Saeima atbalsta grozījumus antidopinga regulējuma pilnveidei

(08.02.2018.)

Saeima ceturtdien, 8.februārī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Sporta likumā, kas paredz pilnveidot antidopinga regulējumu Latvijā un nodrošināt lielāku valsts antidopinga organizācijas autonomiju, izveidojot Latvijas Antidopinga biroju. 

„Grozījumi nepieciešami, jo Pasaules Antidopinga aģentūras veiktā aptauja uzrādījusi būtiskus trūkumus Latvijas antidopinga sistēmā, tostarp nepietiekamu par jomu atbildīgās organizācijas autonomiju. Tas var radīt smagu triecienu Latvijas sporta pasaulei, saņemot liegumu piedalīties svarīgās starptautiskās sacensībās. Nav pieļaujams, ka šādi apdraudam mūsu sportistu startu,” iepriekš uzsvēra par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs. 

Kā uzsvēruši likumprojekta autori Veselības ministrijā, neatbilstības Pasaules Antidopinga kodeksa prasībām var apdraudēt Latvijas sportistu dalību olimpiskajās spēlēs. Latvijai var nākties maksāt soda naudu, tāpat var tikt daļēji vai pilnībā apturēts starptautiskais finansējums nacionālajai olimpiskajai organizācijai, kā arī piemērots aizliegums rīkot pasaules čempionātus un citus lielus sporta pasākumus. 

Antidopinga sistēmas pilnveidei šogad valsts budžetā jau piešķirti papildu līdzekļi, lai varētu veikt vairāk dopinga kontroļu, proti, analīžu. Par valsts budžeta līdzekļiem veikto pārbaužu skaitu paredzēts palielināt līdz 1000 analīzēm, uzsvērts likumprojekta anotācijā. Nepietiekams finansējums ir arī viens no Pasaules Antidopinga aģentūras konstatētajiem trūkumiem. 

Šobrīd antidopinga joma atrodas Valsts sporta medicīnas centra pārraudzībā. Jaunizveidotais Latvijas Antidopinga birojs tiks veidots, reorganizējot Valsts sporta medicīnas centru, un kā valsts tiešās pārvaldes iestāde atradīsies veselības ministra pārraudzībā. 

Vienlaikus paredzēts izveidot Latvijas Nacionālo antidopinga padomi, kas darbosies kā konsultatīva institūcija ar antidopinga jomu saistītu jautājumu risināšanai. 

Likumprojekts aptver arī jautājumu par antidopinga noteikumu pārkāpumu izskatīšanu, kā arī terapeitiskās lietošanas izņēmumiem. 

Lai grozījumi Sporta likumā stātos spēkā, tie vēl jāskata Saeimā otrajā un trešajā lasījumā.

 

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 20.maijā