Mandātu komisija aicina Veselības ministriju vērtēt iespēju palielināt valsts atbalstu hepatīta C ārstēšanas izdevumu kompensēšanai

(21.02.2013.)

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti, uzsākot izskatīt kolektīvo iesniegumu par izmaiņām C vīrushepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu valsts kompensācijās, 20.februāra sēdē vienojās aicināt Veselības ministriju izvērtēt iespēju pilnībā kompensēt šīs infekcijas slimības ārstēšanai nepieciešamos medikamentus.

 „Iepazīstoties ar iesniegumu, ko parakstījuši vairāk nekā 13 tūkstoši iedzīvotāju, kā arī situāciju šīs vīrusaslimšanas izplatībā Latvijā un iespējām izārstēties, vienojāmies, ka nepieciešams operatīvs risinājums, lai saslimušie saņemtu pēc iespējas efektīvāku palīdzību un ātrāk atgrieztos aktīvajā dzīvē, kā arī lai mazinātu līdzcilvēku inficēšanās risku,” pauž Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs.

Patlaban valsts kompensē zāļu izdevumus 75 procentu apmērā, un Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kas nenodrošina pilnīgu zāļu apmaksu.

Tāpat deputāti nolēma uz komisijas sēdi uzaicināt pārstāvi no Latvijas pārstāvniecības Pasaules Veselības organizācijā, lai iegūtu neatkarīgu ekspertu viedokli par to, kā mainījās situācija, piemēram, Lietuvā un Igaunijā, ieviešot pilnīgu hepatīta C ārstēšanās izdevumu kompensēšanu.

Patlaban ar hepatīta C vīrusu Latvijā inficējušies vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku un ir vērojama satraucoša tendence palielināties gan hroniskā hepatīta, gan arī no jauna diagnosticēto pacientu skaitam, komisijas sēdē kolektīvā iesnieguma iesniedzēju vārdā uzsvēra Hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote.

Saskaņā ar Latvijas Infektoloģijas centra datiem pacienta medikamentu kompensācijas līdzmaksājums mēnesī ir no 117 līdz 218 latiem, un liela daļa saslimušo līdzekļu trūkuma dēļ no ārstēšanās atsakās, jo nevar to atļauties. Šādā situācijā apdraudēti ir ne vien inficētie, bet arī pārējā sabiedrība, jo vīruss ir īpaši noturīgs un viegli pārnesams ar niecīgāko asins kontaktu ikdienišķu sīku traumu gadījumos.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija pēc atbildes saņemšanas no Veselības ministrijas to izvērtēs un sagatavos Saeimas lēmuma projektu par kolektīvā iesnieguma tālāko virzību.

Kolektīvais iesniegums par izmaiņām C vīrushepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu valsts kompensācijās Saeimā iesniegts šī gada 9.janvārī, un šī ir otrā reize, kad, pamatojoties uz 2012.gada 19.janvārī Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Saeimas kārtības rullī, pilsoņi izmantojuši iespēju vērsties Saeimā ar iesniegumu, savācot 10 000 pilsoņu parakstus.

Kolektīvajā iesniegumā ietverams prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī norādāms, kura fiziska persona ir pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma iesniedzējus. Kolektīvais iesniegums nedrīkst saturēt tādu prasījumu, kurš ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs. Tas nedrīkst pārkāpt vērtības, kas respektē cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, tostarp minoritāšu tiesības.

 

Saeimas Preses dienests

Piektdien, 22.novembrī
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Forums "Iedzīvotāju padomes: kopienu balss un palīgs pašvaldību izaugsmei"
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde (turpinājums)