E.Smiltēns Latvijas parlamentārismam veltītas grāmatas svinīgajā atvēršanā: īstena demokrātija nevar tikt realizēta bez tautas pārstāvniecības

(16.02.2023.)
VideoGalerija

“Īstena demokrātija nevar tikt realizēta bez tautas pārstāvniecības un bez parlamenta – vietas, kur satiekas dažādi cilvēki, idejas, pārliecības. Vietas, kur šie cilvēki mainās, bet tiek nodrošināta fundamentāla pēctecība un absolūts varas līdzsvars,” ceturtdien, 16.februārī, sacīja Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns Gunāra Kusiņa grāmatas “Latvijas parlamentārisma apskats” otrā papildinātā izdevuma svinīgajā atvēršanas pasākumā Saeimā.

Vienlaikus izdevums latviešu un angļu valodā kopā ar citām Saeimas simtgades liecībām nodots Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam laikmetīgās vēstures dokumentēšanai, un tās saņēma muzeja direktors Arnis Radiņš

“Pirms 100 gadiem mūsu priekšteči šai namā nosprauda sev skaidru mērķi – celt brīvu un demokrātisku, neatkarīgu Latviju, – un izvēlējās iet tieši parlamentārisma ceļu. Grūtu, sarežģītu, līkumainu, stāvu, bet tomēr, kā mēs šodien zinām, vienīgo pareizo ceļu. Ceļu, kas lielā mērā ir noteicis, kādi mēs esam un kāda ir mūsu valsts,” sacīja Saeimas priekšsēdētājs.

“Par demokrātiju, tās nozīmi un vērtību īpaši atceramies tieši šajos laikos, kad redzam, cik milzīgu postu pasaulei nodara autoritāri režīmi,” sacīja Saeimas priekšsēdētājs, atzīmējot, ka vēsture rāda – parlamentāra demokrātija spēj pasargāt valstis un nācijas no iestigšanas tādos galējību vai kļūdainu izvēļu purvos, no kuriem izkļūt ārā nav iespējams.

Grāmatas autors, bijušais ilggadējais Saeimas Juridiskā biroja vadītājs G.Kusiņš atzīmēja, ka izdevums veidots kā secīgs pārskats no parlamentārisma pirmsākumiem līdz pat mūsdienām, lai izceltu Latvijas demokrātijas vērtības. Viņš pauda gandarījumu, ka atjaunotā grāmata izdota arī angļu valodā, un mūsu parlamentārisma vēsture kļūs zināma arī plašāk.

Grāmata “Latvijas parlamentārisma apskats” pirmoreiz izdota 2016.gadā, un tās atkārtotais izdevums Saeimas simtgades izskaņā papildināts, tostarp ar jaunām nodaļām un vizuālajiem materiāliem. Izdevums tapis pēc Latvijas Republikas Saeimas iniciatīvas. Grāmatas mākslinieces ir dizaina studijas H2E pārstāves Ingūna Elere un Laura Lorence.

Grāmatas autors G.Kusiņš bija pirmais Saeimas Juridiskā biroja vadītājs, un to vadīja no 1993. līdz 2014.gadam. Kopš 2014.gada G.Kusiņš ir Satversmes tiesas tiesnesis.

Foto: https://www.flickr.com/photos/saeima/albums/72177720306062393
Izmantošanas noteikumi: https://www.saeima.lv/lv/autortiesibas

 

Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 26.februārī
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde