs ir ļoti atbildīgs. Ir skaidrs, ka nākamā gada budžeta sastādīšana ir sarežģīta, tā nevar droši vien sniegt daudz patīkamu emociju, jo arī 3.ceturkšņa iekšzemes kopprodukta dati rādīja to, ka samazinājums joprojām ir liels - mīnus 18 procenti vai nedaudz vairāk. Bezdarbs ir pieaudzis, tāpēc valdības dienestiem ļoti rūpīgi ir jāanalizē arī divu iepriekšējo budžeta grozījumu ietekme uz tautsaimniecību, ietekme uz nodarbinātību, uz sociālo situāciju valstī, lai tiešām, ja ir kādi cerīgi asni, tos neiznīdētu, bet veicinātu.

Par priekšlikumiem, kas budžetam iesniegti no mūsu puses. Es gribu pieminēt tieši tos, kas ir vērsti uz papildu ieņēmumu gūšanu. Šobrīd tā ir lielākā problēma. Ne visi ieņēmumu avoti, kas tiek norādīti, beigu beigās diez vai šo pozitīvo efektu dos, un daudzējādā ziņā var piekrist iepriekšējiem runātājiem, ka viegli uzrādīt kādu papildu pozīciju, grūtāk to iekasēt.

Mēs piedāvājam ieviest papildu likmi uzņēmumu ienākuma nodoklim: uzņēmumus, kuru peļņa gadā pārsniedz 5 miljonus, ierosinām aplikt ar 10 procentu papildu likmi. Tās galvenokārt būtu lielās kompānijas, kuras pārsvarā ir ar ārzemju kapitālu līdzdalību un kuras tomēr šajā krīzes brīdī varētu atļauties maksāt budžetā vairāk.

Attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokli par dzīvojamo platību ir daudz diskutēts. Piedāvājam nulles likmi par īpašumiem, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 5000 latu, un tādu ir samērā daudz, it sevišķi laukos un mazpilsētās. Šeit nebūtu jātērē nauda, lai iekasētu niecīgu nodokli. Iesakām noteikt fiksēto likmi 5 latu apjomā no 5000 līdz 10 000 latu kadastrālās vērtības (arī tā būs visai ievērojamai daļai mājokļu, it sevišķi mazo individuālo ēku un dzīvokļu), un tikai īpašumiem, kas ir ar 10 000 latu kadastrālo vērtību vai to pārsniedz, noteikt likmi 0,2 procenti, bet par lielākiem īpašumiem arī lielāku. Šeit gan jāpiezīmē, ka kadastrālajai vērtībai tomēr nav nekā kopīga ar pēdējo gadu tirgus vērtību un cenām, par kādām īpašumi bieži tika pārdoti. Kā norāda Finanšu ministrija, Valsts zemes dienesta kadastrs rāda, ka pie pašlaik valdības piedāvātās likmes, kas ir 0,1 procents, tikai 2 procenti dzīvokļu un individuālo ēku būs tādi īpašumi, kuriem būs piemērojama paaugstinātā likme. Mūsuprāt, tas ir pārāk maz. Varētu būt lielāka tā robeža, no kuras tiktu piemērota papildu likme, kas, kā mūsu apvienība piedāvā, būtu 0,4 un 0,6 procenti un kas arī skartu samērā nelielu daļu.

Frakcija ir iesniegusi arī priekšlikumus nedaudz atbalstīt ar dotācijām Nacionālo karavīru biedrību, Nacionālo partizānu apvienību un papildus arī Politiski represēto apvienību, jo summas, kas nākamā gada budžetā ir plānotas neparedzētiem gadījumiem, ir stipri lielas.

Tā ka šeit nelielas rezerves ir, un atliek tikai novēlēt atbildīgajai komisijai un valdībai izturību, strādājot pie budžeta ļoti daudzajiem priekšlikumiem, lai nākamā gada budžetu uzlabotu un tātad ieviestu arī lielāku skaidrību vienotā atalgojuma likumā, kas ir vajadzīgs, neapšaubāmi. Taču pieņemt divos lasījumos fundamentālu likumprojektu, kurā Saeimas deputāti un komisijas atklāja ļoti daudz pretrunu un nepilnību, izskatot pirmajā lasījumā pieņemto, - tas, protams, nebūs viegli. Acīmredzot šajā sakarā var būt arī kādi patīkami vai nepatīkami pārsteigumi pēc 1.janvāra, jo, kā zināms, ieplānotais ietaupījums sakarā ar šā likuma ieviešanu ir 45 miljoni latu; tas ir samērā liels, un tas ir budžetā jau ierēķināts, tā ka būtībā ar šā likuma palīdzību tiks pieņemta tikai forma jeb veids, kādā šī taupīšana notiks.

Paldies par uzmanību.

Vadītāja. Paldies apvienības „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK frakcijas priekšsēdētājam Mārim Grīnblatam.

Līdz ar to šodienas pārraide „Frakciju viedokļi” ir izskanējusi.

Tiešraidi no Saeimas nama Sēžu zāles vadīja Saeimas preses dienesta konsultante Dace Laipa.

Paldies, ka klausījāties. Un visu labu!

Piektdien, 23.februārī
09:00  Baltijas Asamblejas Ekonomikas, enerģētikas un inovācijas komitejas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Konference “Tā ir arī mūsu nauda! Ko darīt, lai Eiropas Savienības fondu investīcijas Latvijā būtu pārdomātākas?”