Saeimas namā atklās Satversmes veidotājiem veltītu izstādi

(22.11.2022.)

Pirms simts gadiem uz pirmo sēdi pulcējās Latvijas Republikas 1.Saeima, un līdz ar Saeimas sanākšanu spēkā stājās arī mūsu valsts pamatlikums – Satversme. Par godu nozīmīgajam notikumam Saeimas namā ceturtdien, 24.novembrī, atklās izstādi "Satversme un tās veidotāji. Brīvība. Neatkarība. Demokrātija".

Izstādi atklās Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, un klātesošos uzrunās arī Latvijas Nacionālā arhīva direktora vietnieks Gatis Karlsons.

“Simts gados Satversme ir pierādījusi, ka tā ir drošs mūsu valsts pamats. Tā sargā mūsu valsti, sargā katru no mums. Sargā no tirānijas, varas ļaunprātīgas izmantošanas un nonākšanas radikālu kļūdu purvā. Sarežģītajā parlamentāras demokrātijas procesā nodrošina līdzsvaru un prognozējamību. Taču tā nav muzejs vai laikā sastindzis piemineklis. Ar kādu dzīvu saturu to piepildām, cik prasmīgi un tālredzīgi izmantojam tās dotās iespējas, tas atkarīgs no mums visiem,” pauž E.Smiltēns.

Jau proklamējot Latvijas Republiku kā neatkarīgu valsti, tās dibinātāji Satversmes sapulces sasaukšanu izvirzīja kā vienu no pirmajiem uzdevumiem. 1922.gadā pieņemtā Latvijas Republikas Satversme laika gaitā ir pierādījusi savu dzīvotspēju. Tā ir unikāla, jo citas valstis, pēc okupācijas atgūstot vai iegūstot neatkarību, izstrādāja jaunas konstitūcijas, taču Latvija atjaunoja jau pirms simts gadiem pieņemto Satversmi, kas joprojām ir spēkā.  

Izstādē būs aplūkojamas gan Satversmes tapšanas liecības, tostarp Satversmes Sapulces plenārsēžu stenogrammu oriģināli un likumprojekts par Latvijas Republikas Satversmes spēkā stāšanos un ieviešanu, gan dokumenti, kas vēsta par Satversmes sapulces deputātu likteņiem.

Izstādi "Satversme un tās veidotāji. Brīvība. Neatkarība. Demokrātija" veidojis Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Latvijas Republikas Saeimu.

Izstādi atklās ceturtdien, 24.novembrī, pulksten 10.35 Saeimas nama Lielajā vestibilā, Jēkaba ielā 11.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 21.februārī
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde