Konferencē Saeimā diskutē par latviešu valodu kā valstiskuma, izaugsmes un sadarbības valodu

(16.10.2023.)

Lai pievērstu uzmanību latviešu valodas nozīmei nacionālās politikas veidošanā un latviskās identitātes tālākā stiprināšanā, pirmdien, 16.oktobrī, parlamentā norisinājās konference "Latviešu valoda – valstiskuma nostiprināšanas, izaugsmes un sadarbības valoda". Konferenci rīkoja Saeima un 4.maija Deklarācijas klubs.

Pasākumu atklāja Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa un 4.maija Deklarācijas kluba prezidente Velta Čebotarenoka.

Pirmo konferences sesiju vadīja Satversmes tiesas tiesnesis, Latvijas Universitātes lektors Gunārs Kusiņš. Tajā ar priekšlasījumu par latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu un nacionālās identitātes pamatu piedalījās Valsts prezidents (2019–2023), Latvijas Republikas īpašais pārstāvis starptautisko tiesību un valstu atbildības jautājumos Egils Levits. 

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša klātesošos uzrunāja par valsts valodas politikas pamatnostādnēm – darāmajiem darbiem un politiskajām prioritātēm, savukārt Latvijas Universitātes prorektore humanitāro un sociālo zinātņu jomā, profesore Ina Druviete iepazīstināja ar tēmu “Latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda: sociolingvista skats uz realitāti”. Augstākās tiesas tiesnesis, Latvijas Universitātes docents Jānis Pleps sprieda par latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas konstitucionālajiem aspektiem. Pēc sesijas notika diskusija, un tajā piedalījās Latvijas Universitātes emeritētais profesors Jānis Valdmanis un Latvijas Universitātes emeritētā profesore, Augstākās padomes deputāte Ilma Čepāne. 

Otro konferences sesiju vadīja AS “Swedbank” mediju attiecību vadītājs Jānis Krops. Tajā piedalījās Vidzemes Augstskolas padomes loceklis, asociētais profesors Gatis Krūmiņš, kurš sprieda par PSRS okupācijas režīma valodas politiku kā koloniālisma izpausmi Latvijā, savukārt Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš uzrunāja klātesošos par tēmu “Latviešu valoda zinātnē: šķēršļi un iespējas”. 

Latviešu valodas aģentūras direktore Inita Vītola runāja par Latviešu valodas aģentūras pieredzi valsts valodas politikā, bet valodas tehnoloģiju uzņēmuma “Tilde” līdzdibinātājs un valdes loceklis Andrejs Vasiļjevs uzstājās ar priekšlasījumu par latviešu valodas attīstību digitālajā vidē kā valodas ilgtspējas priekšnoteikumu. 

Diskusijā pēc sesijas piedalījās Augstākās padomes Tautas izglītības, zinātnes un kultūras komisijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vaivads un Latvijas Universitātes profesors Andrejs Veisbergs. Konferences noslēgumā klātesošos uzrunāja Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs, Augstākās padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks (1990–1992) Dainis Īvāns.

Diskusija notika Saeimas Baltiešu zālē, un ikviens tai varēja sekot līdzi tiešraidē Saeimas tīmekļvietnē www.saeima.lv, parlamenta Facebook kontā, kā arī 4.maija Deklarācijas kluba tīmekļvietnē www.4maijs.lv.


Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa: latviešu valodas prasme ir mūsu valsts drošības pamats

 

Konferences materiāli:

Programma 

Latvijas Universitātes prorektores humanitāro un sociālo zinātņu jomā, profesores Inas Druvietes prezentācija

Augstākās tiesas tiesneša, Latvijas Universitātes docenta Jāņa Plepa prezentācija

Vidzemes Augstskolas padomes locekļa, asociētā profesora Gata Krūmiņa prezentācija

Latviešu valodas aģentūras direktores Initas Vītolas prezentācija

Konferences atklāšanas un I sesijas videoieraksts

Konferences II sesijas videoieraksts

Fotogrāfijas

 

 

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 10.decembrī