Juridiskā komisija konceptuāli atbalsta pastiprinātu kriminālatbildību par spēļu “sarunāšanu” sportā

(06.10.2015.)

Saeimas Juridiskās komisijas deputāti otrdien, 6.oktobrī, pauda konceptuālu atbalstu izmaiņām Krimināllikumā, kas paredz ieviest bargākus sodus par sporta spēļu rezultātu “sarunāšanu”. 

Pēc Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas iniciatīvas Krimināllikumu paredzēts papildināt ar jaunu pantu, kas paredz atbildību par manipulācijām ar sporta sacensībām. 

Piedāvātā likuma redakcija par manipulācijām ar sporta organizācijas rīkotām sporta sacensībām paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu. 

Ja manipulācijas saistītas ar materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieņemšanu, nodošanu vai piedāvāšanu, brīvības atņemšanas termiņš plānots līdz trim gadiem, vienlaikus paredzot arī brīvības atņemšanai alternatīvās sankcijas. Savukārt, ja šāds noziedzīgs nodarījums izdarīts organizētā grupā vai lielā apmērā, iespējamais brīvības atņemšanas sods paredzēts līdz pieciem gadiem. 

Kā iepriekš norādīja Tieslietu ministrijas pārstāvji, līdz ar likuma izmaiņām policijai kriminālprocesa uzsākšanai pietiks ar aizdomām par “spēļu sarunāšanu”, līdz ar to būs vieglāk strādāt un būs mazāk birokrātijas. Tāpat smagākos gadījumos sodi varēs būt bargāki par pieciem gadiem, jo, piemēram, par negodīgā ceļā iegūtas naudas legalizēšanu jau patlaban draud 12 gadu cietumsods. 

Jaunais tiesiskais regulējums, kas attiecas uz negodīgu konkurenci sportā, iekļauts Krimināllikuma sadaļā par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā. 

Arī patlaban par sporta spēļu rezultātu ietekmēšanu var piemērot kriminālatbildību, taču praksē pants par krāpšanu nestrādā un ir grūti saukt pie atbildības iesaistītās personas, kā arī noteikt cietušos, iepriekš skaidroja policijas pārstāvji.   

Līdztekus Saeimā tiek skatīti saistīti grozījumi Sporta likumā, kas paredz precizēt sporta sacensību definīciju, kā arī nosaka pienākumu sportistiem un sporta organizācijām darīt visu, lai novērstu šādu manipulāciju iespējamību. 

Plānots, ka jaunais krimināltiesiskais regulējums stāsies spēkā 2016.gada 1.janvārī.

 

Saeimas Preses dienests

 

 

Otrdien, 24.decembrī