Piektdien, 24.septembrī, Saeimas priekšsēdētājas biedrs Jānis Straume tikās ar Ķīnas Tautas Republikas Visķīnas tautas pārstāvju sapulces Ķīnas un Latvijas parlamentu sadraudzības grupas delegāciju.

(24.09.2004.)

              Tikšanās laikā pārrunātas Latvijas un Ķīnas divpusējās attiecības, Latvijas integrācija Eiropas Savienībā (ES), kā arī Taivānas un Tibetas jautājums. 
              Tikšanās sākumā Saeimas priekšsēdētājas biedrs J.Straume uzsvēra, ka starp Latviju un Ķīnu ir izveidojušies aktīvi parlamentārie kontakti. Viņš izteica cerību, ka vizīte Latvijā dos pamatu jaunām idejām un sadarbība starp abām valstīm daudzās jomās kļūs vēl ciešāka.
              Ķīnas un Latvijas parlamentu sadraudzības grupas priekšsēdētājs Sins Šidžuns akcentēja, ka Ķīna bija viena no pirmajām valstīm, kas atzina Latvijas neatkarību. “Abu valstu sadarbība pēc diplomātisko attiecību nodibināšanas veidojusies sekmīgi un dinamiski,” sacīja S.Šidžuns un uzsvēra augstākā līmeņa vizīšu apmaiņas nozīmi, kuras “veicinājušas savstarpēju uzticību un sapratni”. Par Latvijas un Ķīnas kontaktu aktivizēšanos liecina arī tas, ka pēdējos gados būtiski palielinājies tirdzniecības apjoms. S.Šidžuns apsveica mūsu valsti ar iestāšanos ES un akcentēja, ka dalība ES Latvijai pavērs jaunas izaugsmes iespējas, turklāt tā veicinās arī attiecību padziļināšanos starp Latviju un Ķīnu.
              Saeimas priekšsēdētājas biedrs atzinīgi novērtēja Ķīnas atbalstu Latvijas integrācijai ES, kā arī pastāstīja par šobrīd aktuālajiem uzdevumiem, kā vienu no tiem minot ES struktūrfondu apguvi. “Parlamenta un valdības darbs tiek organizēts tā, lai pilnvērtīgi iekļautos ES,” sacīja J.Straume. Viņš arī izteica cerību, ka Latvijas dalība ES un NATO uzlabos attiecības ar kaimiņvalstīm, tostarp Krieviju.
              Tikšanās gaitā puses pārrunāja Taivānas un Tibetas jautājumu, bet sarunas noslēgumā pauda abu valstu ieinteresētību arī nākotnē veidot ciešus kontaktus starp Latviju un Ķīnu.

              Piektdien, 24.septembrī, Latvijas un Ķīnas parlamentu sadarbības grupas pārstāvji tikās ar Ķīnas Tautas Republikas Visķīnas tautas pārstāvju sapulces Ķīnas un Latvijas parlamentu sadraudzības grupas delegāciju.
             Tikšanās sākumā Latvijas un Ķīnas parlamentu sadarbības grupas priekšsēdētāja Silva Golde iepazīstināja viesus ar grupas pārstāvjiem un pastāstīja, ka tā ir viena no lielākajām Saeimā. Grupā darbojas 34 deputāti no visām frakcijām, kas liecina par parlamentāriešu lielo interesi par Ķīnu. Arī Ķīnas un Latvijas parlamentu sadarbības grupas priekšsēdētājs Sins Šidžuns iepazīstināja ar delegācijas sastāvu un sacīja, ka vizītes laikā notikušas vairākas tikšanās ar esošajiem draugiem Latvijā, kā arī izveidoti jauni kontakti. Viņš akcentēja savas valsts ieinteresētību padziļināt sadarbību ar Latviju ekonomikas, izglītības un kultūras jomā; svarīgi arī veikt apmaiņas vizītes. 
             Sarunas turpinājumā S.Golde raksturoja situāciju ekonomikas, politikas un izglītības jomā. Viņa informēja, ka Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) ir devusi lielu impulsu Latvijas ekonomikas attīstībā, ko parāda iekšzemes kopprodukta pieaugums. Tas šā gada pirmajā ceturksnī pieaudzis par 8.8%, ko Latvija vēlas saglabāt arī nākamajos gados. Viņa arī pastāstīja, ka valdība lielu uzmanību pievērš reģionu vienlīdzīgai attīstībai, ko veicina ES strukturālo fondu racionāls izmantojums. Deputāte ar prieku atzīmēja, ka Latvija var lepoties ar to, ka valstī ir viens no augstākajiem studentu skaita rādītājiem uz 1000 iedzīvotājiem, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. Studējošo skaits pēdējo astoņu gadu laikā ir trīskāršojies; valdība uzskata, ka "visdrošākās investīcijas ir investīcijas izglītībā". Savukārt S.Šidžuns pastāstīja, ka Ķīnā dzīvo 56 tautības un tiek runāts vairāk nekā 1000 valodās, bet tikai ar vienas valodas palīdzību ir iespējams panākt pilnīgu saprašanos un ekonomikas straujāku izaugsmi, tāpēc valdība veicina vienas valodas apguvi.
             Puses atzinīgi novērtēja līdzšinējos sakarus un pauda pārliecību, ka abu valstu sadarbības grupu pārstāvji darīs visu, lai tos parlamentu līmenī veidotu vēl ciešākus. "Ķīniešu ticējums vēsta - lai koks augtu spēcīgs, ir nepieciešamas labas saknes," tēlaini akcentējot sadarbības grupu nozīmi, sacīja S.Šidžuns.
             Tikšanās gaitā tika pārrunāts arī Tibetas un Taivānas jautājums. 

Preses dienests

 

Sestdien, 27.aprīlī