Praktiska informācija mediju darbam Saeimā

 

Preses telpa (Jēkaba ielā 16, 101.telpa)
Preses telpā žurnālistiem pieejami divi datori ar interneta pieslēgumu, kuriem ir nodrošināta piekļuve arī Saeimas interneta mājaslapas iekštīklam.

Informācija par pasākumiem Saeimā
Ja vēlaties saņemt Preses dienesta sagatavotās preses relīzes, lūdzam pieteikties ziņu saņemšanai Preses dienestā personīgi vai pa e-pastu prese@saeima.lvPreses relīzes pieejamas arī Saeimas interneta mājaslapā.

Dokumenti, to kopijas un izdrukas
Saeimā izskatāmie likumprojekti, lēmumu projekti, deputātu jautājumi un pieprasījumi, stenogrammas un balsojumu rezultāti ir pieejami elektroniski Saeimas mājaslapā.

Pirms Saeimas sēdes žurnālistiem Preses dienestā un Preses telpā drukas formātā ir pieejama sēdes darba kārtība. Citi dokumenti taupības nolūkos pirms sēdes netiek pavairoti, taču to kopijas pēc pieprasījuma var saņemt Preses dienestā.

Saeimas sēžu translācija
Saeimas sēdes gan video, gan audio versijā tiešraidē tiek translētas internetā Saeimas mājaslapā. Mājaslapā ir pieejams Saeimas sēžu audio un video ierakstu arhīvs no 2006.gada novembra. Sēdes tiešraide tiek translēta arī Latvijas Radio 3 kanālā ārpus Rīgas.

Interneta pieejamība mediju pārstāvjiem
Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem parlamentā tiek nodrošināta bezmaksas piekļuve internetam. Medijiem pieejams gan vadu slēgums, gan bezvadu internets. Lūdzam mediju pārstāvjus ievērot zemāk minētos interneta izmantošanas noteikumus, neskaidrību gadījumā konsultējoties ar Saeimas Preses dienestu.

Bezvadu interneta lietošana
Saeimā ir izveidots bezvadu tīkls, kas ļauj pievienot datorus un mobilās ierīces internetam.

Lai piekļūtu bezvadu internetam, savā ierīcē jāizvēlas WiFi interneta tīkls „Saeima”. Bezvadu tīkls paredzēts individuālai lietošanai – piekļuvei e-pastam, tīmekļa pārlūkošanai, tūlītējai ziņojumapmaiņai. Bezvadu tīklu nav atļauts izmantot liela apjoma datu pārsūtīšanai, kā arī televīzijas un radio tiešraižu nodrošināšanai. Šiem nolūkiem mediju pārstāvjiem pieejams interneta vadu slēgums.

Bezvadu tīklā nav atļauts izmantot datorprogrammas, kas spēcīgi noslogo interneta datu plūsmu (torrent, ftp u.tml.), kā arī aizliegta saimniekserveru izveide. Aizliegts bezvadu tīklu izmantot mēstuļu sūtīšanai, piekļuvei svešiem lietotāju kontiem, kā arī citām Latvijas likumos noteiktām pretlikumīgām darbībām. Saeimas Administrācija patur tiesības bez brīdinājuma atslēgt iekārtas, kuru darbības liecina par noteikumu neievērošanu, vai arī tiek konstatētas kaitnieciskas aktivitātes. Saeimas Administrācija neatbild par zaudējumiem, kas lietotājam radušies, lietojot bezvadu tīklu.

Tiešraižu nodrošināšana caur internetu
Saeima piedāvā mediju pārstāvjiem interneta vadu slēgumu televīzijas un radio tiešraižu nodrošināšanai. Interneta pieslēgums tiešraižu translācijai tiek nodrošināts Saeimas Balsošanas zālē.

Mediju pārstāvjiem, kuri vēlas organizēt tiešraides, izmantojot Saeimas interneta pieslēgumu, savlaicīgi jāvēršas Saeimas Preses dienestā, lai rezervētu tiešraides laiku un vienotos par datu pārraides tehniskajiem aspektiem. Ja tiešraides nodrošināšanai vienlaicīgi pieteikušies vairāki mediji, priekšroka ir tam, kurš pieteicies ātrāk.

Liela apjoma datņu pārsūtīšana
Ja mediju pārstāvjiem nepieciešams pārsūtīt liela apjoma datnes (piemēram, video un foto datnes), šim nolūkam lūdzam izmantot vadu interneta slēgumu. Par iespējām to izmantot lūdzam savlaicīgi sazināties ar Saeimas Preses dienestu. Interneta vadu slēgums pieejams arī Preses telpā Jēkaba ielā 16, kur mediju pārstāvji var izmantot stacionāros datorus ar interneta pieslēgumu. 

Darbs Saeimas sēdēs
Informāciju par sēdes norisi, darba kārtības jautājumiem, sēdes dokumentiem un debašu kārtību sniedz Preses dienesta darbinieki. Pēc pieprasījuma Preses dienests nodrošina žurnālistiem deputātu balsojumu izdrukas un Saeimas stenogrammu tekstus.

Saeimā akreditētajiem plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem atklāto Saeimas sēžu laikā ir tiesības uzturēties Saeimas sēžu zāles viesu sektorā, bet zāles deputātu sektorā ir tiesīgi uzturēties tikai fotogrāfi un operatori.

