Budžeta komisija: hipotekāro kredītu ņēmējiem plāno kompensēt 30% no kopējiem procentu maksājumiem

(30.11.2023.)

Hipotekāro kredītu ņēmējiem plānots kompensēt kredītu kopējo procentu maksājumus 30% apmērā, paredz Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā ceturtdien, 30.novembrī, galīgajam lasījumam atbalstītie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.   

Grozījumi noteic, ka hipotekārā kredīta devējam katram līgumam būs jāaprēķina kopējo procentu maksājumu kompensācijas summa – 30% no kopējiem procentu maksājumiem – un šī informācija jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Kompensācija nedrīkstēs pārsniegt divus procentpunktus no periodam noteiktās kopējās aizņēmuma likmes. 

Tāpat paredzēts, ka hipotekārie kreditētāji Valsts ieņēmumu dienestam sniedz informāciju par kredītņēmēja bankas kontu, uz kuru pārskaitāma kompensācijas summa. To aprēķinās un izmaksās vienu reizi ceturksnī. 

Procentu maksājumu kompensācijas summu katram kredītņēmējam VID pārskaitīts uz kontu, un kredītiestādes internetbankā par to informēs savus klientus. 

Plānots, ka izmaksātajām summām nepiemēros ienākuma nodokli un uz tām nevarēs vērst parādu piedziņu. 

Procentu maksājumu kompensācija attieksies uz hipotekārajiem kredītiem, par kuriem līgums noslēgts līdz šī gada 31.oktobrim un kuru atlikums nepārsniedz 250 tūkstošus eiro. Kompensāciju neaprēķinās par tiem līgumiem, kas izsniegti ar fiksētu procentu likmi visā kredīta atmaksas periodā, paredz grozījumi.   

Lai nodrošinātu kompensāciju izmaksu par procentu maksājumiem, kredītiestādēm būs jāmaksā hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodeva. Tā plānota 0,5 procentu apmērā no kredītdevēja kopējās izsniegto hipotekāro kredītu atlikumu summas.

Kredītu procentu kompensāciju un hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodevu paredzēts piemērot 2024.gadā.

Lielākā daļa hipotekāro kredītu ir izsniegti ar mainīgo procentu likmi, kas piesaistīta EURIBOR etalona procentu likmei, un likuma grozījumi rosināti, lai iedzīvotājiem sniegtu atbalstu situācijā, kad šī likmju kāpuma rezultātā ir pieauguši mājsaimniecību maksājumi par hipotekārajiem kredītiem, likumprojekta anotācijā norādījuši autori. 

Budžeta komisija lūgs Saeimu grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā galīgajā lasījumā Saeimā skatīt 6.decembrī, informē komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.

 

Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 26.februārī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
13:50  Saeimas Prezidija sēde