Plāno aizliegt PSRS un nacistiskās Vācijas formastērpu izmantošanu sapulcēs, gājienos un piketos

(12.06.2019.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti, trešdien, 12.jūnijā, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kas paredz aizliegumu sapulcēs, gājienos un piketos izmantot bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu, kā arī tā elementus.

“Cilvēkiem ir jāsaprot, ka valkāt nacistu vai padomju formas un simboliku publiskos pasākumos mūsu valstī nav pieņemami,” grozījumu izskatīšanas gaitā uzsvēris Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.

Likuma grozījumi paredz, ka sapulcēs, gājienos un piketos aizliegts izmantot, arī stilizētā veidā, bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu (formas tērpus). Tāpat arī šī apģērba elementus, kuru kopums (apģērba gabali, aksesuāri, atpazīšanas zīmes, kokardes, uzpleči, aprīkojums) pēc tā vizuālā izskata nepārprotami ļauj identificēt minētos bruņotos spēkus vai represīvās iestādes. Aizliegums ietver arī bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas karogu, ģerboņu un himnu, nacistiskās svastikas, SS zīmes un padomju simbolu – sirpja un āmura līdz ar piecstaru zvaigzni - izmantojumu.

Plānots, ka par likumā noteiktās sapulču, gājienu un piketu organizēšanas un norises kārtības pārkāpšanu izsaka brīdinājumu vai piemēro naudas sodu fiziskajām personām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām, bet juridiskajām personām - naudas sodu līdz piecsimt astoņdesmit naudas soda vienībām.

Pašlaik likums paredz, ka sapulču, gājienu un piketu dalībniekiem ir aizliegts izmantot bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus, himnas un simboliku (arī stilizētā veidā).

Iecerēts, ka plānotie grozījumi likumā “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” stāsies spēkā 2020.gada 1.janvārī. Saeimai tie vēl jāskata trešajā lasījumā.

 

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 29.martā