Ināra Mūrniece: Latvijas aizstāvībai nepieciešams visas sabiedrības atbalsts

(26.01.2017.)

“Latvijas ārpolitikas prioritāšu centrā ir valsts drošība un sadarbība ar NATO partneriem. Drošība un ekonomiskā izaugsme ir galvenie jautājumi Eiropas Savienībā. Ārpolitika iet roku rokā ar iekšpolitiku, “mājas darbiem” – likumiem, budžetu, reformām. Nemaz nerunājot par sabiedrības atbalstu. Ja kaut ko ir vērts aizstāvēt, tad tas jāaizstāv visiem kopā,” norādīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, ceturtdien, 26.janvārī, uzrunājot klātesošos ikgadējās Saeimas ārpolitikas debatēs.

Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka ģeopolitiskā revanšisma un krīžu laikā cieš Rietumu demokrātiskās institūcijas. Ātrās taktiskās uzvaras un “darījumi” draud mainīt un diktēt pasaules kārtību. Izaicinājumi ir lieli, sacīja I.Mūrniece uzsvēra, lai nosargātu to, ko esam uzbūvējuši, mūsu ārpolitikai jābūt vēl ciešāk integrētai ar valsts iekšpolitiku.

Aizvadītais gads bija pagrieziena punkts Latvijas drošībai - Varšavas samitā pieņemts lēmums par reālu NATO sabiedroto militāro klātbūtni reģionā, sacīja Saeimas priekšsēdētāja un pateicās Kanādai, kas ir vadošā valsts Latvijā izvietotajā kaujas grupā. I.Mūrniece teica, ka Latvija ļoti nopietni izturas pret savām saistībām starptautiskajās organizācijās, tostarp NATO. Nākamgad sasniegsim divus procentus no iekšzemes kopprodukta aizsardzībai.

Akcentējot, ka visas Eiropas interesēs ir ciešas attiecības ar Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV), I.Mūrniece pauda, ka Latvija ir apņēmības pilna turpināt stratēģisko partnerību ar jaunā ASV prezidenta administrāciju, padziļināt stratēģisko partnerību un turpināt aktīvās attiecības ar ASV Kongresu, kurā ir spēcīgs atbalsts Baltijas valstu drošībai.

Nozīmīgs pamats Latvijas labklājībai un drošībai ir Eiropas Savienība (ES), sacīja I.Mūrniece. “Tā ir labākais instruments pašreizējo pārbaudījumu pārvarēšanai. Kaut arī Apvienotās Karalistes aiziešana ievieš korekcijas, nav jāšaubās par Eiropas Savienības nozīmi,” teica I.Mūrniece un uzsvēra - mēs Latvijā un Baltijā labāk nekā virknē citu dalībvalstu apzināmies, kas ir likts uz spēles un ko varam zaudēt.

Saeimas priekšsēdētāja akcentēja, ka ļoti svarīgi strādāt kopā ar Vāciju ES krīžu pārvarēšanā. Mūsu drošības priekšnoteikums ir arī efektīva Baltijas valstu sadarbība. Kā vienu no būtiskākajiem izaicinājumiem Saeimas priekšsēdētāja minēja hibrīdapdraudējumu. “Šeit ar politiķu un ierēdņu darbu vien būs par maz - visai sabiedrībai jāiet vienkopus. Visiem jāspēj daudz kritiskāk analizēt informāciju, lai atšifrētu pret mūsu valsti un Rietumu vērtībām vērstos uzbrukumus. Šajā ziņā paldies sakām profesionālajiem medijiem.”

“Kremļa slēptais karš Ukrainā turpinās. Mēs esam spējuši būt vienoti, reaģējot uz Krievijas agresiju pret Ukrainu. Šī stingrā pieeja jāsaglabā. Minskas vienošanās šobrīd ir vienīgais risinājuma piedāvājums – tās atbalstam jādara viss, ko vien spējam,” uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja.

Kā svarīgu ārpolitikas uzdevumu I.Mūrniece nosauca arī atbalstu uzņēmējiem. “Mums jāturpina uzlabojumi tiesu sistēmā, jāvēršas pret korupciju, izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Ļoti būtisks solis ir arī Saeimā nesen pieņemtais likums stingrākai maksātnespējas administratoru uzraudzībai. Tomēr ļoti daudz darba vēl priekšā,” sacīja parlamenta priekšsēdētāja. Ekonomiskās izaugsmes sekmēšanai svarīgi iesaistīt mūsu tautiešus ārvalstīs.

Noslēgumā I.Mūrniece uzsvēra, ka mums ir jābūt gataviem iestāties par spēcīgu un vienotu Eiropu, jābūt gataviem nosargāt to Latvijas valsti, kura tika nodibināta 1918.gadā. “Mēs visi kopā esam tie, kas veido Latviju, ceļ tās labklājību. Ārpolitika iet roku rokā ar tām prioritātēm, kādas ir sabiedrībai un ko Saeima kā vēlētāju pārstāvniecība stingri atbalsta.”

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 30.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
09:00  Ārlietu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas sēde
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde
13:00  Ārlietu komisijas sēde
13:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Itālijas parlamentu tikšanās ar Itālijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku V.E. Alessandro Monti
13:30  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:40  Saeimas priekšsēdētāja biedra Jāņa Grasberga tikšanās ar Polijas Republikas Sejma Ārlietu komisijas priekšsēdētāju Radosław Fogiel
14:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas kopsēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas kopsēde
15:00  EDSO PA Latvijas delegācijas vadītāja Riharda Kola organizēta sanāksme ar līdzīgi domājošu valstu delegāciju vadītājiem
15:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Polijas parlamentu tikšanās ar Polijas Republikas Sejma Ārlietu komisijas priekšsēdētāju Radosław Fogiel