Saeimas priekšsēdētāja: Latvijas un Īrijas sadarbības centrā – latviešu diaspora

(22.11.2016.)

Viens no būtiskākajiem Latvijas un Īrijas sadarbības aspektiem ir latviešu diaspora. Īrijā dzīvo ap 30 tūkstoši latviešu, kuru vidū ir vismaz pieci tūkstoši bērnu. Ir svarīgi, lai jaunajai paaudzei tiktu nodrošināta iespēja saglabāt savu latvisko identitāti, mācoties latviešu valodu un saglabājot kultūru. To Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsvēra, darba vizītē Īrijā tiekoties ar Īrijas parlamenta Deputātu palātas priekšsēdētāju Šonu O Fergeilu (Seán Ó Fearghaíl) un Senāta senatoru Džeriju Butimeru (Jerry Buttimer). Šī ir pirmā Saeimas priekšsēdētājas vizīte Īrijā kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.

“Vēlos pateikties Īrijai par atvērtību un sadarbību risinājumu meklēšanā, atbalstot šeit dzīvojošos latviešus. Plašā diaspora liek abām valstīm risināt daudzus praktiskus jautājumus, tostarp rast iespēju bērniem skolā apgūt arī latviešu valodu,” uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja. Īrijas amatpersonas pauda gatavību meklēt risinājumus, lai iekļautu latviešu valodu kā mācību priekšmetu skolu programmās.Saeimas deputāti ar Īrijas parlamentāriešiem pārrunāja arī abu valstu ekonomisko sadarbību un izaicinājumus, ar kuriem šobrīd sastopas Eiropas Savienība (ES), tajā skaitā drošības un aizsardzības jomās. Saeimas priekšsēdētāja apliecināja, ka Latvija seko līdzi “Brexit” jautājuma attīstībai Lielbritānijā.Tika pārrunāts arī informatīvā kara radītais apdraudējums. Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka Kremlis cenšas vājināt ES un transatlantiskās attiecības, diskreditējot Rietumu vērtības.

Pārrunājot situāciju Ukrainas austrumos, abu valstu parlamentārieši bija vienisprātis, ka Eiropai jābūt vienotai un aicināja neatcelt Krievijai noteiktās sankcijas līdz Minskas vienošanos saistību izpildei.

Vizītes laikā Saeimas priekšsēdētāja tikās arī ar bērnu un jauniešu lietu ministri Katrīnu Zapponi (Katherine Zappone), kā arī Dublinas pilsētas mēru Brendanu Karru (Brendan Carr).

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece no 20. līdz 22.novembrim darba vizītē uzturējās Īrijā. I.Mūrnieci vizītē pavadīja Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Rihards Kols un Eiropas lietu komisijas deputāte Nellija Kleinberga.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 25.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde