Saeimas apakškomisija: Pilsonības likuma grozījumi nedrīkst kavēties, bet tie jāsagatavo kvalitatīvi

(30.11.2011.)

Darbs pie Pilsonības likuma grozījumiem būs intensīvs, un tas jāpaveic iespējami īsā termiņā, taču vēl svarīgāk, lai tie būtu kvalitatīvi un risinātu pastāvošās problēmas, trešdien, 30.novembrī, uzvēra Pilsonības likuma grozījumu apakškomisijas deputāti.

„Apakškomisijas deputāti ir vienisprātis, ka ar likuma grozījumu pieņemšanu nedrīkst kavēties. Vienlaikus jāņem vērā, ka likums skar ļoti plašu iedzīvotāju loku un rezultāts nevar būt sasteigts vai neizdiskutēts. Uzskatu, ka pus gads ir ilgākais saprātīgais termiņš, kādā likuma grozījumi būtu jāsagatavo un jāpieņem,” norāda apakškomisijas priekšsēdētājs Ingmārs Čaklais.

Deputāti šodien vienojās par trim jautājumu blokiem, kas tiks risināti ar likuma grozījumiem. Pirmais no tiem ir dubultpilsonības iegūšana ārvalstīs dzīvojošajiem. Šis jautājums apakškomisijā ir iztirzāts jau 10.Saeimas laikā, tādēļ deputāti uzreiz sāks skatīt otro jautājumu bloku – pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušu nepilsoņu bērniem. Savukārt trešais jautājumu loks saistīts ar pilsonību tiem Latvijas pilsoņu bērniem, kas dzimuši ārvalstis.

Kā īpaši nepieņemamu likuma normu, kas būtu jāmaina pēc iesējas ātrāk, deputāti vērtēja praksi atņemt Latvijas pilsonību cilvēkiem, kuri profesionālu apsvērumu dēļ devušies uz citu valsti un pieņēmuši tās pilsonību. Deputāts Valērijs Agešins aicināja pārtraukt šādu cilvēku „medības”, savukārt apakškomisijas priekšsēdētājs Ingmārs Čaklais piekrītot norādīja, ka nevar aicināt iestādes nepildīt likumā noteikto, taču vienlaicīgi ir jāsaprot, ka mēs dzīvojam citā laikā un dubultpilsonības aizliegums Latvijā vairs nav aktuāls, un deputātiem ir politiska griba to mainīt.

Ņemot vērā, ka Pilsonības likums nav grozīts kopš 1997.gada un satur atsauces uz vairs spēkā neesošiem normatīvajiem aktiem, tajā būs nepieciešama arī virkne tehnisku grozījumu. Deputāti šodien vienojās aicināt valdību sniegt priekšlikumus likumprojekta otrajam lasījumam, tostarp izvērtējot nepieciešamās tehniskās izmaiņas, lai likums atbilstu laika garam.

Lai nekavētu apakškomisijas darbu, deputāti atkārtoti neuzklausīs ekspertus, kuri apakškomisijā jau izteikušies iepriekšējā Saeimas sasaukuma laikā, bet iepazīsies ar sēžu audioierakstiem un drukātajiem materiāliem.  

11.Saeima šī gada 10.novembrī nolēma turpināt izskatīt iepriekšējā sasaukumā nepabeigtos grozījumus Pilsonības likumā. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš otrajam lasījumam noteikts 2012.gada 1.janvāris. Likuma grozījumu sagatavošanai par to virzību atbildīgā Juridiskā komisija ir izveidojusi īpašu apakškomisiju.  


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 23.janvārī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas sēde
08:45  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:40  Saeimas priekšsēdētājas biedra Gundara Daudzes tikšanās ar Ekvadoras Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Lautaro Poso Malo
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēde
14:00  Sociālo un darba lietu komisijas Nodarbinātības apakškomisijas sēde