Starptautiskā konferencē Saeimā spriež par valdību un organizāciju partnerību demokrātijai, attīstībai un mieram

(12.09.2023.)

Otrdien, 12.septembrī, parlamentā norisinājās starptautiska konference “Partnerības demokrātijai, attīstībai un mieram”. Tajā dalībnieki runāja par to, kā mainās partnerattiecības starp valdībām, daudzpusējās sadarbības institūcijām un pilsoniskās sabiedrības organizācijām un kāda ir vietējā līmeņa pilsoniskās aktivitātes loma un ietekme reģionālā un globālā līmenī. 

Pasākumu atklāja Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns un biedrības “Latvijas Pilsoniskā alianse” direktore Kristīne Zonberga. 

Konference tika organizēta paneļdiskusijās. Pirmā no tām bija veltīta reģionālās drošības problēmu ietekmei uz demokrātijas ilgtspēju, un to moderēja biedrības “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” direktore Inese Vaivare. Paneļdiskusijas sākumā dalībnieki pārrunāja izaicinājumus demokrātijas ilgtspējai Eiropas Savienības reģionā. Tāpat tika apspriesti minimālie standarti attiecībā uz tiesiskuma un pilsoniskās telpas nodrošināšanu. 

Otrajā paneļdiskusijā klātesošie sprieda par vietējā un nacionālā līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizāciju lomas stiprināšanu daudzpusējās sadarbības institūcijās. Paneļdiskusiju moderēja biedrības “Eiropas Kustība Latvijā” prezidents Andris Gobiņš, un tajā piedalījās arī Saeimas priekšsēdētāja biedre un Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas Latvijas delegācijas vadītāja Zanda Kalniņa-Lukaševica. Paneļdiskusijā tika pārrunāta veiksmīga nacionāla un vietēja līmeņa organizāciju pārstāvība reģionālā un globālā līmenī, kā arī izstrādāti priekšlikumi partnerības uzlabošanai Eiropas Padomē. 

Savukārt trešā paneļdiskusija bija veltīta sociālajai noturībai kā instrumentam iekļaujošām, drošām un ilgtspējīgām vietējām kopienām. To moderēja biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” valdes locekle un projektu koordinatore Linda Jākobsone-Gavala. Paneļdiskusijā pārrunātas vairākas veiksmīgas pilsoniskās sabiedrības līmeņa, valsts līmeņa un starpvalstu līmeņa noturības veidošanas iniciatīvas, tostarp piemēri no Ukrainas. 

Piedalīties konferencē, lai mācītos no citu pieredzes un dalītos savā pieredzē, bija aicināti politiķi, ierēdņi, akadēmiķi, pilsoniskās sabiedrības organizācijas un pilsoniskie aktīvisti. 

Konferenci organizēja Saeima sadarbībā ar biedrību “Latvijas Pilsoniskā alianse”, biedrību “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” un Latvijas Republikas Valsts kanceleju Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejā ietvaros. Konference notika Baltiešu zālē, Jēkaba ielā 6/8, un tā tiešraidē bija vērojama Saeimas mājaslapā www.saeima.lv.


E.Smiltēns: pilsoniskās sabiedrības vēlme un spējas katru dienu iesaistīties valsts dzīves organizēšanā ir valsts drošības un izaugsmes jautājums

 

Konferences materiāli:

Programma latviešu valodā un angļu valodā

Videoieraksti:

Konferences atklāšana un paneļdiskusija "Reģionālās drošības problēmu ietekme uz demokrātijas ilgtspēju" latviešu valodā un angļu valodā

Paneļdiskusijas "No vietējā līmeņa uz globālo: vietējā un nacionālā līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizāciju lomas stiprināšana daudzpusējās sadarbības institūcijās" un "Sociālā noturība: instruments iekļaujošām, drošām un ilgtspējīgām vietējām kopienām"  latviešu valodā un angļu valodā

Fotogrāfijas

Trešdien, 4.oktobrī
08:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira tikšanās ar Vācijas Stabilitātes padomes Neatkarīgās konsultatīvās padomes priekšsēdētāju Thiess Büttner
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde