Deputāti atbalsta izmaiņas Iekšlietu ministrijas mācību iestāžu finansēšanas noteikšanas kārtībā

(22.10.2015.)

Saeima otrdien, 20.oktobrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Augstskolu likumā, kas nepieciešami, lai noteiktu Iekšlietu ministrijas sistēmas koledžu, studējošo pašpārvaldes finansēšanas un akadēmiskā personāla atlīdzības noteikšanas kārtību. 

„Esam pavirzījušies tuvāk tam, lai likumā noregulētu noteikumus par Iekšlietu ministrijas pārraudzībā esošo koledžu finansēšanas kārtību. Tomēr priekšā vēl daudz darba, lai panāktu kompromisu starp iesaistītajām pusēm jautājumā par finansējumu studējošo pašpārvaldēm un atalgojumu akadēmiskajam personālam,” norāda Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns. 

1.lasījumā atbalstītie grozījumi paredz, ka Ministru kabinets nosaka Iekšlietu ministrijas sistēmā esošo koledžu pārstāvības, studējošo komplektēšanas, studiju programmu apstiprināšanas, koledžu un studējošo pašpārvaldes finansēšanas un akadēmiskā personāla (izņemot amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm) atlīdzības noteikšanas kārtību. 

Grozījumi nepieciešami, jo koledžu darbības praksē konstatēts, ka atsevišķi jāreglamentē plašāks jautājumu loks, nekā to ļauj pārejas noteikumi Augstskolu likumā, skaidro grozījuma autori. 

Iekšlietu ministrijas sistēmas koledžu izglītības programmas ir specifiskas un paredzētas tikai speciālistu sagatavošanai dienestam Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs, turklāt izglītības programmu īstenošanu finansē tikai no valsts budžeta līdzekļiem, tādēļ Ministru kabinetam jānosaka šo koledžu finansēšanas kārtība, skaidrots likumprojekta anotācijā. 

Izglītības komisijas deputāti šonedēļ sēdē aicināja Iekšlietu ministriju un Latvijas Studentu apvienību rast kompromisu plašas debates izsaukušajā jautājumā par finansējumu pašpārvaldēm. Iekšlietu ministrija norāda, ka pašpārvaldes būtu jāfinansē atbilstoši katras koledžas finansiālajām iespējām un plānotajām aktivitātēm. Taču šobrīd Augstskolu likums paredz, ka pašpārvaldi finansē no koledžas budžeta apmērā, kas nav mazāks par vienu divsimto daļu no mācību iestādes gada budžeta. 

Tāpat deputāti mudināja iesaistītās puses risināt jautājumu par akadēmiskā personāla atlīdzības noteikšanas kārtību. Likumprojekta autori aicina Ministru kabinetu noteikt arī augstākās mēneša darba algas likmes, kā arī citus darba samaksas un atlīdzības nosacījumus Iekšlietu ministrijas sistēmas koledžu pedagoģiskajam personālam. Šobrīd noteiktas tikai zemākās mēneša darba algas likmes un tam atbilstošās pedagogu darba slodzes, kas rada dažādu izpratni par regulējuma piemērošanu un neatbilst vispārējiem atlīdzības nosacījumiem valsts pārvaldes iestādēs, akcentē grozījumu autori. 

Iekšlietu ministrijas sistēmā ietilpst Valsts policijas koledža, Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledža, kā arī Valsts robežsardzes koledža.

 

Saeimas Preses dienests

 

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde