Ārlietu komisija: valsts kiberdrošības stiprināšana norisinās gausi

(04.11.2009.)

Saeimas Ārlietu komisijas deputāti trešdien, 4.novembrī, uzklausot par valsts kiberdrošības stiprināšanu atbildīgās amatpersonas, secināja, ka divu gadu laikā jautājuma virzība ir bijusi salīdzinoši gausa.

 „Acīmredzot te ir politiskās gribas un savstarpējās koordinācijas trūkumus, kā arī sadrumstalota atbildība. Tādēļ komisija plāno vēlreiz aktualizēt nepieciešamību risināt konstatētās problēmas, kārtējo reizi vēstulē uzrunājot ministru prezidentu,” atzīmēja Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš.

Lai gan šī bija jau ceturtā komisijas sēde par valsts kiberdrošības jautājumiem, deputāti tā arī nesaņēma skaidrojumu, kādēļ līdz šim galvenokārt ir veikts tikai situācijas izvērtējums, analīze, ieskicētas problēmas, taču risinājumi vēl joprojām ir tikai plānu, projektu un priekšlikumu stadijā.

Ārlietu komisija uzskata, ka atbildīgajām institūcijām ir jābūt aktīvākām un pēc situācijas konstatācijas jāizrāda lielāka iniciatīva, nākot klajā ar konkrētiem risinājumiem, kā novērst trūkumus. „Komisijas deputāti izprot problēmas nopietnību un ir gatavi atbalstīt nepieciešamo normatīvo aktu izstrādi vai grozījumus likumos. Taču deputāti nav šīs jomas eksperti un nevar nākt klajā ar konkrētiem priekšlikumiem, jo tas ir atbildīgo institūciju un speciālistu darbs,” uzsvēra A.Bērziņš.

Atbildīgās amatpersonas Ārlietu komisijas deputātus informēja par paveikto un konstatētajām problēmām valsts kiberdrošības stiprināšanā, kuras plānots novērst. Paredzēts pieņemt šo jomu regulējošus normatīvos aktus, uzlabot koordināciju gan starp valsts institūcijām, gan arī privātajiem komersantiem, attīstīt starptautisko sadarbību un paplašināt regulējošu atbalstu speciālām reaģēšanas vienībām, kā arī veikt citas specifiskas aktivitātes. Tāpat plānots izstrādāt tā saukto jumta likumu par kiberdrošību, skaidroja pārstāvji no Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas un Satiksmes ministrijas.

Ārlietu komisija šī jautājuma attīstībai seko līdzi kopš 2007.gada, kad kiberuzbrukums Igaunijai pievērsa pastiprinātu uzmanību valstu informācijas sistēmu drošībai. Komisija ar kiberdrošību saistīto problēmu loku vairakkārt ir aktualizējusi vēstulēs Ministru prezidentam, atbildīgajiem ministriem, kā arī Nacionālajai drošības padomei.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde