Saeima atbalsta pedagogu profesionālās darbības kvalitātes novērtēšanas sistēmas pilnveidi

(23.11.2016.)

Saeima trešdien, 23.novembrī, ārkārtas sēdē, lemjot par nākamā gada valsts budžetu, galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz pilnveidot pedagogu profesionālās darbības kvalitātes novērtēšanas sistēmu. Pedagogu darba kvalitātes novērtēšanā plānots ieviest trīs pakāpes līdzšinējo piecu vietā. 

Grozījumi paredz, ka 1.kvalitātes pakāpi piešķir izglītības iestāde, 2.pakāpi – pašvaldība, bet 3.pakāpi – Izglītības un zinātnes ministrija. 

Darba stāžs netiks noteikts kā obligāts kritērijs pedagogu darba samaksai. Pedagogu jaunā atalgojuma modelis paredz, ka izglītības iestādes vadītājam apstiprinātā finansējuma ietvaros ir tiesības noteikt augstāku pedagoga mēneša darba algas likmi, tādēļ grozījumi paredz, ka, nosakot darba samaksu, var ņemt vērā arī darba stāžu. 

Tāpat grozījumi Izglītības likumā attiecas arī uz finansējumu mazākumtautību skolām, kuru izglītības programmu īstenošanu garantē divpusējie un daudzpusējie starptautiskie līgumi. Izmaiņas likumā paredz nodrošināt papildu finansējumu pedagogu darba samaksai šādās skolās arī tad, ja skolēnu skaits ir mazāks nekā normatīvajos aktos noteiktais. 

Izglītojamo skaits iestādēs, kas īsteno mazākumtautību pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības programmas un kuru īstenošanu garantē divpusējie un daudzpusējie starptautiski līgumi, 2016./2017.mācību gadā ir 2494. Tas veido 4,3 procentus no kopējā izglītojamo skaita mazākumtautību skolās, norādīts likumprojekta anotācijā. 

Grozījumi arī paredz, ka uzturēšanas uzdevumus pašvaldību speciālajās pirmsskolas izglītības iestādēs 2017.gadā sedz no valsts budžeta finanšu līdzekļiem – 30 procentu apmērā no pašvaldību speciālajām pirmsskolas izglītības iestādēm piešķirtā finansējuma šogad. Tāpat noteikta uzturēšanas izdevumu segšana pašvaldību internātskolās 2017.gadā. 

Izmaiņas ietver arī normu, kas paredz darba devējam nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādes vadītāju vai pedagogu, ja tiek konstatēts, ka persona nav lojāla Latvijas Republikai un tās Satversmei vai nepilda, pārkāpj savu pedagoga pienākumu. 

Likums stāsies spēkā 2017.gada 1.janvārī. 

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 28.martā
10:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Christian Heldt