Saeimas atklāto sēžu laikā fotogrāfi un operatori ir tiesīgi filmēt un fotografēt, uzturoties zāles aizmugurējā ejā gar logiem. Savukārt Saeimas aizklāto balsojumu laikā filmēt un fotografēt nav atļauts (kamerām jābūt izslēgtām) un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji nedrīkst uzturēties Saeimas sēžu zāles deputātu sektorā.

Ja tas netraucē personām, kas atrodas Saeimas sēžu zāles viesu sektorā, tad Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja darbinieki sadarbībā ar Saeimas apsardzes darbiniekiem ir tiesīgi Saeimas atklāto sēžu laikā atļaut īslaicīgu (līdz 5 minūtēm) fotografēšanu un filmēšanu no zāles viesu sektora.

Saeimas sēžu zāles deputātu sektorā fotogrāfi un operatori drīkst ieiet tikai no Saeimas sēžu zāles viesu sektora puses.

Intervēšana un filmēšana reportieru vizuālajiem pieteikumiem Saeimas atklātās sēdes laikā veicama ārpus Saeimas sēžu zāles.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvji Saeimas sēžu zālē nedrīkst atrasties virsdrēbēs.

Saeimas Sēžu zālē jāievēro klusums un nedrīkst traucēt deputātu darbu, kā arī sarunāties pa mobilo tālruni. Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem jāievēro Sabiedrisko attiecību biroja un Saeimas apsardzes darbinieku norādījumi.

Šo noteikumu pārkāpšanas gadījumā Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja un Saeimas apsardzes darbinieki ir tiesīgi izteikt aizrādījumu vai, izvērtējot pārkāpumu, izraidīt plašsaziņas līdzekļa pārstāvi no Saeimas sēžu zāles.


Drošības prasības
Drošības apsvērumu dēļ Saeimas teritorijā lūdzam neatstāt personīgās mantas un darba inventāru (somas u.c.) bez uzraudzības. Bez uzraudzības atstātās mantas bez brīdinājuma tiks nodotas drošības dienestam. 


Fotogrāfiju un video izmantošana
Saeimas mājaslapā, Saeimas publikācijās, informatīvajos materiālos, Saeimas oficiālajā Flickr.com fotogrāfiju kontā, Saeimas YouTube un Vimeo kanālā ar atsauci uz Saeimu publicētās fotogrāfijas un video materiāli (turpmāk tekstā - audiovizuālie materiāli) ir Saeimas Administrācijas īpašums un uz tiem attiecas Autortiesību likums.

Audiovizuālos materiālus drīkst kopēt, reproducēt, pārpublicēt, uzglabāt, arhivēt, pārsūtīt bez saskaņošanas ar autortiesību subjektu, ja tas tiek darīts informatīviem, izglītības un pētniecības mērķiem, analītiskiem apskatiem un ziņu sagatavošanai. To darot, audiovizuālos materiālus drīkst pārveidot un apstrādāt, taču nedrīkst publicēt veidā, kas diskreditē Saeimu un tur attēlotās personas, rada maldīgu priekšstatu par materiālu uzņemšanas apstākļiem vai tiek izmantotas komerciālas reklāmas nolūkos.

Publicējot audiovizuālos materiālus, obligāti jānorāda autorība: audiovizuālā materiāla autors un autortiesību īpašnieks - Saeimas Administrācija.

Noteikumu neievērošana tiks uzskatīta par autortiesību un īpašuma tiesību pārkāpumu. Atkarībā no autortiesību pārkāpuma rakstura un tā sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības. Publicējot audiovizuālos materiālus elektroniski, vēlams, lai atsauce saturētu hipersaiti uz avotu, piemēram, Saeimas mājaslapu, parlamenta Flickr.com kontu, YouTube vai Vimeo kanālu.

Audiovizuālo materiālu izmantošana citos nolūkos jāsaskaņo ar Saeimas Sabiedrisko attiecību biroju, rakstot uz e-pastu prese@saeima.lv.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem 
Lai sniegtu atbalstu darbam Saeimā, Jūsu rīcībā ir Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja komanda. Būsim priecīgi atbildēt uz Jūsu jautājumiem, nodrošināt piekļuvi dokumentiem un sniegt citu palīdzību! 
 
Lelde Rāfelde, Sabiedrisko attiecību biroja vadītāja
Tālr.: 67087218, mob.: 26136160, 
e-pasts: lelde.rafelde@saeima.lv, Jēkaba iela 16, 116.telpa. 

Dana Naunikas, Sabiedrisko attiecību biroja vadītājas vietniece
Tālr.: 67087281, mob.: 29190018,
e-pasts: dana.naunikas@saeima.lv, Jēkaba iela 16, 114-115.telpa.

Juris Vīgulis, Sabiedrisko attiecību biroja Preses dienesta vadītājs
Tālr.: 67087281, mob.: 26184007, 
e-pasts: juris.vigulis@saeima.lv, Jēkaba iela 16, 114-115.telpa.

E-pasts jūsu jautājumiem: prese@saeima.lv

 

Saeimas Sabiedrisko attiecību birojs

Trešdien, 26.aprīlī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas un Ilgtspējīgas attīstības komisijas kopsēde
11:30  Ilgtspējīgas attīstības komisijas un Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas kopsēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:30  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde