Māris Bērziņš iegūst Baltijas Asamblejas balvu literatūrā

(06.10.2015.)
Galerie

Otrdien, 6.oktobrī, Saeimā vērtējot Baltijas Asamblejas (BA) balvas kandidātus, starptautiska žūrija nolēma 2015.gada balvu literatūrā piešķirt latviešu rakstniekam Mārim Bērziņam par romānu „Svina garša”. Šogad izdotais darbs vēsta par liktenīgiem notikumiem Latvijas dzīvē Otrā pasaules kara sākumā.

BA balvu mākslā šogad saņems lietuviešu diriģents Modests Pitrens (Modestas Pitrėnas) par radošajiem centieniem, kas stiprina Baltijas valstu kultūru mijiedarbību, uzstājoties koncertvietās un teātros Latvijā, Lietuvā un Igaunijā.

Savukārt balvu zinātnē piešķirs Evai Klaritai Petai (Eva-Clarita Pettai) un Vello Petai (Vello Pettai) no Igaunijas par monogrāfiju “Transitional and Retrospective Justice in the Baltic States”.

Katras balvas apjoms ir 5000 eiro. Balvas pasniegs gadskārtējā BA sesijā, kas norisināsies 19. un 20.novembrī Lietuvas galvaspilsētā Viļņā.

Žūrijā bija deviņi literatūras, mākslas un zinātnes eksperti no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.

Līdztekus uzvarētājiem BA balvai šogad bija nominēti:

literatūrā:

  • Sigits Parulskis (Sigitas Parulskis), Lietuva. Dzejnieks, rakstnieks, literatūras kritiķis, esejists un tulkotājs. Romāni „Darkness” un „Company”, kā arī eseju kolekcija „Wanting Something Tender Before Dying and My Fang Conviction”;
  • Trīna Sometsa (Triin Soomets), Igaunija. Dzejoļu krājums „Features of Things” (2013);

mākslā

  • Laima Jansone, Latvija. Etnomuzikoloģe, komponiste un kokles virtuoze. Nominēta par kokles spēles tradīcijas veicināšanu un instrumenta spēles popularizēšanu mūsdienu akadēmiskās, džeza un pasaules mūzikas žanrā;
  • Helena Sildna (Helen Sildna), Igaunija. Nominēta par ievērojamu ieguldījumu Igaunijas mūzikas dzīvē un tās starptautiskas atpazīstamības veicināšanās, dibinot un organizējot festivālu „Tallinas Mūzikas nedēļa”;

zinātnē:

  • Prof.habil. Zenons Norkus (Zenonas Norkus), Lietuva. Profesors nominēts par monogrāfijām “On Baltic Slovenia and Adriatic Lithuania: A Qualitative Comparative Analysis of Patterns in Post-Communist Transformation” (2012) un “Two Twenty-Year Periods of Independence: Capitalism, Class and Democracy in the First and the Second Republic of Lithuania from the Point of View of Comparative Historical Sociology” (2014);
  • Dr.habil.sc.pol. Dr.iur. Tālavs Jundzis, Latvija. Pētnieks nominēts par zinātniskās pētniecības darbiem, kas saistīti ar Latvijas neatkarības atgūšanas procesu un publicēti dokumentu kolekcijā „Regaining independence: Non-violent resistance in Latvia 1945-1991;” un monogrāfijā „Restoration of Sovereignty and Independence of the Republic of Latvia 1946-1994”, kas sarakstīta kopā ar Eduardu Bruno Deksni.

BA balva ir dibināta 1994.gadā, un to ieguvuši daudzi pazīstami kultūras, zinātnes un mākslas jomas darbinieki. Pagājušajā gadā balvu mākslā saņēma Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis par radošajiem sasniegumiem, uzvedot virkni izrāžu, jo īpaši par lugu „Oblomovs”. Laureāts BA balvā literatūrā bija igauņu rakstnieks Pēters Sauters (Peeter Sauter) par noveli „Neatstāj mani vienu” („Ära jäta mind rahule”) (2012). Savukārt balvu zinātnē 2014.gadā piešķīra habilitētajam profesoram Dr.Jozam Vidam Gražulevičam (Juozas Vidas Gražulevičius) no Lietuvas par augstiem sasniegumiem materiālķīmijā un inženierzinātnēs, kā arī par aktīvo sadarbību ar pārējo Baltijas valstu zinātniekiem izpētes projektu izstrādē un īstenošanā.

Informācija par BA:
Baltijas Asambleja ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija, kas izveidota 1991.gada 8.novembrī. Asamblejā katru Baltijas valstu parlamentu pārstāv 12-20 deputāti. Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tā ir tiesīga nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā un pieprasīt atbildes par to, kā risināti BA dienaskārtības aktuālie pārrobežu jautājumi.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.decembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
08:45  Saeimas Prezidija sēde
09:00  Ārlietu komisijas un Eiropas lietu komisijas kopsēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas un Ārlietu komisijas kopsēde
09:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
13:00  Saeimas 2024.gada 18.decembra ārkārtas sēde
14:35  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde