Edvards Smiltēns Kišiņevā: dalība ES Moldovai ir kļuvusi par sasniedzamu mērķi

(22.03.2023.)
Galerija

Moldovas sapnis par Eiropu vairs nav tikai sapnis – tas tagad ir konkrēts, smagā darbā sasniedzams mērķis. Mēs esam šeit, lai ar savu pieredzi palīdzētu jums šo mērķi sasniegt pēc iespējas ātrāk. To uzsvēra Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, trešdien, 22.martā, Moldovas galvaspilsētā Kišiņevā tiekoties ar Moldovas augstākajām amatpersonām.

Tiekoties ar Moldovas prezidenti Maiju Sandu (Maia Sandu), Saeimas priekšsēdētājs uzsvēra: “Vēlamies, lai Moldova pēc iespējas ātrāk pievienojas brīvības un labklājības telpai. Darīsim visu, lai veicinātu ātrāku Moldovas integrāciju Eiropas Savienībā.”

Mēs piedzīvojam tektonisku pārmaiņu laiku, kad Padomju Savienība sabrūk arī mūsu prātos. Vienlaikus redzot, kā Eiropā nolaižas jauns dzelzs priekškars, mūsu interesēs ir, lai Moldova un Ukraina šoreiz atrastos tā pareizajā pusē, tiekoties ar Moldovas parlamenta priekšsēdētāju Igoru Grosu (Igor Grosu) pauda E.Smiltēns.

“Moldovas valdība spēj pretoties Krievijas draudiem un vienlaikus veiksmīgi īstenot nepieciešamās reformas. Eiropas Savienības kandidātvalsts statuss Moldovai ir skaidra reformu procesa progresa atzīšana,” norādīja E.Smiltēns, apliecinot Latvijas gatavību sadarboties ar Moldovas valdību, lai turpinātu atbalstīt Moldovas noturību šajos grūtajos laikos, padziļinātu mūsu divpusējās attiecības, kā arī sniegtu ieguldījumu Eiropas Savienības un Moldovas sadarbībā.

Moldovas parlamenta priekšsēdētājs pateicās par līdz šim sniegto atbalstu, atzīstot, ka Moldovu interesē Latvijas reformu pieredze, tostarp veiktā administratīvi teritoriālā reforma, kā arī enerģētiskās drošības risinājumi un Krievijas propagandas apkarošana.  

E.Smiltēns pauda atzinību Moldovai par tās spēju ātri pārvarēt atkarību no Krievijas energoresursiem un stiprināt noturību pret Krievijas hibrīddraudiem. Krievija cenšas destabilizēt situāciju, atbalstot pret valdību vērstos protestus un dezinformācijas kampaņas, kā arī mēģinot mainīt Moldovas ģeopolitisko kursu no proeiropeiska uz prokrievisku. Taču valsts uzņemtais eiroatlantiskais virziens ir neatgriezenisks, un Moldova arī turpmāk var rēķināties ar nelokāmu Latvijas atbalstu.

Puses bija vienisprātis, ka atbalsts Ukrainai ir jāturpina tik ilgi, cik nepieciešams. Mēs atzinīgi vērtējam Moldovas reakciju, uzņemot ukraiņu bēgļus. Tas ir cilvēcības, solidaritātes un demokrātisko vērtību piemērs, sacīja E.Smiltēns.

Vizītes ietvaros Latvijas delegācija tikās arī ar Ministru prezidentu Dorinu Rečanu (Dorin Recean), Moldovas Ārlietu un Eiropas integrācijas lietu ministru Niku Popesku (Nicu Popescu), Moldovas parlamenta Valsts drošības, aizsardzības un sabiedriskās kārtības komisijas priekšsēdētāju Anu Raku (Ana Racu) un sadraudzības grupas ar Latvijas parlamentu vadītāju Anu Kaliniču (Ana Calinici).

Saeimas priekšsēdētāju vizītē Moldovā pavada Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols un Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Sprūds.

 

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72177720306923348
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

Saeimas Preses dienests

Sestdien, 18.maijā
19:00  Muzeju nakts Saeimā. Ekspozīcija “Latvija ES un NATO 20”