Saeima Krimināllikumā iekļauj norādi uz PSRS un nacistiskās Vācijas nodarījumiem pret Latviju un tās iedzīvotājiem

(15.05.2014.)
Galerija

Saeima ceturtdien, 15.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem tiek precizēts likuma pants par genocīda, nozieguma pret cilvēci, mieru vai kara nozieguma attaisnošanu, tieši norādot uz varām, kas noziedzīgi vērsušās pret Latviju un tās iedzīvotājiem — Padomju Savienību un nacistisko Vāciju.

 Jaunā likuma redakcija paredz atbildību par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku slavināšanu vai īstenotā genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma, tai skaitā PSRS vai nacistiskās Vācijas īstenotā genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma pret Latvijas Republiku un tās iedzīvotājiem, publisku slavināšanu, noliegšanu, attaisnošanu vai rupju noniecināšanu.

 Par šādiem noziegumiem piemērojamais sods nemainās — brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Ar izmaiņām Krimināllikumā ieviesta kriminālatbildība personām, kas izmantojušas nepilngadīgu prostitūtu pakalpojumus. Par nepilngadīgas personas prostitūcijas izmantošanu paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs, vai arī naudas sods. Atbildība iestāsies par šādu apzinātu rīcību, proti, ja klients zinās, ka prostitūta ir nepilngadīga, norāda Krimināltiesību apakškomisijas priekšsēdētājs.

Pārskatīti arī likuma panti, kas paredz atbildību par noziedzīgiem nodarījumiem pret dzimumneaizskaramību, tostarp paplašinot izvarošanas definīciju. Grozījumi paredz, ka ar izvarošanu saprot arī dzimumaktu, izmantojot cietušā uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi.

Likumā iekļauti jauni panti „spaisa” maisījumu izplatības ierobežošanai. Krimināli būs sodāma pamudināšana lietot šīs vielas, piemēram, piedāvājot „pamēģināt”, kā arī šo vielu ievadīšana organismā pret personas gribu.

Maksimālais sods par pamudināšanu lietot jaunu psihoaktīvo vielu vai telpu nodošanu šīs vielas lietošanai būs brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem. Ja šīs darbības vērstas pret nepilngadīgo, psihiski slimu personu vai cilvēku, kas atradusies materiālā vai citā atkarībā no vainīgā, maksimālais sods būs brīvības atņemšana uz pieciem gadiem. Bargākas sankcijas iespējamas arī gadījumā, ja psihoaktīvajām vielām pievienotas vielas, kas pastiprina to iedarbību, vai arī to rezultātā iestājušās smagas sekas.

Savukārt, ja narkotikas dotas nepilngadīgai vai psihiski slimai personai, vai arī personai, kura ir materiāli atkarīga no vainīgā, maksimālais cietumsods plānots pieci gadi. 

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 22.novembrī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Forums "Iedzīvotāju padomes: kopienu balss un palīgs pašvaldību izaugsmei"
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)