Atis Lejiņš: Eiropas Savienībai jāspēj izveidot vienotu patentu

(25.04.2012.)

Eiropas Savienībai (ES) jāspēj vēl Dānijas ES prezidentūras laikā panākt vienošanos par vienota ES patenta izveidi, kas veicinās inovāciju un patentu skaita pieaugumu. To Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājas biedrs Atis Lejiņš uzsvēra otrdien, 24.aprīlī, Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā piedaloties ES dalībvalstu parlamentu Eiropas lietu komisiju priekšsēdētāju sanāksmē.

Uzstājoties diskusijā par ES vienoto tirgu, Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājas biedrs akcentēja vienotā ES patenta izveidošanas gaidāmo pozitīvo ietekmi uz kopējo jaunu inovāciju radīšanu un patentēšanu visās ES dalībvalstīs.

„Dānijas prezidentūrai jāpanāk galīgā vienošanās par Eiropas Savienības patenta izveidi, un, ja dāņi spēs to paveikt, tad viņi būs pelnījuši lielas uzslavas par ieguldījumu Eiropas konkurētspējas veicināšanā. Šis patents ir ļoti būtisks Eiropai, jo vienkāršos jaunu izgudrojumu patentēšanas procedūru un sekmēs arī inovāciju tālāku izmantošanu ražošanā,” teica A.Lejiņš. 

Ar ES patenta izveidi, pie kura darbs norit jau vairāk nekā desmit gadu, iecerēts radīt visā ES vienotu, vienkāršāku, lētāku un efektīvāku patenta piešķiršanas un aizsardzības sistēmu. Tas ļautu saņemt patentu arī tiem ES dalībvalstu uzņēmējiem, kuriem līdz šim finansiālu apstākļu dēļ bija grūti savu izgudrojumu patentēt.

Patlaban spēkā esošais Eiropas patents jāapstiprina atsevišķi katrā no 27 ES dalībvalstīm. Turpretim jaunais ES patents automātiski būs spēkā uzreiz 25 dalībvalstīs, tostarp Latvijā. Divas ES valstis – Spānija un Itālija – tomēr izlēmušas jaunajai ES patentu sistēmai nepievienoties.

Tāpat līdz ar jaunās ES patenta sistēmas spēkā stāšanos būtiski samazināsies jaunu patentu apstiprināšanas izmaksas. Šobrīd dažās dalībvalstīs jaunu patentu apstiprināšanas izmaksas var sasniegt pat divdesmit tūkstošus eiro, savukārt vienotā ES patenta izmaksas būtu tikai aptuveni 6200 eiro.    

Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Zanda Kalniņa-Lukaševica un A.Lejiņš 23. un 24.aprīlī piedalījās ES prezidējošās valsts Dānijas rīkotā dalībvalstu parlamentu Eiropas lietu komisiju priekšsēdētāju (COSAC) sanāksmē. Tās darbakārtības centrā bija jautājumi par gudras, ilgtspējīgas un iekļaujošas izaugsmes veicināšanu Eiropā, par ES vienotā pakalpojumu tirgus attīstību. Ar atskatu uz 20.gadadienu, kopš brīvas preču, cilvēku, pakalpojumu un kapitāla kustības izveidi sanāksmē uzstājās arī Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu.  


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 4.oktobrī
08:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira tikšanās ar Vācijas Stabilitātes padomes Neatkarīgās konsultatīvās padomes priekšsēdētāju Thiess Büttner
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde