Saeimas ziņas

Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 8.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības līgumu par sadarbību aizsardzības jomā. Līgums nosaka ietvaru Latvijas un ASV sadarbībai aizsardzībā, kā arī detalizēti noteic ASV bruņoto spēku un tiem piederošo personu, kā arī līgumdarba izpildītāju tiesību un pienākumu apjomu, uzturoties Latvijā.
Latvijas profesionālie mūziķi gūst panākumus visā pasaulē. Man šķiet, šo panākumu atslēga slēpjas faktā, ka Latvija ir viena no retajām pasaules valstīm, kur pieejama pilna cikla mūzikas izglītība, sākot no bērnu mūzikas skolām un beidzot ar Mūzikas akadēmiju. Tā ir bagātība, kas jāsargā. To Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsvēra, otrdien, 7.martā, atklājot Lielās mūzikas balvas 2016 pasniegšanas ceremoniju Latvijas Nacionālajā operā un baletā.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti trešdien, 8.martā, uz komisijas sēdi aicinājuši atbildīgo ministriju pārstāvjus, lai iztaujātu par plānotajām izmaiņām nodokļu politikā un izvērtētu tās no sociālās politikas skatupunkta.
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 7.martā, skatot grozījumus likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, lēma par virkni priekšlikumu, kas paredz precizēt lauksaimniecības zemes iegādes kārtību. Kopumā likumā izmaiņas nepieciešamas, jo Eiropas Komisija (EK) iebildusi pret lauksaimniecības zemes tirgus regulējumu, kāds tas šobrīd ir Latvijā. Vienlaikus likumprojekts paredz atvieglot zemes iegādes nosacījumus vietējiem lauksaimniekiem, kā arī neļaut ārzemniekiem pirkt zemi, ja viņi pastāvīgi neuzturas Latvijā.
„Latvijas Radio samilzušās problēmas prasa steidzamu rīcību, tostarp nepieciešams sakārtot atalgojuma sistēmu. Būtiski, ka jaunajai Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei ir savs redzējums un plāns par to, kā novērst „ielaistās” problēmas sabiedriskajā radio,” pēc sēdes uzsvēra Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.
Lai pilnveidotu regulējumu nacionālās drošības stiprināšanai un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) sadarbībai ar NATO un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu sabiedrotajiem, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti otrdien, 7.martā, konceptuāli atbalstīja izmaiņas trīs likumos. Grozījumi paredz papildināt NBS pienākumus, kā arī pilnveidot Latvijas armijas sadarbību ar ārvalstu sabiedrotajiem ārkārtas situācijās un miera laikā. Izmaiņas tapušas pēc NATO Varšavas samita lēmumiem, aktualizējot dalībvalstu kolektīvo aizsardzību.
Situācija, kad medicīnas darbinieki par virsstundu darbu nesaņem dubultu samaksu, nav taisnīga un prasa steidzamu risinājumu. Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti otrdien, 7.martā, iztaujās Veselības ministrijas amatpersonas par progresu šī jautājuma risināšanā. 
Saeimas Prezidijs pirmdien, 6.martā, Saeimas Analītiskā dienesta vadītāja amatā apstiprināja Inesi Grumolti-Lerhi. Darbu šajā amatā viņa uzsāks šī gada 22.martā.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti otrdien, 7.martā, uz sēdi aicinājuši Latvijas Radio, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) un Kultūras ministrijas pārstāvjus, lai detalizēti iepazītos ar situāciju Latvijas Radio un meklētu efektīvāko risinājumu samilzušajām problēmām, kas radījušas bažas par turpmāko sabiedriskā medija darbu.
Zemkopības ministrija (ZM) un Saeimas Eiropas lietu komisija vienosies par kopīgu stratēģiju, lai sadarbībā arī ar Latvijas pārstāvjiem Eiropas institūcijās panāktu atbalstu Eiropas Savienības (ES) tiešo lauksaimniecības maksājumu izlīdzināšanai, informē Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne.
Saeimā plānots pilnveidot ar publisko iepirkumu veikšanu saistītās procedūras un pārskatīt iekšējos normatīvos aktus, kas reglamentē administrācijas darba organizāciju. Saeimas Prezidijs ceturtdien, 2.martā, pieņēma attiecīgu lēmumu, paredzot stiprināt juridiskā atbalsta kapacitāti Saeimas Administrācijā. 
Turpmāk visiem iedzīvotājiem būs nodrošināta iespēja izmantot maksājumu pamatkonta pakalpojumu kredītiestādē. To paredz ceturtdien, 2.martā, Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumā. 
Lai ierakstītu zemesgrāmatā valsts robežas joslas zemes vienības, vairs nevajadzēs sagatavot zemes robežu plānu. Tas ļaus būtiski ietaupīt valsts budžeta līdzekļus, jo nebūs jāveic finansiāli ietilpīgie zemes uzmērīšanas darbi. To paredz grozījumi likumā “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās”, kas ceturtdien, 2.martā, trešajā lasījumā pieņemti Saeimā. 
Piektdien, 3.martā, Saeimas namā parlamentārieši no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas diskutēs par enerģētikas risinājumiem Baltijā, īpašu uzmanību pievēršot jautājumam par reģionālā gāzes tirgus, kā arī elektroenerģijas tirgus izveidi.
Saeima ceturtdien, 2.martā, galīgajā lasījumā skatīs grozījumus likumā “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās”, kas paredz atteikties no zemes robežu plāna sagatavošanas gadījumos, kad zemesgrāmatā jāieraksta valsts robežas joslas zemes vienības.
Sestdien, 25.martā
13:00  Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltītā ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa