Baltijas Asamblejas balvu mākslā iegūst Laima Slava

(03.10.2017.)

Otrdien, 3.oktobrī, Saeimā vērtējot Baltijas Asamblejas (BA) balvas kandidātus, starptautiska žūrija nolēma 2017.gada balvu mākslā piešķirt mākslas zinātniecei un redaktorei Laimai Slavai par izcilo profesionālo ieguldījumu mākslas zinātnes teorijas attīstībā un grāmatu izdevniecības jomā, veicinot Latvijas kultūras atpazīstamību arī starptautiskā līmenī.

BA balvu literatūrā šogad saņems lietuviešu dzejnieks, esejists un tulkotājs Vlads Brazjūns (Vladas Braziūnas) par poētisko ieguldījumu, savos darbos pievēršoties baltiešu pasaules redzējumam un latviešu, lietuviešu un citu valodu lingvistiskajam mantojumam, kā arī tulkojumiem un izciliem starptautiskajiem projektiem mūsdienu dzejas jomā.

Savukārt balvu zinātnē piešķirs zinātniekam, pētniekam un Igaunijas Genoma centra dibinātājam Andresam Metspalu (Andres Metspalu) par novatorisko un plašo ieguldījumu gēnu tehnoloģiju un molekulārās diagnostikas jomā.

Katras balvas apjoms ir 5000 eiro. Balvas pasniegs gadskārtējā BA sesijā, kas norisināsies 9. un 10.novembrī Igaunijas galvaspilsētā Tallinā.

Žūrijā bija deviņi literatūras, mākslas un zinātnes eksperti no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas.

Līdztekus uzvarētājiem BA balvai šogad bija nominēti:

literatūrā:

  • Gundega Repše, Latvija. Rakstniece nominēta par ideju vēsturisko romānu sērijai „Mēs. Latvija, XX gadsimts”;
  • Maimu Berga (Maimu Berg), Igaunija. Rakstniece, tulkotāja, žurnāliste un kritiķe nominēta par īso stāstu krājumu „Hitler in Mustjalas”;

mākslā:

  • Merts Matiss Lills (Märt-Matis Lill), Igaunija. Komponists nominēts par igauņu mūsdienu oriģināloperu „Into the Fire” (Tulleminek);
  • Jurgita Droņina (Jurgita Dronina), Lietuva. Baletdejotāja, viena no augstāk novērtētajām 21.gadsimta sākuma baleta māksliniecēm, nominēta par izcilo sniegumu, uzstājoties visā pasaulē;

zinātnē:

  • Benedikts Kalnačs, Latvija. Pētnieks nominēts par ieguldījumu baltu literārās kultūras salīdzinājuma studijās un monogrāfiju „20th Century Baltic Drama: Postcolonial Narratives, Decolonial Options”;
  • Lims Kupčinsks (Limas Kupčinskas), Lietuva. Starptautiski atzītais gastroenterologs nominēts par aknu un kuņģa-zarnu trakta iekaisīgo un pirmsvēža slimību pētījumiem, jaunu ārstēšanas metožu izstrādi, kā arī ieguldījumu Baltijas valstu sadarbības veicināšanai pētījumu jomā.

BA balva ir dibināta 1994.gadā, un to ieguvuši daudzi pazīstami kultūras, zinātnes un mākslas jomas darbinieki. Pagājušajā gadā balvu zinātnē saņēma Maija Dambrova no Latvijas par zinātnisko darbu enerģijas metabolisma jomā, kā arī ieguldījumu preparāta „Mildronāts” darbības mehānismu izpētē. Laureāts BA balvā literatūrā bija lietuviešu dzejnieks, rakstnieks, literatūras kritiķis, dramaturgs un tulkotājs Sigits Parulskis (Sigitas Parulskis). Savukārt balvu mākslā pērn piešķīra Igaunijas izvirzītajam kandidātam – režisoram Kristijonam Vildžūnam (Kristijonas Vildžiūnas).


Informācija par BA:
Baltijas Asambleja ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas parlamentu sadarbības institūcija, kas izveidota 1991.gada 8.novembrī. Asamblejā katru Baltijas valstu parlamentu pārstāv 12-20 deputāti. Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Tā ir tiesīga nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā un pieprasīt atbildes par to, kā risināti BA dienas kārtības aktuālie pārrobežu jautājumi.


Fotogrāfijas no žūrijas komisijas sēdes: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72157685806474032
Izmantošanas noteikumi: http://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 19.februārī
14:00  Saeimas Prezidija sēde